Shortcuts: WD:INTRO, WD:I

Wikidata:Hyrje

From Wikidata
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Wikidata:Introduction and the translation is 24% complete.

Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Bahasa Indonesia • ‎Bahasa Melayu • ‎Baso Minangkabau • ‎British English • ‎Canadian English • ‎Cymraeg • ‎Deutsch • ‎Diné bizaad • ‎English • ‎Esperanto • ‎Frysk • ‎Ilokano • ‎Kiswahili • ‎Lëtzebuergesch • ‎Malagasy • ‎Nederlands • ‎Ripoarisch • ‎Sesotho sa Leboa • ‎Setswana • ‎Tagalog • ‎Taqbaylit • ‎Tašlḥiyt • ‎Tiếng Việt • ‎Türkçe • ‎Zazaki • ‎asturianu • ‎bosanski • ‎català • ‎dansk • ‎dolnoserbski • ‎eesti • ‎español • ‎euskara • ‎français • ‎føroyskt • ‎galego • ‎hornjoserbsce • ‎interlingua • ‎italiano • ‎latviešu • ‎lietuvių • ‎magyar • ‎norsk bokmål • ‎occitan • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎română • ‎shqip • ‎slovenčina • ‎srpskohrvatski / српскохрватски • ‎suomi • ‎svenska • ‎íslenska • ‎čeština • ‎ślůnski • ‎Ελληνικά • ‎беларуская • ‎беларуская (тарашкевіца)‎ • ‎български • ‎македонски • ‎русский • ‎саха тыла • ‎српски (ћирилица)‎ • ‎српски / srpski • ‎тоҷикӣ • ‎українська • ‎қазақша • ‎հայերեն • ‎ייִדיש • ‎עברית • ‎اردو • ‎العربية • ‎سنڌي • ‎فارسی • ‎پښتو • ‎کوردی • ‎अङ्गिका • ‎नेपाली • ‎मराठी • ‎हिन्दी • ‎বাংলা • ‎মেইতেই লোন্ • ‎ਪੰਜਾਬੀ • ‎ગુજરાતી • ‎ଓଡ଼ିଆ • ‎தமிழ் • ‎తెలుగు • ‎ಕನ್ನಡ • ‎മലയാളം • ‎සිංහල • ‎ไทย • ‎ქართული • ‎ትግርኛ • ‎中文 • ‎日本語 • ‎粵語 • ‎한국어

'Wikidataështë një bazë të dhënash sekondare e lirë, bashkëpunuese, shumëgjuhëshe, që mbledh të dhëna të strukturuara për të siguruar mbështetje për Wikipedia-n, Wikimedia Commons, wiki të tjerë të lëvizjes Wikimedia dhe kujtdo në botë.

Çfarë do të thotë kjo?

Le të shikojmë në deklaratën e hapjes në më shumë detaje:

  • I lirë. Të dhënat në Wikidata publikohen nën licensën Creative Commons Public Domain Dedication 1.0, duke lejuar ripërdorimin e të dhënave në skenarë të ndryshme. Ju mund të kopjoni, modifikoni, shpërndani dhe të përdorni të dhënat, madje edhe për qëllime komerciale, të gjitha pa kërkuar leje.
  • Bashkëpunues. Të dhënat në Wikidata futen dhe mirëmbahet nga redaktorët e Wikidata-s, të cilët vendosin për rregullat e krijimit të përmbajtjes dhe menaxhimit në Wikidata. Botët e automatizuar gjithashtu fusin të dhëna në Wikidata.
  • Shumëgjuhësh. Redaktimi, konsumimi, shfletim, dhe ripërdorimi i të dhënave është plotësisht në shumë gjuhë. Të dhënat e futura në secilën gjuhë është menjëherë në dispozicion në të gjitha gjuhët e tjera; redaktimi në çdo gjuhë është i mundur dhe i inkurajuar.
  • Një databaze dytësore Wikidata regjistron jo vetëm fjali, po edhe burimet e tyre, si dhe lidhjet me databaze të tjera. Kjo reflekton një larmi njohurish që mbështesin nocionin e verifikueshmërisë.
  • Të grumbullosh të dhëna strukturore. Të imponuarit e një shkalle të lartë organizimi strukturor lejon një ripërdorim të thjeshtë të të dhënave nëpërmjet projekteve të Wikimedias dhe palëve të treta, dhe mundëson kompjuterat ta "procesojnë" dhe ta "kuptojnë".
  • Support for Wikimedia wikis. Wikidata assists Wikipedia with more easily maintainable information boxes and links to other languages, thus reducing editing workload while improving quality. Updates in one language are made available to all other languages.
  • Mbështetje edhe përtej saj. Gjithkush mund të përdorë Wikidata-n për një numër të madh të shërbimeve të ndryshme.

Si funksionon Wikidata?

Ky diagram ju tregon elementet më të rëndësishme që ju do hasni rreth Wikidata-s.

Wikidata is a central storage repository that can be accessed by others, such as the wikis maintained by the Wikimedia Foundation. Content loaded dynamically from Wikidata does not need to be maintained in each individual wiki project. For example, statistics, dates, locations and other common data can be centralized in Wikidata.

Magazinimi i Wikidata

Artikujt dhe të dhënat e tyre janë të ndërlidhura.

The Wikidata repository consists mainly of items, each one having a label, a description and any number of aliases. Items are uniquely identified by a Q followed by a number, such as Douglas Adams (Q42).

Statements describe detailed characteristics of an Item and consist of a property and a value. Properties in Wikidata have a P followed by a number, such as with educated at (P69).

For a person, you can add a property to specify where they were educated, by specifying a value for a school. For buildings, you can assign geographic coordinates properties by specifying longitude and latitude values. Properties can also link to external databases. A property that links an item to an external database, such as an authority control database used by libraries and archives, is called an identifier. Special Sitelinks connect an item to corresponding content on client wikis, such as Wikipedia, Wikibooks or Wikiquote.

All this information can be displayed in any language, even if the data originated in a different language. When accessing these values, client wikis will show the most up-to-date data.

Item Property Value
Q42 P69 Q691283
Douglas Adams educated at St John's College

Përdorimi i të dhënave

There are a number of ways to access Wikidata using built-in tools, external tools, or programming interfaces.

Ku të marr pjesë

Provo guidën e Wikidata

Disa lidhje për të marrë pjesë

Si mund të kontribuoj un?

Go ahead and start editing. Editing is the best way to learn about the structure and concepts of Wikidata. If you would like to gain understanding of Wikidata's concepts upfront, you may want to have a look at the help pages. If you have questions, please feel free to drop them in the project chat or contact the development team.

There is more to come

Wikidata is an ongoing project that is under active development. More data types as well as extensions will be available in the future. You can find more information about Wikidata and its ongoing development on the Wikidata page on Meta. Subscribe to the the Wikidata mailing list to receive up-to-date information about the development and to participate in discussions about the future of the project.