Shortcuts: WD:INTRO, WD:I

Wikidata:Hyrje

From Wikidata
Jump to: navigation, search
This page is a translated version of the page Wikidata:Introduction and the translation is 45% complete.

Outdated translations are marked like this.
Other languages:
العربية • ‎asturianu • ‎беларуская • ‎беларуская (тарашкевіца)‎ • ‎български • ‎বাংলা • ‎bosanski • ‎català • ‎کوردیی ناوەندی • ‎čeština • ‎Cymraeg • ‎dansk • ‎Deutsch • ‎Zazaki • ‎dolnoserbski • ‎Ελληνικά • ‎English • ‎Canadian English • ‎British English • ‎Esperanto • ‎español • ‎eesti • ‎euskara • ‎فارسی • ‎suomi • ‎føroyskt • ‎français • ‎Frysk • ‎galego • ‎ગુજરાતી • ‎עברית • ‎हिन्दी • ‎hornjoserbsce • ‎magyar • ‎Հայերեն • ‎interlingua • ‎Bahasa Indonesia • ‎Ilokano • ‎íslenska • ‎italiano • ‎日本語 • ‎ქართული • ‎қазақша • ‎ಕನ್ನಡ • ‎한국어 • ‎Ripoarisch • ‎Lëtzebuergesch • ‎lietuvių • ‎latviešu • ‎Malagasy • ‎Baso Minangkabau • ‎македонски • ‎മലയാളം • ‎मराठी • ‎Bahasa Melayu • ‎norsk bokmål • ‎नेपाली • ‎Nederlands • ‎Sesotho sa Leboa • ‎occitan • ‎ଓଡ଼ିଆ • ‎ਪੰਜਾਬੀ • ‎polski • ‎پښتو • ‎português • ‎português do Brasil • ‎română • ‎русский • ‎саха тыла • ‎سنڌي • ‎srpskohrvatski / српскохрватски • ‎Tašlḥiyt • ‎සිංහල • ‎slovenčina • ‎shqip • ‎српски / srpski • ‎српски (ћирилица)‎ • ‎svenska • ‎Kiswahili • ‎ślůnski • ‎தமிழ் • ‎తెలుగు • ‎тоҷикӣ • ‎ไทย • ‎Tagalog • ‎Türkçe • ‎українська • ‎Tiếng Việt • ‎ייִדיש • ‎中文

Wikidata është një projekt i Fondacionit Wikimedia: i lirë, bashkëpunues, shumëgjuhësh, data-bazë dytësore, që koleksionon të dhëna të strukturuara për të ofruar mbështetje për projektet si Wikipedia, Wikimedia Commons, dhe projektet e tjera të Wikimedias, dhe përtej saj.

Ç'do të thotë kjo?

Le të shikojmë deklaratën fillestar në më shumë detaje:

  • I lirë. Të dhënat në Wikidata publikohen nën licensën Creative Commons Public Domain Dedication 1.0, duke lejuar ripërdorimin e të dhënave në skenarë të ndryshme. Ju mund të kopjoni, modifikoni, shpërndani dhe të përdorni të dhënat, madje edhe për qëllime komerciale, të gjitha pa kërkuar leje.
  • Bashkëpunues. Të dhënat në Wikidata futen dhe mirëmbahet nga redaktorët e Wikidata-s, të cilët vendosin për rregullat e krijimit të përmbajtjes dhe menaxhimit në Wikidata. Botët gjithashtu fusin të dhëna në Wikidata.
  • Shumëgjuhësh. Redaktimi, konsumimi, shfletim, dhe ripërdorimi i të dhënave është plotësisht në shumë gjuhë. Të dhënat e futura në secilën gjuhë është menjëherë në dispozicion në të gjitha gjuhët e tjera; redaktimi në çdo gjuhë është i mundur dhe i inkurajuar.
  • A secondary database. Wikidata can record not just statements, but also their sources, thus reflecting the diversity of knowledge available and supporting the notion of verifiability.
  • Collecting structured data. Unlike Wikimedia Commons, which collects media files, and the Wikipedias, which produce encyclopedic articles, Wikidata will collect data, in a structured form. This will allow easy reuse of that data by Wikimedia projects and third parties, and will enable computers to easily process and “understand” it.
  • Support for Wikimedia projects. Wikidata supports Wikipedia with more easily maintainable language links and infoboxes, thus reducing the workload in Wikipedia and increasing its quality. Improvements or updates in one language are available in all other languages.
  • Mbështetje edhe përtej saj. Gjithkush mund të përdorë Wikidata-n për një numër të madh të shërbimeve të ndryshme.

Si funksionon Wikidata?

Ky diagram ju tregon elementet më të rëndësishme që ju do hasni rreth Wikidata-s.

This wiki is the Wikidata repository. The repository is the central storage for the data that may be accessed by the client Wikis connected to the repository. By maintaining the data in the repository, content loaded dynamically from Wikidata does not need to be translated nor have to be kept up to date in each individual client Wiki. In addition, Wikidata has centralized all Wikipedia interlanguage links.

Magazinimi i Wikidata

Artikujt dhe të dhënat e tyre janë të ndërlidhura.

The Wikidata repository consists mainly of items, each outlined by a label, a description and likely one or more aliases. Sitelinks connect each item to corresponding articles on all client wikis. Statements describe detailed characteristics of each Item. Each statement consists of a property and a value. You can give mountain peaks, places, and buildings geographic coordinates. You can link a person to his or her place of birth, occupation, or to its number of an authority control database; link a politician to his or her political party; link an item about a township to its next higher administrative unit; link a country to its highest representative and its national anthem; and so on. All this information can be displayed in any language, even if the data originated in a different language. When accessing these values client wikis will show the most up-to-date data.

Përdorimi i të dhënave

In pages on client Wikis you can access data using a Lua Scribunto interface. You can retrieve all data independently using the Wikidata API.

There is more to come

Wikidata is an ongoing project that is under active development. More data types as well as queries will be available in the future. You can find more information about Wikidata and its ongoing development on the Wikidata page on Meta. Subscribe to the the Wikidata mailing list to receive up-to-date information about the development and to participate in discussions about the future of the project.

Si mund të kontribuoj un?

Go ahead and start editing. Editing is the best way to learn about the structure and concepts of Wikidata. If you would like to gain understanding of Wikidata's concepts upfront, you may want to have a look at the help pages. If you have questions, please feel free to drop them in the project chat or contact the development team.

Ku të marr pjesë

Disa lidhje për të marrë pjesë