Wikidata:Bevezető
Shortcuts: WD:INTRO, WD:I
A Wikidata egy szabad, kollaboratív, többnyelvű másodlagos tudásbázis, ami strukturált adatok gyűjtésével támogatja a Wikipédiát, a Wikimédia Commonst, a többi Wikimédia-projektet és bárki mást is az egész világon.
Mit jelent mindez?
Nézzük meg az a fenti állítást részletesebben:
- Szabad. A Wikidata valamennyi bejegyzése Creative Commons közkincs 1.0 licenc alatt érhető el, lehetővé téve a felhasználás legkülönfélébb formáit. Az adatokat másolhatod, módosíthatod, megoszthatod akár kereskedelmi célból is, anélkül, hogy ehhez engedélyt kellene kérned.
- Kollaboratív. A Wikidata adatait a Wikidata-szerkesztők viszik be és tartják karban, és ők határozzák meg a Wikidata szabályait. Automatizált szerkesztőprogramok (botok) szintén hozzáadhatnak adatokat a Wikidatához.
- Többnyelvű. Az adatok szerkesztése, olvasása, böngészése és újrafelhasználása teljesen többnyelvű. Bármely nyelven bevitt adat a többi nyelven is azonnal rendelkezésre áll; bármilyen nyelven lehet szerkeszteni, nyugodtan használhatod az anyanyelvedet.
- Másodlagos tudásbázis. A Wikidata nem csak állításokat tartalmaz, hanem a forrásaikat és más adatbázisokkal való kapcsolatokat is, így képes tükrözni a tudás sokféleségét, és támogatni az ellenőrizhetőséget.
- Strukturált adatok gyűjtése. Ez lehetővé teszi az adatok egyszerű újrafelhasználását akár Wikimédia-projektekben, akár azokon kívül, és lehetővé teszi, hogy a számítógépek is „megértsék” és feldolgozzák őket.
- Támogatja a többi Wikimédia-projektet. A Wikidata támogatja a Wikipédiát az infoboxok és nyelvközi hivatkozások könnyebb karbantartásának lehetővé tételével, így segít csökkenteni a Wikipédia munkaigényét, miközben növeli a színvonalát. Az egyik nyelven végzett frissítések az összes többi nyelven is elérhetőek.
- És bárki mást is. Bárki felhasználhatja a Wikidata adatait a saját alkalmazásához vagy szolgáltatásához.
Hogyan működik a Wikidata?

A Wikidata központi tárhely, amelyet mások is elérhetnek, például a Wikimédia Alapítvány által fenntartott wikik. A Wikidatáról dinamikusan betöltött tartalmat nem szükséges minden egyes wikiprojektben karbantartani. Például a statisztikák, dátumok, helyek és egyéb közös adatok központosíthatók a Wikidatában.
A Wikidata-tároló

A Wikidata-tároló elsősorban elemekből áll, amelyek rendelkeznek címkével, leírással és tetszőleges számú további névvel. A elemeket egyedileg azonosítja egy Q
előtag, amelyet egy szám követ, például Douglas Adams (Q42).
Az állítások egy elem részletes jellemzőit írják le, és egy tulajdonságból és egy értékből állnak. Wikidatán a tulajdonságok egy P
előtagból és számsorból állnak, min például ennél a tulajdonságnál: educated at (P69).
Személyeknél hozzáadhatsz egy tanulmányi helyeket meghatározó tulajdonságot, aminek értéke az iskola. Épületekhez hozzárendelhetsz földrajzi koordinátákat a szélesség és hosszúság értékének megadásával. A tulajdonságok külső adatbázisokra is hivatkozhatnak. Azonosítónak nevezzük azt a tulajdonságot, amely egy elemet egy külső adatbázishoz, például egy könyvtárak és levéltárak által használt katalógushoz kapcsol. A speciális oldalhivatkozások egy elemet az egyes wikik (Wikipédia, Wikikönyvek, Wikidézet) megfelelő tartalmához kapcsolják.
Mindezek az információk bármilyen nyelven megjeleníthetők, még akkor is, ha az adatok más nyelvből származnak. Ezen értékek elérésekor az egyes wikik a legfrissebb adatokat fogják megjeleníteni.
Elem | Tulajdonság | Érték |
---|---|---|
Q42 | P69 | Q691283 |
Douglas Adams | educated at | St John's College |
Munka a Wikidatával
A Wikidata számos módon érhető el: beépített eszközök, külső eszközök vagy programozási felületek használatával.
- A Wikidata-lekérdezés és a Reasonator egyike a Wikidata-elemek keresésére és vizsgálatára szolgáló népszerű eszközöknek. Az eszközök oldalon részletes lista található a felfedezésre váró érdekes projektekről.
- Az összes adat lekérhető programozottan, különböző API-k és szolgáltatások használatával..
- Az egyes wikik a lapokhoz tartozó adatokat a Lua Scribunto interfészen keresztül érik el.
Hogyan kezdj hozzá?
A Wikidata-túrák kifejezetten az új szerkesztőknek szólnak, és a legjobb hely arra, hogy többet megtudj a Wikidatáról.
A következő linkek segíthetnek az elindulásban:
- Szabd testre a felhasználói beállításaidat, különös tekintettel a Bábel kiterjesztésre, a nyelvi beállításaid kiválasztásához
- Segíts a hiányzó címkék és leírások pótlásában
- Segíts az interwiki-konfliktusok feloldásában és a kikötésmegszegések javításában
- Bővíts egy véletlenszerű elemet
- Segíts a fordításban
Hogyan segíthetek?
Gyerünk, vágj bele a szerkesztésbe! A szerkesztés a legjobb módja, hogy megismerkedj a Wikidata felépítésével és fogalmaival. Ha olvasni szeretnél a Wikidata fogalmairól, akkor vess egy pillantást a segítségoldalakra. Ha van kérdésed, nyugodtan tedd fel a társalgóban, vagy lépj kapcsolatba a fejlesztőcsapattal.