Shortcuts: WD:INTRO, WD:I

ویکی‌داده:مقدمه

From Wikidata
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Wikidata:Introduction and the translation is 100% complete.
Other languages:

ویکی‌داده یک پایگاه دادهٔ ثانویهٔ آزاد، مشارکتی و چندزبانه، جهت جمع‌آوری داده‌های ساخت‌یافته برای کمک به ویکی‌پدیا، انبار ویکی‌مدیا، و دیگر ویکی‌های جنبش ویکی‌مدیا و همهٔ افراد بشر است.

این به چه معناست؟

بیایید نگاهی دقیق‌تر به گفتهٔ آغازین بیندازیم:

  • آزاد. اطلاعات ویکی‌داده تحت پروانه Creative Commons Public Domain Dedication 1.0 منتشر می‌شوند که امکان بازنشر این داده‌ها را در بسیاری از حالات مختلف می‌دهد. می‌توانید داده‌ها از کپی‌برداری کنید، آن‌ها را تغییر دهید یا توزیع کنید و یا حتی برای اهداف تجاری به کار ببرید؛ بدون اینکه نیازی به درخواست اجازه باشد.
  • مشارکتی. اطلاعات در ویکی‌داده توسط کاربرانش، یعنی کسانی که پیرامون قوانین ایجاد محتوا و مدیریت داده‌ها در ویکی‌داده تصمیم می‌گیرند، افزوده و نگهداری می‌شوند. بعضی از اطلاعات هم توسط ربات‌ها وارد می‌شوند.
  • چندزبانه‌. ویرایش، استفاده، مشاهده و بازنشر داده‌ها به‌صورت کاملاً چندزبانه انجام می‌شود. اطلاعات واردشده به هر زبانی که باشد، بلافاصله به همهٔ زبان‌های دیگر در دسترس خواهد بود. ویرایش به هر زبانی ممکن است و از آن استقبال می‌شود.
  • پایگاه دادهٔ ثانویه. ویکی‌داده نه‌تنها اظهارنظرها، بلکه منابع آن‌ها و پیوند به دیگر پایگاه‌های داده را نیز ذخیره می‌کند. این نشان‌دهندهٔ تنوع دانش موجود و پشتیبانی از اندیشهٔ اثبات‌پذیری است.
  • جمع‌آوری داده‌های ساخت‌یافته. ویکی‌داده داده‌ها را به‌صورت ساخت‌یافته جمع‌آوری می‌کند که بازنشر آسان داده‌ها را توسط پروژه‌های ویکی‌مدیا و اشخاص ثالث ممکن می‌کند و به رایانه‌ها امکان پردازش و «فهمیدن» ساده‌تر آن‌ها را می‌دهد.
  • یک پشتیبان برای پروژه‌های ویکی‌مدیا. یکی از اهداف اولیهٔ ویکی‌داده پشتیبانی از ویکی‌پدیا با پیوندهای میان‌ویکی و جعبه‌های اطلاعاتی است که ساده‌تر نگهداری و مدیریت شوند، که این حجم کار در ویکی‌پدیا را کاهش می‌دهد و کافی است که یک زبان به‌روزرسانی را انجام دهد تا همه زبان‌ها خود به خود به‌روز شوند.
  • همهٔ افراد جهان. هر کسی می‌تواند از ویکی‌داده به صورت‌های مختلف استفاده کند.

ویکی‌داده چطور کار می‌کند؟

اگر از این نمودار چیزی نمی فهمید توضیحات فارسی را بخوانید!

این مخزن انبار مرکزی برای داده‌هایی از ویکی‌های مختلف است که به این مخزن متصل می‌شوند و می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند. با نگهداری داده‌ها دیگر نیازی به ترجمه و بروزرسانی نیست. در ضمن همه پیوندهای میانویکی ویکی‌پدیا را نیز در اینجا جمع کرده‌ایم.

مخزن ویکی‌داده

آیتم‌ها و داده‌های مربوط به آن‌ها به یکدیگر متصل هستند.

مخزن ویکی‌داده دربردارندۀ آیتم‌هایی است که هر کدام می‌توانند یک برچسب و یک توضیح به‌همراه تعداد دلخواهی نام مستعار داشته باشند. آیتم‌ها به صورت اختصاصی با پیشوند Q و در ادامه یک عدد مشخص می‌شوند مثل Douglas Adams (Q42).

اظهار نظرها ویژگی‌های یک آیتم را توصیف می‌کنند و از خصوصیت و مقدار تشکیل شده‌اند. در ویکی‌داده خصوصیت‌ها با یک عدد دارای پیشوند P مشخص می‌شوند مثل educated at (P69).

برای یک شخص می‌توانید خصوصیتی را بیفزایید که مشخص کند در کجا تحصیل کرده است. برای ساختمان می‌توانید با یک خصوصیت موقعیت مکانی آن را از نظر طول و عرض جغرافیایی مشخص کنید. همچنین خصوصیت‌ها می‌توانند به پایگاه‌های داده بیرونی پیوند بدهند. پایگاه‌های داده خارجی مثل کتابخانه‌ها و بایگانی‌ها برای هر آیتم یک شناسه دارند. پیوندادهای ویژه آیتم‌ها را با محتواهای درون ویکی‌های مختلف مثل ویکی‌پدیا و ویکی‌کتاب مرتبط می‌کنند.

این اطلاعات به زبان‌های مختلف ارائه می‌شوند حتی اگر داده‌ها از زبان دیگری آورده شده باشد. هنگام دسترسی به این مقدارها، آنچه در ویکی‌های مختلف نشان داده می‌شود داده‌های بروزرسانی‌شده است.

آیتم خصوصیت مقدار
Q42 P69 Q691283
Douglas Adams educated at St John's College

کار کردن با ویکی‌داده

برای استفاده از ویکی‌داده ابزارهای درونی و بیرونی بسیاری وجود دارد.

از کجا باید شروع کرد؟

سیاحت‌های ویکی‌داده برای کاربران تازه‌وارد تدوین شده‌است تا کار با ویکی‌داده را یاد بگیرند.

چند پیوند که به شما برای شروع کمک می‌کنند:

چگونه می‌توانم کمک کنم؟

برای آغاز کردن ویرایش‌ها. ویرایش کردن بهترین راه برای یاد گرفتن ساختار و مفهوم‌های ویکی‌داده است. آگاهیم که گروه‌های بسیار مختلفی خواهان همکاری با ویکی‌داده‌اند. پیش از آن حتما صفحات راهنما را با دقت بخوانید تا با نحوۀ عملکرد کنونی ویکی‌داده‌ آشنا شوید. اگر سوالی دارید به قهوه‌خانه بروید یا از تیم توسعه بپرسید.

پیشرفت‌های بعدی

ویکی‌داده در حال پیشرفت است. به زودی انواع بیشتری از داده‌ها ساخته خواهد شد. اگر می‌خواهید بیشتر از ویکی‌داده بدانید، صفحهٔ آن در فراویکی را کامل بخوانید. در خبرنامه ویکی‌داده عضو شوید تا از اخبار بروز و اطلاعات مربوط به توسعه ویکی‌داده مطلع شوید و برای آینده ویکی‌داده در بحث‌ها شرکت کنید.

جستارهای وابسته