Wikidata:Kafejka

From Wikidata
Jump to: navigation, search

Project
chat

Administrators'
noticeboard

Development
team

Translators'
noticeboard

Requests
for permissions

Interwiki
conflicts

Requests
for deletions

Property
proposal

Properties
for deletion

Requests
for comment

Partnerships
and imports

Request
a query

Bot
requests

Archiwum dyskusji
słowniczek

Contents

Tłumaczenie[edit]

Hej, hej! :) Ostatnio przetłumaczyłem trochę komunikatów, ale nie wiem jak na przykład można to przetłumaczyć w sposób taki aby używać narzędzia tłumacza? Druga sparwa, to portal, który został przetłumaczony za pomocą narzędzia tłumacza, ale w jaki sposób umieścić go tutaj? PS. Wiem, że może jakość tłumaczenia nie jest na najwyższym poziomie, ale przynajmniej wiadomo o co chodzi. A w miarę rozrastania się Wikidaty, ktoś bardziej kompetentny poprawi :) Pozdrawiam, Mateuszek045 (talk) 15:42, 5 February 2013 (UTC)

Ktoś jescze tłumaczy :D Nawet nie wiesz jak się cieszę. Nie wiem co z Deletion_policy, ale do portalu powinno wystarczyć przekierowanie... sprawdzam... gotowe. Lazowik (talk) 17:27, 9 February 2013 (UTC)
Bardzo dziekuje za tlumaczenia. Marek Mazurkiewicz (talk) 02:11, 18 February 2013 (UTC)

W haśle Mark Ehrenfried Q4686914 odkryłem ze zdumieniem, że wstawiona przez bota płeć jest tłumaczona na polski Samiec. Trzeba by zmienić na Męska lub Mężczyzna. Próbowałem zmienić samodzielnie tutaj i to parokrotnie, ale system nie chce zatwierdzić mojej edycji.--Seti6908 (talk) 12:53, 9 March 2013 (UTC)

Tak naprawdę to chyba poprawnie wstawia. Bo mężczyzna będzie błędnym określeniem np. dla zwierząt. Samiec jest dość uniwersalnym. Mateuszek045 (talk) 13:02, 9 March 2013 (UTC)
Rzeczywiście nie pomyślałem, że ma to być określenie uniwersalne zarówno dla ludzi i zwierząt, więc może trzeba by wymyśleć coś innego, by system rozróżniał. Być może Mark Ehrenfried nie odkryje tego, chyba że przez przypadek, na niemiecki system tłumaczy: Männlich, na angielski Male. W tych przypadkach brzmi to uniwersalnie, ale w polskim ten termin jest zastrzeżony dla zwierząt, dla ludzi jedynie w sensie ordynarnym lub żartobliwym. Nie każdy mężczyzna zgodzi się z tym, że jest samcem. Ciekawe jak będą reagować na to bohaterowie haseł, to już zależy od poczucia humoru lub jego braku samych zainteresowanych. To tylko sugestia, ale możnaby uniknąć ewentualnych kontrowersji.--Seti6908 (talk) 13:23, 9 March 2013 (UTC)
Proszę tylko żeby nie zmieniać tłumaczeń lecz stronę wstawianą do biogramu. Teraz do Property:P21 na en jest podane żeby wsawiac "SHOULD BE ONE OF: male (Q44148), female (Q43445) or intersex (Q1097630)" Uważam że należy zmienić (albo dać nowe pole) w którym trzyba by wstawiać Q8441 i Q467 Marek Mazurkiewicz (talk) 14:29, 9 March 2013 (UTC)

Wczoraj po raz pierwszy wszedłem na strony niniejszego przedsięwzięcia. Kwiatków (nie mówiąc mocniej) typu samiec dla określenia mężczyzny jest zapewne więcej. Ponadto dlaczego coś (nie znam tutejszej terminologii - sekcji?), co ma po angielsku nazwę "Statements" ktoś przetłumaczył na pierwsze z brzegu słownikowe "Oświadczenia". Nawet gdy się słabo (jak ja) zna język angielski, to widać z kontekstu, że jest to tłumaczenie błędne i bardzo złe. A z kontekstu wynika, że po angielsku są to "statements of facts", więc po naszemu kontekstowo właściwą jest nazwa "Fakty" (jak zresztą u siebie przetłumaczyli Rosjanie, widocznie mieli kogoś lepiej czującego swój język niż ktoś nasz u nas) lub "Określenia". Ponadto inny kwiatek, ale to już ogólny, np. Szopen ma zdefiniowane obywatelstwo - polskie. No cóż. Rozpisałem się, ale to dlatego, iż wydaje mi się, że to przedsięwzięcie czeka długa droga, i nie wiadomo, czy nie podąży w kierunku postulatu Gdarina. A na podstawie tego co powyżej sądzę, że wizja DrBuga wyrażono na zeszłorocznej moskiewskiej konferencji ruwiki (Wikidata całkowicie zastąpi żywych ludzi w tworzeniu wszystkich haseł W.) jest nieuprawnioną fantazją. Z uszanowaniem, Ency (talk) 08:31, 10 March 2013 (UTC)

Tak przedsięwzięcie czeka długa droga. Oświadczenia to faktycznie kiepska nazwa. Jeśli masz ochotę pomóc w ustaleniu nazewnictwa zapraszam tutaj: User:Lazowik/słownik. Marek Mazurkiewicz (talk) 10:30, 10 March 2013 (UTC)

Zmieniłem ten komunikat na "Charakterystyka". Może to potrwać zanim się pojawi na WD. Dopóki nie wymyślimy nic lepszego to niech tak zostanie. I tak lepiej to wygląda niż nic nikomu nie mówiące "oświadczenia". Rzuwig 07:30, 30 March 2013 (UTC)

Upierałby się jednak przy tym, żeby "Statements" były przetłumaczone jako "Deklaracje". Najwyraźniej nie ma w naszym gronie programistów, z których każdy wie, że istnieje coś takiego jak deklaracja zmiennych, które to zmienne przyjmują konkretne wartości. Żeby nie być gołosłownym, przykładem zastosowania takiej nazwy może być oficjalne tłumaczenie elementów języka CSS [1] (sekcja 'Budowa deklaracji'), gdzie czytamy Deklaracja ma dwie części (...) Właściwość (Property) (...) i Wartość (Value) - pasuje do naszej sytuacji jak ulał :) Chrumps (talk) 22:20, 2 April 2013 (UTC)

Musimy wziąć pod uwagę ilu wśród polskich użytkowników jest laików, którzy zanim przełączą sobie w preferencjach język polski będą próbowali rozwijać dane elementy. Statements do zbiór danych, które są powtarzalne w określonych typach haseł, dotyczy to osób, miast, jezior itp. Wprowadzamy tam charakterystykę, czyli dane. Nie szukałbym tu słowa najwierniej odpowiadającemu angielskiemu, tylko znalazłbym takie, po którym nowy użytkownik będzie od razu wiedział "z czym to się je". Moje dwie pogrubione propozycje powyżej uważam za najtrafniejsze, natomiast oświadczenia i deklaracje jednak nasuwają we mnie jakieś inne skojarzenia ;-) Rzuwig 18:52, 7 April 2013 (UTC)
Pewne wzorce w języku należy wg mnie zachowywać, aby była spójność. Poza tym Wikidata nie jest dla kompletnych laików, nie powinna. Niech nowi użytkownicy przeczytają najpierw Help:Spis treści i zapoznają się z podstawową terminologią i zasadami. Pozostaje jeszcze kwestia liczby odnoszącej się do tego pojęcia. Wg Wikidata:Glossary - Statement is one piece of data about an item, recorded on one page. In the simplest case, a statement is just a "property: value" pair, więc na każdej stronie mamy zwykle wiele Statements, a nie jedną Charakterystykę. Jak przetłumaczyć wobec tego jedno Statement? Charakterystyka to raczej ogólny opis, a nie para "właściwość: wartość". Deklaracja to przypisanie wartości do właściwości. Dane to pojęcie zbyt ogólne, tego bym unikał, bo np. interwiki to też jakieś dane. Oświadczenia to, jak zauważono wcześniej, nieudane tłumaczenie z ang. Skojarzenia każdy może mieć inne, a jakiś konsensus dobrze byłoby osiągnąć, więc proponuję głosowanie (niekoniecznie wiążące) i ewentualne dodawanie własnych propozycji. Chrumps (talk) 20:59, 7 April 2013 (UTC)
Widzę, że nie ma zainteresowania dyskusją na temat tłumaczeń podstawowych terminów, szkoda, bo to podstawa. Na koniec dorzucę jeszcze argument przeciw Charakterystyce - pojawiają się w niej np. takie właściwości jak kategoria Commons albo główny artykuł - nie sądzę, że one coś charakteryzują, raczej przypisują. Pozostaje jeszcze claim, który należałoby w zasadzie ustalić w tym samym momencie co statement. Chrumps (talk) 19:18, 24 April 2013 (UTC)

nazewnictwo[edit]

Warto zwrócić uwage na propozycję: User:Lazowik/słownik Marek Mazurkiewicz (talk) 14:29, 9 March 2013 (UTC)

infoboxy[edit]

 • Witam. Jestem jednym z nowicjuszy na wikidata. Mam pomysł na wykorzystanie wikidata a nie wiedząc do końca gdzie to napisać zacząłem tutaj. Na wikipedii na stronach gier komputerowych są daty wydania gry na dane platformy. Najwięcej info o datach znajdziemy w angielskiej wikipedii ale na pozostałych często są niepełne. Najczęściej wystarczy tylko zastosować regionalny szablon i podmienić tylko nazwy miesięcy. Czy na ten czas jest to możliwe? Pozdrawiam Kompowiec2 (talk) 20:30, 9 March 2013 (UTC)

PS: Dla zobrazowania o co mi chodzi: to stara wersja artykułu przed moją edycją. Daty wydań wyglądania biednie. Potem klik na angielską wersje wszystkie informacje są, teraz podmieniam je dla polskiego projektu. Całość wygląda tak. IMHO można by to zautomatyzować.

Interwiki[edit]

Wyżej Tar napisał, że "Jak na razie Wikidata służą wyłącznie gromadzeniu interwiki". Czy takie było (też) założenie Wikidata? Jeśli tak, to sporo mnie ominęło. Co z tego gromadzenia ma wyniknąć? Z kodu haseł zostaną usunięte sekcje interwiki? Skąd obecnie na stronie hasła (pod jego tytułem) bierze się odsyłacz do Wikidata - w kodzie nic nie widać. W ogóle robi się ciekawie. Z uszanowaniem, Ency (talk) 19:19, 10 March 2013 (UTC)

pierwsza faza Wikidata dotyczy tylko interwiki. Jednak zaczęła się już druga faza - poszukaj "Alana Turinga" i "Maszynę Turinga" i spójrz że w jakiś sposób można tworzyć pomiędzy nimi relacje. W trzeciej fazie planowane jest umieszczanie "danych infoboksowych". W kodzie nie widać bo jest to robione przez rozszerzenie. Z kodu zostaną usunięte sekcje interwiki - tak to działało na innych wikipediach. Chodzi bot i tam gdzie pełny spis interwiki jest zrobiony kasuje interwiki z artykułu. A w kodzie nie widać bo tak zresztą po co by miało być - to zawsze był taki "wyrostek robaczkowy mediawiki".PMG (talk) 23:51, 10 March 2013 (UTC)
Nieźle. Centralny punkt interwiki jest po angielsku? Zatem co z hasłami, które nie miały (i pewnie nie będą miały, bo nie mogą mieć) interwiki do enwiki? (technika, metodyka, ...). a co do szuaknia, to gdzie mam szukać ww. dwóch pojęć/haseł? Tutaj, na plwiki, na enwiki. Trochę nieprecyzyjnie mi pomagasz :-) . Ency (talk) 08:45, 11 March 2013 (UTC)
Precyzja odpowiedzi zależy od precyzji zadania pytania:) Wikidata nie jest tylko po angielsku; ma interfejs w różnych językach. Nazwy elementów nie są słowami w jakimkolwiek języku lecz kolejnymi (wg kolejności wprowadzania do bazy) numerami. Nie ma żadnego problemu z dodaniem elementu nie mającego angielskiego odpowiednika. Dodaje się po prostu nowy element i wstawia te interwiki które pasują. Szukać można normalnie na pl wiki. Wyszukiwarka wikidata ma na razie problemy techniczne i nie zawsze daje poprawne wyniki. Udało się coś wyjaśnić? Marek Mazurkiewicz (talk) 10:32, 11 March 2013 (UTC)
Tak, udało się :-) . Co do pierwszego zdania, to nie w pełni sie zgadzam, ponadto ja w ogóle nie zadawałem pytania nt. drugiej fazy, budowania relacji i haseł "Alan Turing" i "Maszyna Turinga" :-)) , choć teraz już mi się udało oba zlokalizować tutaj i zobaczyć relację. Ency (talk) 11:44, 11 March 2013 (UTC)
Ok Ency - chcesz odpowiedzi to proszę bardzo: Nie, ma być zgromadzone, Tak. Zadałeś trzy pytania, dostałeś trzy odpowiedzi. Mam nadzieję że ta odpowiedz zadowala cię bardziej niż moja poprzednia. PMG (talk) 15:36, 11 March 2013 (UTC)
 :-)) - jak najbardziej. Ency (talk) 23:06, 11 March 2013 (UTC)

Tłumaczenia[edit]

Na stronie Introduction/pl fragmenty testu są nieprzetłumaczone. Ten fragment (komunikat) niby był przetłumaczony, trochę go uaktualniłem, ale nadal na stronie, gdzie występuje, jest stary tekst. O co chodzi, o jakieś uprawnienia do zatwierdzania testów przetłumaczonych? Ency (talk) 13:26, 13 March 2013 (UTC)

Nie, wystarczy przeładować stronę. Czyli kliknąć "edytuj" i zapisać bez żadnej zmiany (tutaj http://www.wikidata.org/wiki/Translations:Wikidata:Introduction/16/pl). Powinno zadziałać :) Mateuszek045 (talk) 13:29, 13 March 2013 (UTC)
Ale bajer :-)) - działa. No cóż, witamy w Wikipedii (chodzi mi o oprogramowanie, bo akurat Mateuszek Zero Czterdziesty Piąty jest w porządku). Ency (talk) 15:15, 13 March 2013 (UTC)

Propozycja zmiany nazwy projektu z Wikidata na Wikidane[edit]

Co sądzicie na temat zmiany nazwy projektu na polską? Niektóre wersje językowe odeszły od nazwy angielskiej i stosują tłumaczenie Wikidata. Według mnie, tam gdzie można, należy tłumaczyć, a nie powielać nazwy angielskie w polskojęzycznych projektach. Chrumps (talk) 02:21, 27 March 2013 (UTC)

 • GA candidate.svg Weak support, chociaż szkoda, że dyskusja na ten temat nie zaczęła się w zeszłym roku. Teraz po wprowadzeniu WD na plwiki wszyscy wiedzą jak się projekt nazywa, a tutaj nagle mamy zmienić nazwę... Jak Wikipodróże powstawały w inkubatorze, to wtedy toczyła się dyskusja nad zmianą nazwy. Rzuwig 11:21, 27 March 2013 (UTC)
 • BA candidate.svg Weak oppose, ponieważ po części podzielam argument Rzuwiga. Większość z nas (my oraz userzy Wikipedii) przyzwyczaiła się już do nowej nazwy. Samo słowo "data" nie jest za bardzo skomplikowane (jak np. "voyage"). Ale słabe to moje przeciw dlatego, że dobrze by było stosować polskie nazwy. Mateuszek045 (talk) 13:35, 27 March 2013 (UTC)
 • Symbol support vote.svg Support Oczywiście, że lepiej wcześniej niż później i później niż wcale, ale może za późno jeszcze nie jest. Na razie mamy tylko obsługę interwiki, jak się projekt rozwinie, to rzeczywiście za późno. Może dałoby się na początku zrobić przekierowanie, jeśli byłaby zgoda na zmianę nazwy. Chrumps (talk) 21:47, 27 March 2013 (UTC)
 • Jako osoba niejako z zewnątrz, nie głosując, pozwolę sobie zauważyć, że "Wikidata" dość zabawnie się odmienia, a "data" niestety jest już słowem znaczącym zupełnie co innego (takiego problemu nie ma z Commons czy Wikispecies). Problemów "społecznościowych" na Wikipedii raczej nie będzie, wydaje mi się, że "Wikidata" i "Wikidane" już w pewnym stopniu są znanymi synonimami (osobiście w taki sposób ich używam); tym bardziej, że szczęśliwie skrót "WD" pasuje do obu. Matma Rex (talk) 02:07, 28 March 2013 (UTC)
 • Generalnie nie mam nic przeciw spolszczaniu anglojęzycznych terminów na polskojęzyczne. Jest to trend zdrowy i zrozumiały. Mam jednak obawy, że część starszych userów... ups, przepraszam, użytkowników z pierwszego rozdania, będzie (jak ja sam) tymi zmianami zaskoczona i zaniepokojona. IMHO należy - wprowadzajac zmiany - zachować równolegle ich dotychczasowe nazewnictwo nim się ta nowa terminologia nie usadowi na dobre... Belissarius (talk) 04:29, 28 March 2013 (UTC)
 • Symbol oppose vote.svg Oppose zmianie, tak jak teraz jest dobrze. Pjahr (talk) 06:10, 28 March 2013 (UTC) - A ja napiszę "Tak jak teraz, jest źle" (mamy dyskusję?). Chrumps (talk) 08:24, 28 March 2013 (UTC)
 • Symbol support vote.svg Support Nie widze powodu dlaczego by nie stosować polskiego zapisu. Warto zaznaczyć, że dla nieznających angielskiego, aktualna nazwa może sugerować coś z datami, pomyślmy też o nich :) Stanko (talk) 07:53, 28 March 2013 (UTC)
 • Symbol support vote.svg Support John Belushi (talk) 08:51, 28 March 2013 (UTC)
 • Symbol support vote.svg Support Data? Tomasz Wachowski (talk) 10:06, 28 March 2013 (UTC)
 • Symbol support vote.svg Support Chciałoby się też jakiś projekt w końcu móc nazwać wikidone... Kenraiz (talk) 10:07, 28 March 2013 (UTC)
 • Symbol support vote.svg Support Pablo000 dyskusja 13:38, 28 March 2013 (UTC)
 • Symbol support vote.svg Support Sir Lothar (talk) 13:53, 28 March 2013 (UTC)
 • Symbol support vote.svg Support Tar Lócesilion|queta! 14:36, 28 March 2013 (UTC)
 • Symbol support vote.svg Support --Teukros (talk) 14:42, 28 March 2013 (UTC)
 • Symbol support vote.svg Support // tsca (talk) 15:03, 28 March 2013 (UTC)
 • Symbol support vote.svg Support DrPZ (talk) 15:05, 28 March 2013 (UTC)
 • Symbol support vote.svg Support FJ 1 (talk) 15:28, 28 March 2013 (UTC)
 • Symbol support vote.svg Support "Wikidane". Słowo "data" znaczy po polsku zupełnie coś innego i dla nie znających właściwego polskojęzycznego odpowiednika intuicyjnie zupełnie błędnie się kojarzy. Przy tym jak już powyżej zauważono, w anglojęzycznej formie odmiana tej nieporęcznej nazwy staje się w jęz. polskim niezmiernie karkołomna i znowu intuicyjnie mało kto wiedziałby co z takowym dziwolągiem właściwie począć, bo niby i co? Edytujemy "w tej/tym Wikidacie", "w tych Wikidatach", czy też może "w tej/tym/tych Wikidata" (a może jednak analogicznie do "temu misiu", "Donaldu Tusku" - "dużo dat temu Wikidatu jeszcze brakuje":). IMO z której strony by do tej anglojęzycznej wersji nie podchodzić i ile by to nie obracać i tak w efekcie końcowym wyjdzie z tego średni gniot językowy. --Alan ffm (talk) 15:50, 28 March 2013 (UTC)
 • Symbol support vote.svg Support. 217.67.214.58Abronikowski (talk) 16:36, 28 March 2013 (UTC)
 • Symbol support vote.svg Support. Ented (talk) 18:59, 28 March 2013 (UTC)
 • Symbol support vote.svg Support Miloszk22 (talk) 21:15, 28 March 2013 (UTC)
 • Symbol strong support vote.svg Strong support Ency (talk) 21:59, 28 March 2013 (UTC) - i w ogóle głosowanie nad sprawą tak oczywistą jest czymś co uwielbiam w W. nade wszystko
 • Symbol support vote.svg Support Cynko (talk) 16:35, 29 March 2013 (UTC)
 • Symbol support vote.svg Support Chciałem napisać dokładnie to samo co Matma Rex i Alan ffm. Kaligula (talk) 22:22, 29 March 2013 (UTC)
 • Symbol support vote.svg Support Karol1111 (talk) 14:34, 30 March 2013 (UTC)
 • Symbol support vote.svg Support Nux (talk) 19:01, 30 March 2013 (UTC) Nie sądzę, żeby ktoś nagle nie wiedział o jaki serwis chodzi po tym jak zmieni się nazwa (zwłaszcza, że zmieniają się dwie litery). A nazwa będzie przynajmniej polska.
 • Symbol support vote.svg Support Mariusz Swornóg (talk) 09:10, 1 April 2013 (UTC)
 • Symbol support vote.svg Support - Choć zupełnie nie pojmuję czemu ten projekt cieszy się takim zainteresowaniem, według mnie tylko skomplikuje i tak już wyjątkowo trudną edycję haseł, zwłaszcza dla humanistów czy nowych użytkowników. PS. I czemu ta wikidata jest po angielsku, przecież mamy chyba swój język! Radek68 (talk) 20:46, 1 April 2013 (UTC)
 • Symbol support vote.svg Support - Nie wydaje mi się, że projekt wikidane coś skomplikuje humanistom i nowym. Przecież można pisać artykuł wprost używając minimalnej składni wiki na golasa, tj tekst, [...], [[..]], *..., #... i :..;... bez szablonów i innych bajerów. Projekt wikidane ma na celu uwspólnienie powtarzalnych danych będących właściwościami przypisanymi do głównego pojęcia, które docelowo mają być wykorzystywane w infoboksach. Myślę, że zawsze trafi się techniczny wikipedysta, który to obejmie od strony wizualnej, humanista od strony redakcyjnej bądź specjalista od strony merytorycznej. To dzięki wspólnej i zespołowej pracy możemy osiągnąć sukces w tworzeniu profesjonalnej encyklopedii. PS. Sorry, że anonimowo ale nie pamiętam hasła, które za mnie pamięta przeglądarka. 192.249.39.3 08:53, 12 April 2013 (UTC)
 • Minęło ponad 2 tygodnie od rozpoczęcia tego głosowania, więc pora na podsumowanie i zakończenie.
  Symbol support vote.svg Support zmianą nazwy nazwy projektu opowiedziało się 25 użytkowników
  Symbol oppose vote.svg Oppose zmianie nazwy nazwy projektu opowiedziało się 2 użytkowników
✓ Done W związku z powyższym od dziś Wikidata przyjmuje nazwę Wikidane. --Rzuwig 19:32, 12 April 2013 (UTC)

Tłumaczenie –​ od innej strony[edit]

Jak to jest, że człowiek przetłumaczy stronę Help:FAQ/pl na polski a potem przyjdzie bot i usuwa cały polski tekst, wstawiając nowy angielski i powołując się przy tym na aktualizację wersji źródłowej (=angielskiej)!? Kaligula (talk) 23:08, 29 March 2013 (UTC)

Myślę że to skandaliczne. Marek Mazurkiewicz (talk) 23:39, 29 March 2013 (UTC)
Niestety, tak już jest z FuzzyBot. On służy do wstawiania znaczników !!FUZZY!! do tekstu który jest zdezaktualizowany. Ale w tym przypadku, gdy została zmieniona wersja angielska, to z każdą inną przetłumaczoną tak się dzieje. Chodzi o to, żeby nie odbiegało od oryginału. Chociaż ja to uważam za głupotę, ale tak już działa oprogramowanie. Jednak myślę, że część będzie się zgadzać z poprzednim tłumaczeniem, tylko trzeba je zweryfikować :) Mateuszek045 (talk) 07:26, 30 March 2013 (UTC)
Ewidentny skandal. Ewidentne wskazanie - bezwarunkowo należy odpuścić sobie tłumaczenie, bo wcześniej czy później przyjdzie walec i wyrówna. I w ogóle w takim kształcie Wikidane to kolejna idiotyczna bariera dla nowych uczestników. Ja dość sprawnie poruszam się w technikaliach, ale tu co i rusz witki mi opadają. Ency (talk) 10:31, 31 March 2013 (UTC)
Wystarczyłoby wstawić info, że strona jest zdezaktualizowana i podać link do diffa wersji angielskiej (informacja czytelna, nie bruździ, łatwiej będzie prześledzić zmiany) gdzie będzie porównanie z diff=cur (niezależnie od momentu próby aktualizacji wersji nie-en-językowej zawsze będzie porównanie z aktualną). Kaligula (talk) 18:22, 1 April 2013 (UTC)

Błąd bazy danych[edit]

Próbując dodać item Hemoperfuzja za pomocą gadzetu (tego z pl wiki kŧóry wyświetla "Brak elementu Wikidata." pod nazwą artykułu) dostałem komunikat

"Wystąpił błąd składni w zapytaniu do bazy danych. Może to oznaczać błąd w oprogramowaniu. Ostatnie, nieudane zapytanie to:

(ukryto zapytanie SQL)

wysłane przez funkcję „Wikibase\SiteLinkTable::saveLinksOfItem”. Baza danych zgłosiła błąd „1213: Deadlock found when trying to get lock; try restarting transaction (10.64.16.28)”."

Przy drugiej probie udało się dodać Q8938710. Zgłaszam żeby, w razie pojawiania się tego problemu ponownie było wiadomo od kiedy się pojawia. Marek Mazurkiewicz (talk) 23:51, 30 March 2013 (UTC)

U mnie pojawia się od jakiegoś czasu Nie można utworzyć elementu, ponieważ już istnieje (nie dokładnie taki komunikat, ale coś w tym stylu) Nie udało się stworzyć nowej strony. Strona już istnieje (poprawka Mateuszek045 (talk) 13:15, 1 April 2013 (UTC)). Jednak, po kilkakrotnym, ponownym zaakceptowaniu element się tworzy, czyli taki nie istniał wcześniej. Coś nam ta Wikidata szwankuje :< Mateuszek045 (talk) 20:38, 31 March 2013 (UTC)

Kolejne "gupoty"[edit]

Jest takie hasło MSW ZSRR, w interwiki pokazuje się En (Template:Russian intelligence community) (nb. interwiki całkowicie bzdurne), ale w powiązanym elemencie WD Q2032561 tego "cósia" nie ma. O co chodzi, i jak tego cósia usunąć? Ponadto to nie koniec. Wspomniane hasło mogłoby być powiązane z jakimś odpowiednikiem w enwiki. Ale w enwiki jest hasło syntetyczne, obejmujące czasy począwszy od carskich i wskazane w elemencie Q1192838. Odpowiednika w plwiki nie ma, ale w do ww. hasła (MSW ZSRR) takiego interwiki nie da się zdefiniować. To w ogóle chyba szerszy problem, np. w plwiki trzy hasła, które są przedmiotowo związane z jednym hasłem syntetycznym na innej wiki. Wypadałoby w plwiki wstawić w każdym z naszych haseł to samo interwiki, a z kolei w tamtym obcym trzy różne interwiki do naszych trzech. W modelu klasycznym (czyli sprzed epoki WD) było to możliwe, teraz wydaje się że możliwe nie jest. Ency (talk) 12:55, 31 March 2013 (UTC)

Co do Q2032561 potwierdzam błąd. Odświeżanie nie pomaga. W kodzie MSW ZSRR nie ma linku do en szablonu. Przy pl szablonie są poprawne interwiki.

Co do nie przystawalności interwiki to osobiście optuje za nie łączniem przez interwiki artykułów opisujących różne byty. Czyli jeden byt jeden element wikidata. Jeśli artykuły są nie przystające czyli tak jak w Twoim przykładzie A(en) i B(pl), C(pl), D(pl) gdzie A obejmuje tematycznie B, C i D uważam że najmniej bałaganiarskim rozwiązaniem było by utworzenia artykułu A'(pl) który składałby się wyłącznie z linków do B, C i D Nie wiem czy są jakieś ogólne dla wikidata wytyczne w tym względzie. Marek Mazurkiewicz (talk) 14:55, 1 April 2013 (UTC)

Koncepcja A'(pl) ciekawa (tylko jaka by miała być nazwa takiego hiperhasła?). Nie wiem na ile do zaakceptowania przez społeczność liberum veto, jakim jest plwiki ;-) . I przez inne wikipedie. Ponadto życie jest bogatsze. Przykład z MSW dla caratu/Sojuza/Federacji odnosi się do bytów rozłącznych, ze swoimi poprawnymi nazwami. Ale np. są (podobno) przypadki, gdy pojęcie z jednego języka nie ma w ogóle odpowiednika w innym. Zdaje się na jubileuszu w Poznaniu Lantuszka podała przykład - w języku polskim są terminy torfowisko i torfowisko wysokie, a w angielskim jest tylko pojęcie torfowisko, a nie ma dokładnego odpowiednika tego drugiego (ale zastrzegam się, że tylko cytuję). Pozdrowienia, Ency (talk) 21:01, 2 April 2013 (UTC)
Nazwa dla A' to już kwestia czysto merytoryczna. W taksonomii byłaby to najpewniej nazwa łacińska, w biologii molekularnej angielska. Do rozważenia tez jest nazwa oryginalna danego bytu. Owszem są przypadki kiedy termin nie ma odpowiednika w danym języku. Ale to nie zmienia zasadniczo problemu. Jeśli jest tak jak wspominasz w przypadku torfowiska (a też mi się zdaje że jest tak) to wg tej samej koncepcji dobrze by było utworzyć na en wiki artykuł że w niektórych krajach używany jest termin torfowisko wysokie (zapewne oni też opisują jakoś tego typu byt) ale na danej wiki zagadnienie ujęto w artykule torfowisko. Było by to takie rozbudowane przekierowanie. A na ile do zaakceptowania to się pewnie niedługo okaże bo chyba sporo jest takich sytułacji. Marek Mazurkiewicz (talk) 10:49, 3 April 2013 (UTC)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bootleg przykład tego, że powstają czasem artykuły o pojęciach nie występujących w języku polskim. Marek Mazurkiewicz (talk) 12:56, 6 April 2013 (UTC)
To nie ten przykład. Pojęcie nie występuje? Jakie? Nielegalne kopie? To hasło jest słownikowe, z obszaru słownika angielsko-polskiego, i nie powinno mieć miejsca w polskiej (w sensie polskojęzycznej) wikipedii. Jest w obrocie żargonowym, to fakt. Ale idąc tym tropem powinno być hasło "software", "hardware", "network interface card", "deployment", "project" - żaden z tych słów (bo nie pojęć) nie występuje w języku tutejszym. Kiedyś było u nas podobne hasło słownikowe "czaj", jakiś czas temu zintegrowane w końcu z regularnym hasłem "herbata". Ency (talk) 20:20, 26 April 2013 (UTC)

Brak możliwości edycji[edit]

Być może pojawił się już ten problem, ale nie znalazłem wyjaśnienia. Istnieje u mnie jakiś problem, ponieważ nie mam możliwości dodawania nowych linków interwiki - po wejściu na daną stronę wikidata przez ulamek sekundy, gdy sie ładuje, widzę funkcje do kliknięcia np "dodaj", ale gdy sie zaladuje po chwili w pelni to mam dwie puste rubryki, poniżej aktualną listę interwiki i żadnych mozliwosci kliknięcia "dodaj". Powiedzcie, z czego to wynika. --Lowdown (talk) 11:11, 24 March 2013 (UTC) Wrzucam jeszcze zrzuty ekranu dla pełnego obrazu sytuacji: 1, 2a. 2b. --Lowdown (talk) 12:51, 24 March 2013 (UTC)

Linki powinieneś móc dodawać nawet będąc niezalogowanym, ale jak już jesteś - to przypuszczam, że ograniczenie może być związane z Twoim stażem na WD. Twoje konto jest już w grupie 'autoconfirmed' (automatyczne dodanie mogło nastąpić po Twoim wpisie tutaj), więc sprawdź proszę czy teraz masz też ten problem, najlepiej się wyloguj i zaloguj ponownie. Daj znać czy to coś pomogło, w razie czego będziemy myśleć co dalej. Rzuwig 13:20, 24 March 2013 (UTC)
Jak na razie, nadal nie mogę. Na stronie pojawiły sie natomiast rubryki z treścią Oświadczenia rodzaj q215627 $4, płeć q6581097 $4. Pod nimi jest Lista stron powiązanych z tym elementem. --Lowdown (talk) 13:40, 24 March 2013 (UTC)
Spróbuj zalogować się i poedytować pod różnymi przeglądarkami, bo problem może tkwić w ustawieniach. --Teukros (talk) 20:22, 24 March 2013 (UTC)
Minęło już kilka dni, ale jest nadal bez zmian i nie mogę edytować. To dość dziwne, gdyż działam też w wiki.pl. oraz w wikicytaty i wikicommons i nie miałem tam nigdy takiego problemu. --Lowdown (talk) 09:03, 29 March 2013 (UTC)
Dodałem Twoje konto go grupy 'confirmed', bo teraz jednak nie jesteś w 'autoconfirmed'. Daj znać czy to coś pomogło. Rzuwig 10:02, 29 March 2013 (UTC)
 • Ten sam problem: widzę dwa pola do wpisów , widzę poniżej hasła w innych wiki i brak możliwości zapisu ani przycisku edytuj. Jestem tu od Data rejestracji 22:45, 15 mar 2013 . Warto na stronie http://www.wikidata.org/wiki/Help:FAQ/pl dopisać o "stażu" w odpowiedzi na pytanie 4.Nie widzę głównego przycisku „Edytuj” – gdzie on jest? dopisać , że jest systemowa blokada nowych uczestników projektu WD i istnieje status 'confirmed' .

--Indu (talk) 00:47, 3 April 2013 (UTC)

 • Mamy 7 kwiecień i przyciski [edytuj] nadal znikają chwilę po załadowaniu strony. Wikidata nie działa dla XP + IE ??? --Indu (talk) 09:53, 7 April 2013 (UTC)
 • Twoje konto dodałem go grupy 'confirmed'. Daj znać czy to coś dało. Rzuwig 11:24, 7 April 2013 (UTC)
 • Może pomoże w zdiagnozowaniu błędu gdy dodam że gdy używam Firefox 18.0.2 pod linux mint wszystko działa ok. Marek Mazurkiewicz (talk) 11:19, 7 April 2013 (UTC)
  • Po miesiącu oczekiwania okazuje się że już mogę edytować:) Lowdown (talk) 19:52, 24 April 2013 (UTC)
   • Mamy już 14 lipca: i nadal nie mogę dodawać informacji o istniejących artach, choć coś się jednak zmieniło. Mogę się zalogować i otworzyć dane dla konkretnego artu z plwiki (np. pl:Śarira) ale przyciski "dodaj" i "edytuj" nie działają (teraz są podświetlane na szaro, mimo zalogowania w Wikidata, a powinny się przecież podświetlić na niebiesko). Co dziwne, przycisk do dodania opisu ten pod tytułem artu) jednak podświetla się na niebiesko. --Indu (talk) 13:27, 14 June 2013 (UTC)
    • Kilka minut po tym wpisie wróciłem do plwiki i stał się cud. Coś się zaktualizowało ??? System WD mnie zauważył ??? Kliknąłem na link do WD w arcie pl:Pinda (ofiara) i wszystkie te ↑ linki wyświetliły się na niebiesko. Moge już dodawać i edytować...zobaczymy co będzie jutro = przy kolejnej wizycie na wiki:-) --Indu (talk) 13:43, 14 June 2013 (UTC)
 • Chciałem zglosić ponownie problem z niemożnością edycji w wikidata. Po wyżej wymionym problemie mialem te mozliwosc, ale od 27 sierpnia znow nie mam takiej mozliwosci z niniewiadomych przyczyn. Widze tylko dwa gorne wersy z polami "Edytuj" ale dolne odniesienia do stron artykulów w wiki pozostaja nieaktywne. W zwiazku z tym że tworze troche nowych artykulow w PLwiki pozostaja one bez odniesień wikidata. Moze faktycznie chodzi tu o problem z dzialaniem przy Windows XP, jak to ktos napisal wyżej. Lowdown (talk) 07:24, 7 September 2013 (UTC)
  • SOA#1. To raczej nie wina systemu, a jeśli już to przeglądarki, ale pewnie sprawdzałeś różne. Może coś Ci blokuje skrypty - adblock, firewall, common.js? A jeśli nie, to zobacz na nie swoim komputerze, to się wyjaśni, czy to ma związek z Twoim kontem, chociaż nie wydaje mi się, żeby tak było. Chrumps (talk) 23:27, 7 September 2013 (UTC)
   • To wygląda tak jakby mimo zalogowania (widać Twój login w górnym pasku) system nie rozpoznawał Cię jako zalogowanego, bo dokładnie taki efekt (brak możliwości edycji pozostałych elementów oprócz tytułu i opisu) jest gdy jesteś niezalogowanym uczestnikiem. Też myślałem, że to np. javascript, ale nawet po wyłączeniu można edytować (otwiera się po prostu kolejne okno). Blackfish (talk) 08:34, 8 September 2013 (UTC)

Duże/małe litery[edit]

Cześć. Czy system nie odróżnia małych i dużych liter? Przeniosłam na plWiki hasło pod prawidłowy zapis (małymi literami), chcę poprawić tutaj i niespodzianka - "zapisz" jest nieaktywne. Po kilku kombinacjach wpadłam na pomysł, żeby tymczasowo wstawić jako nazwę istniejące przekierowanie, no i wtedy się dało, ba - automatycznie wstawiło prawidłowy tytuł, małymi literami. No ale tak chyba nie powinno być? Gytha (talk) 08:58, 13 April 2013 (UTC)

Chodziło o zmianę tytułu tutaj? Mateuszek045 (talk) 11:01, 13 April 2013 (UTC)
Tak, ale to bez znaczenia, gdzie - wszędzie nie chce zapisywać zmian małe/duże i duże/małe litery. Gytha (talk) 11:50, 13 April 2013 (UTC)

Zdublowana strona[edit]

Chciałbym zgłosić pewien problem. Dzisiaj zauważyłem, że w Wikidanych są dwie strony dotyczące Grenlandii: Q4148644 i Q223. Pierwsza z nich zawiera 15 linków interwiki (w tym polski, angielski), druga resztę, ponad 130 (w tym niemiecki, rosyjski). Oczywiście polski artykuł w wiki linkuje tylko do ok.15 stron, bo tyle jest w WD, więc brakuje ponad 130, z kolei inne linkują do ponad 130, a brakuje pewnie tych 15, chyba że zachowali własne interwiki w artykułach. Np. dewiki linkuje do polskiej strony ale na odwrót już nie. Zakładam teoretycznie, że problem może się także powtarzać w innych tematach.--Seti6908 (talk) 13:39, 16 April 2013 (UTC)

Właśnie zauważyłem w dyskusjach obu stron, że problem został już zauważony 24 marca. Minęły 3 tygodnie.--Seti6908 (talk) 14:32, 16 April 2013 (UTC)

Przy tak skomplikowanych konfliktach interwiki wyjaśnianie musi trwać, tak żeby wszystkich zadowolić, nikogo w błąd nie wprowadzić, a przy tym uszanować te wersje językowe, które mają dwa różne artykuły (tu: ru:Гренландия (административная единица) i ru:Гренландия). W tym przypadku twało ponad osiem tygodni. ✓ Done - jest początek czerwca. Obecnie mamy Q223 i Q13407191 --WTM (talk) 13:07, 5 June 2013 (UTC)

Rzeczywiście, wygląda na to, że problem został rozwiązany. Do Q223 zostały przeniesione prawie wszystkie linki ze skasowanego. W nowo utworzonym Q13407191 znajdują się w tym momencie 3 pozostałe: rosyjski, bułgarski i chyba pendżabski. Wstrzymywałem się z napisaniem, że już jest wszystko rozwiązane do czasu oznaczenia tego konfliktu interwiki jako rozwiązanego w jego dyskusji, która w tym momencie nadal ma status nie rozwiązany. Mam obawy, że autor bułgarskiego i rosyjskiego artykułu może się z tym nie zgodzić. Od 27 kwietnia jest nieaktywny na Wikidanych. Tak wynika z jego wkładu w chwili, gdy to piszę. Możliwe, że nie wie o zmianach i gdy tylko się dowie, natychmiast przywróci poprzedni stan rzeczy, a udowodnił nie raz, że potrafi to zrobić, niezależnie od przebiegu dyskusji. To nie byłby problem, gdyby było ustalone w owej dyskusji, że temat jest zamknięty i że sprawa wygląda tak a nie inaczej, a ewentualne działania na przekór koncensusu możnaby uznać za wandalizm. W przeciwnym razie można jedynie domniemywać, że wszystko będzie dobrze. Bo bez tego gdy on wszystko anuluje, nie można go będzie nazwać wandalem, bo formalnie nim nie jest, bo konflikt jest formalnie nie rozwiązany i — jak to określił podczas anulowań — nie ma koncensusu diff1 diff2. Skoro konflikt formalnie jest nierozwiązany, czyli otwarty, więc formalnie mógłby mieć rację. I wszystko mogłoby się zacząć od początku. Wyraziłem jedynie swoje obawy na podstawie przytoczonych diffów a także tych edycji, których dokonywał w usuniętym obiekcie, ale mam nadzieję, że tak pozostanie. Zresztą z tych działań wynika, że nie tylko ja myślę w ten sposób, skoro podjęto takie kroki, tzn. 150 wikilinków do 3, a nie jakieś 135 do 15. Napisałem to nie po to, by wydziwiać, ale jestem ostrożny.
Poruszyłem ten temat na stronie dyskusji hasła Grenlandia. Wspomnę zaraz o zmianach i zaznaczę, że problem obecnie wygląda na rozwiązany. Dzięki za informację--Seti6908 (talk) 21:49, 5 June 2013 (UTC)

Problem z nowym rekordem[edit]

Witam,

znalazłem na niemieckiej wikipedii artykuł de:Herz-Jesu-Kirche (Żary) , który ma odpowiednik na pl-wiki tutaj: pl:Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach ale nie były one połączone linkiem interwiki. A więc za pomocą gadżetu z pl-wiki stworzyłem nowy rekord na wikidata: Q11651790 , w listach stron powiązanych z tym tematem próbuję dodać link do de-wiki, wybieram Deutsch, wklejam "Herz-Jesu-Kirche (Żary)", coś się tam ładuje i ładuje i nie umie załadować. Przycisk "zapisz" pozostaje nieaktywny, a klikanie "accept these terms for my future edits. Do not show this message again." nic nie daje. Nie wiem co jest grane, może przyczyną jest, że używam najnowszej opery na linuksie? D T G (talk) 21:57, 20 April 2013 (UTC)

Przepraszam, namieszałem. W polu język starczyło dać "de", a potem dopiero nazwę, wyskoczyło że to niemieckie hasło ma już rekord na Q1485533 , przez co nie można dodać, a tam z kolei nie można dać hasła pl-wiki, więc jest dubel... Arghhh, po staremu było jakoś prościej... D T G (talk) 22:06, 20 April 2013 (UTC)
Było prościej dodawać ale stary mechanizm był trudniejszy przy naprawianiu błędów. Nowy ma blokadę (i bardzo dobrze) przed dodaniem linku do danego artykułu do więcej niż jednego elementu. W związku z tym konieczne jest usunięcie linku błędnie dodanego. Czyli jeśli chcesz dodać link do Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach do elementu Q1485533 należy usunąć tenże link z elementu Q11651790. Spróbuj i daj znać czy działa Ci. Marek Mazurkiewicz (talk) 22:37, 20 April 2013 (UTC)
Już wszystko działa, dzięki za odpowiedź. D T G (talk) 08:34, 21 April 2013 (UTC)

Lokalizacja[edit]

Tak sobie czytam różne informacje o wikidata, jej obecnym statusie i planach na przyszłość. Wszystko jest piękne, bo tworzy się sieć powiązań ze względu na dane. Najbliższym etapem ma być wsparcie dla infoboxów. W teorii jest pięknie. Jest np. hasło Gdańsk, które powinno mieć zestaw wszystkich danych dla infoboxa. W artykule pl:Gdańsk jest wywołany odpowiedni infobox, który w idealnym przypadku nie powinien mieć żadnych argumentów. Wszystkie dane w ostatecznej formie powinien zassać z wikidata. To generalnie powinno działać dla danych w stylu:

opis: wartość

Lecz są dane wyświetlane inaczej. Na przykład podpis pod obrazkiem 'Herb Gdańska' i 'Flaga Gdańska'. Do tego potrzebny byłby jakiś nowy typ danych. Coś między właściwością a interwiki. Taki worek per język z listą form alternatywnych (np. przypadków). Oczywiście nie byłoby musu ich wszystkich definiować, lecz tylko te, które byłyby potrzebne - najczęściej dopełniacz. Może byłoby to coś co pozwalałoby automatycznie generować z szablonu relacje między obiektem a właściwościami w „ludzkim“ języku. W Wikidata:Infoboxes_task_force#Phase 2 technical information coś bąknęli o Query lecz nie wiem czy to ma coś wspólnego z moimi pomysłami.

Chodzi mi generalnie o coś takiego, żeby wikidata wypluwała treść w postaci:

 • Ziemia orbituje dookoła Słońca
 • Mona Lisa namalowana przez Leonarda da Vinci” lub „Monę Lizę namalował Leonardo da Vinci
 • no i już wyżej wspomniane: „Herb Gdańska” i „Flaga Gdańska

Mam więc zestaw pytań:

 1. Czy takie coś jest już przewidziane?
 2. Jeśli TAK to gdzie szukać informacji?
 3. Jeśli NIE to czy warto (i gdzie) takie coś zgłosić?

Paweł Ziemian (talk) 20:18, 22 April 2013 (UTC)

Przy okazji dodam, że na angielskiej wiki właśniejuż włączyli {{#property:...}}. Czyli według planu u nas mają to włączyć za dwa dni 24 kwietnia. Paweł Ziemian (talk) 20:32, 22 April 2013 (UTC)
 • Niestety nie umiem odpowiedzieć na te pytania ale wydaje mi się że do tego konieczne byłoby przerobienie wikisłownika na coś w stylu wikidanych gdzie każdemu sensowi przypisany byłby element a jego formą gramatycznym w danym języku coś w rodzaju deklaracji. Marek Mazurkiewicz (talk) 10:16, 23 April 2013 (UTC)
 • Czy ten nowy typ danych (zależy od języka) to nie jest przypadkiem Multilingual texts, który ma być wprowadzony w przyszłości? Chrumps (talk) 19:37, 24 April 2013 (UTC)
  • Może, ale przypadki to osobny problem. A ogólnie uważam, że wprowadzenie Wikidanych to świetna okazja żeby wszystko uporządkować i zintegrować Wikisłownik, strony ujednoznaczniające, tłumaczenie szablonów itp., tylko nie mam czasu ani siły, żeby o tym przekonywać.

opis włoskich gmin[edit]

Właśnie zauważyłem (na tym przykładzie, że gadżet o nazwie autoEdit powstawiał głupoty w polskim opisie elementów dotyczących jednostek podziału administracyjnego najniższego stopnia we Włoszech. Jako odpowiednik opisu Italian comune / italienische Gemeinde / komunumo de Italio automat wstawił jakieś "włoskie obec" co jest nonsensem – powinno być włoska gmina. WTM (talk) 10:13, 26 April 2013 (UTC)

✓ Done [2]. Chrumps (talk) 19:58, 3 May 2013 (UTC)

translation[edit]

can someone please translate "Bundesstraße in Deutschland"/"federal highway in Germany" to polish? it is required as description for Q1007157 and several other items --Akkakk 22:59, 19 May 2013 (UTC)

SUL i aktualizacja[edit]

Czy dane z wikidata aktualizują się, że rzadziej w SUL Info albo jest jakiś z tym obecnie problem? O ile z innych wiki właściwie jest to w czasie rzeczywistym to moje dane (edycje) z wikidaty są z przed tygodnia. Czy ktoś zauważył podobny problem? Blackfish (talk) 12:47, 22 May 2013 (UTC)

nazwy i opisy[edit]

Obrabiałem ostatnio Gdańsk dorabiając podział administracyjny i zauważyłem, że sporo artykułów ma puste pole opisu co utrudnia namierzanie danych, ponieważ czasami istnieje więcej niż jeden byt o tej samej nazwie. Ponadto znajdują się także wpisy, które mają część nazwy w nawiasie. Taki przypadek ułatwia namierzanie właściwych pozycji (to zaleta) ale poprawniej byłoby chyba gdyby część, która jest w nawiasie, trafiała do opisu, a nazwa byłaby prostsza i właściwsza. Tam gdzie dotarłem to sobie ręcznie dodawałem opisy ale to żmudna robota. Myślę, że przydałby się jakiś bot sprzątający polskie nazwy przynajmniej geograficzne na podstawie nazw artykułów w polskiej wiki i ich zawartości bądź kategorii. Dzięki czemu można by odróżnić rzekę od miasta czy wsi. Paweł Ziemian (talk) 19:48, 25 May 2013 (UTC)

Tłumaczenie Wikidanych[edit]

Wszystkich, którzy czują się na siłach i maja ochotę, zachecam do włączenia się do tłumaczenia Wikidanych na język polski. W tej chwili mamy przetłumaczoną około połowę dokumnetacji, poradników, szablonów itd., ale ciągle dochodzi coś nowego i potrzeba chętnych rąk/klawiatur do pracy. Chrumps (talk) 12:42, 28 May 2013 (UTC)

Aktualność danych[edit]

W wikidanych wpisiwane jest mnóstwo właściwości stowarzyszonych z wybranym pojęciem. Gro z nich jest stabilne w czasie, mam na myśli przypadki, gdy dotyczą one bytów stałych, np. kolor, współrzędne, rodzice, itp. Lecz są też takie, które się zmieniają i to czasem często np. head of government (P6), albo head of state (P35). Do takich właściwości można przypisać kwalifikatory np start time (P580) i end time (P582). No i moje właściwe pytanie brzmi, czy w takich właściwościach należy umieszczać tylko aktualne informacje, czy może np. uzupełniać je pełną listą wszystkich historycznych danych z odpowiednimi kwalifikatorami. Mam pewne wątpliwości, gdyż głównym celem drugiej fazy w wikidanych miało być zebranie danych dla infoboksów, a gdzieś obiło mi się o oczy, że w przykładach dla kwalifikatorów był opis liczby ludności dla Berlina, gdzie w wartości podawano np. 100000 a w kwalifikatorze rok 1800. Idea świetna, lecz obecnie dostęp do takich danych staje się delikatnie mówiąc nieco utrudniony. Bez LUA ani rusz. A i tak trzeba by napisać spory kawałek kodu do wyłuskiwania najodpowiedniejszych (bieżących i uźródłowionych) danych. Paweł Ziemian (talk) 21:32, 1 July 2013 (UTC)

Doczytałem się. Za wybór odpowiednich danych do infoboxa służy Ranga o wartości Preferred rank, bo dla danych historycznych jest Normal rank. Jest to opisane w Wikidata:Glossary#Claims and Statements. Paweł Ziemian (talk) 19:58, 2 July 2013 (UTC)

Przekierowania[edit]

Czy w jakikolwiek sposób są lub będą połączone ze sobą przekierowania? W jaki sposób? Do docelowych rekordów? -- Blackfish (talk) 22:31, 21 August 2013 (UTC)

Na wikidata, czy na wikipedii? Jeżeli na wikipedii to nie. PMG (talk) 21:15, 3 September 2013 (UTC)
Szczerze, to już zapomniałem o co dokładnie mi chodziło (a tak enigmatycznie napisałem pytanie, że teraz sam nie wiem), tzn. chodzi oczywiście o wikidane... Może mi się przypomni :-) Blackfish (talk) 08:48, 4 September 2013 (UTC)
Na plwiki pojawił się wątek... Czy można jakoś dodawać przekierowania na Wikidanych (lub tworzyć osobne rekordy) i czy z perspektywy Wikidanych dodawanie interwiki w przekierowaniach jest prawidłowe (ma sens)? Np. Jest artykuł/strona na innej wiki a u nas jest przekierowanie do sekcji w szerszym pojęciu. Mamy pl:Harondor, które jest przekierowaniem do pl:Gondor, a na Wikidanych mamy Q213586 i Q7491643. No i chciałoby się dodać "plwikowe" przekierowanie do Harondoru, a nie można. Co powinno się robić w takich wypadkach? Blackfish (talk) 10:19, 25 March 2014 (UTC)
 • Zdecydowanie powinna być możliwość dodawania przekierowań do elementów. Wikipedie nie są niestety zgodne co do tego co zasługuje na osobny artykuł. Marek Mazurkiewicz (talk) 12:14, 27 March 2014 (UTC)

Wyszukiwanie deklaracji (property)[edit]

Czy jest jakiś sposób na wyszukanie czy dana deklaracja {{P}} istnieje? Nie potrafię znaleźć (a może nie ma) czegoś takiego jak "temperatura" albo "ciśnienie", albo "procent" (odsetki), albo "powierzchnia"? Blackfish (talk) 12:27, 1 September 2013 (UTC)

Jeszcze chyba nie ma typów ilościowych/numerycznych. Wobec powyższego wszelkie kg, m2 itp. jeszcze nie są wspierane. Czytając ostatnie newsy na stronie głównej to wydaje mi się, że obecnie ciśnienie jest na zaimplementowanie dostępu do danych innych niż zbiór powiązany z bieżącym elementem oraz typ danych URI, który jest wymagany przez wikipodróże jak również przydałby się do uźródławiania cech. Paweł Ziemian (talk) 15:01, 1 September 2013 (UTC)

"Burza słoneczna" - konflikt języków[edit]

Nie jestem zbyt biegły w mechanizmach rządzących wikipedią, więc zwracam się do mądrzejszych. Hasło "Burza słoneczna" ma ze dwa odpowiedniki w innych językach, tak samo hasło w angielskiej "Sun storm", ale języki te są różne, co wiecej, oba hasła nie dają się połączyć linkami językowymi (błąd: "Link Sun Storm jest już wykorzystywany przez element Q4996241."). Co z tym zrobić? Czy faktycznie ang. "Sun storm" to coś innego niż nasze "Burza słoneczna"? Czy może powinienem powywalać linki przy naszym haśle i dodać je do hasła "Sun storm"? Edit: ok, znalazlem przyczynę. Po ang. to "geomagnetic storm". Nie było tematu. Pirogronian (talk) 15:56, 2 September 2013 (UTC)

Integracja Wikipedii z Wikidata[edit]

Witam serdecznie. Dowiedziałem się, że istnieje możliwość, by pewne kategorie były generowane automatycznie na podstawie wpisów w Wikidanych. Mam na myśli następującą sytuację: w Wikidanych wprowadzam informację, że człowiek otrzymał Medal XX, a wówczas w Wikipedii automatycznie generuje się w jego artykule kategoria:Odznaczeni Medalem XX. Czy ktoś wie, jak to zrobić? Drugie sprawa: proponuję, by w szablonach biograficznych data urodzenia i śmierci w infoboksach także generowała się automatycznie na podstawie wpisu w Wikidanych. W sytuacjach niejednoznacznych, jak np. Fryderyk Chopin, należałoby zachować możliwość ręcznego wpisania daty w infoboksie. Proszę o wsparcie techniczne w tej sprawie :) Bladyniec (talk) 14:31, 6 September 2013 (UTC)

Co do pobierania poszczególnych danych z WD do infoboksów, to jest to m.in. dyskutowane w w:pl:Dyskusja_wikiprojektu:Infoboksy#Wikidane_faza_2. Bo generalnie funkcjonuje to tak, że dane te (o ile są w ogóle dostępne w WD), to mogą być w różny zautomatyzowany sposób pobierane (a nie "popychane" z WD) przez poszczególne edycje WP, np. do poszczególnych parametrów w poszczególnych infoboksach.
Co do automatycznego generowania kategorii na podstawie danych w WD, to też byłoby to teoretycznie zapewne możliwe (np. w PL-WP tu są takowe -> w:pl:Kategoria:Infoboksy - testy Wikidata), aczkolwiek co do kwestii automatycznego generowania kategorii dla odznaczeń/nagród, to obawiam się że w WD jest dotychczas bardzo mało informacji na ten temat, np. Lech Wałęsa - jest jedynie informacja dot. Nobla i Legii Honorowej, a taki np. Gieorgij Żukow, czy Jaruzelski (gdzie to ich wora z medalami pewnie bym na plecach nie udźwignął) nie mają zupełnie żadnych informacji na ten temat. A nie wspominając, że w WP odznaczenia te kategoryzowane są jeszcze w rozbiciu na najróżniejsze klasy, okresy historyczne (I/II/III RP) itp. --Alan ffm (talk) 00:53, 24 September 2013 (UTC)

Zespół Villareta[edit]

Zespół Villareta Q9390448 to to samo co Villaret’s syndrome Q13560535. Nie wiem jak to połączyć. Proszę o pomoc. Jojo (talk) 07:45, 8 October 2013 (UTC)

Słusznie, ✓ Done Nedops (talk) 12:14, 8 October 2013 (UTC)

Pozamieniane linki do tłumaczeń: Truskawka i Poziomka[edit]

Pisałam już o tym na wersji angielskiej, ale widać temat jest tam za mało interesujący. Nie mogę poprawić pomieszanych linków do innych wersji językowych. Obecnie polskie artykuły Poziomka i Truskawka odnoszą się *oba* do angielskiego Strawberry. W drugą stronę mamy linka do Poziomki. Linki powinny wyglądać tak: Truskawka = Strawberry Poziomka = Fragraria Kiedy sama próbuję zmienić zawsze dostaję komunikat "Site link Fragaria is already used by item Q13158. Perhaps the items should be merged and one of them deleted? Feel free to ask at Project chat if you are unsure." 193.107.214.17 Podpisał Paweł Ziemian (talk) 19:24, 9 October 2013 (UTC)

Zamienione. Paweł Ziemian (talk) 19:24, 9 October 2013 (UTC)
Dziękuję. Joanna Kadłubowska

Chordofon[edit]

W niektórych Wikipediach są oddzielne artykuły dla instrumentów strunowych i chordofonów, są dla nich dwa oddzielne elementy, ale artykuł z plwiki stwierdza, że jest to jedno i to samo. Co tu robić, bo nie da się dodać linku do plwiki do Q1798603 ani połączyć z Q1051772? Swoją drogą, instrument strunowy ma własność "podklasa - chordofony". --Michcioperz (talk) 19:13, 30 October 2013 (UTC)

Angielski też stwierdza, że to to samo w pierwszym akapicie string instrument (Q1798603) natomiast w chordophone (Q1051772) jest szablon z propozycją integracji do tego pierwszego, bo u nich jest on szerzej opisany, a ten drugi wygląda jak stub. Najlepiej chyba nic nie robić tylko czekać. Paweł Ziemian (talk) 21:57, 30 October 2013 (UTC)

sulphonylurea[edit]

Witam, Chciałem zrobić połączenie Pochodne sulfonylomocznika z enwiki sulphonylurea. Wychodzą błędy, kórych nie rozumiem,. Prośba o pomoc. Pozdr. Tomasz O. (talk) 13:57, 5 December 2013 (UTC)

✓ Done. Nedops połączył. -- Blackfish (talk) 19:16, 7 December 2013 (UTC)

Problem z dodaniem szl:Nelson Mandela[edit]

Zdaje się, że Wikidata ma jakiś problem przy dużej ilości linków interwiki. O ile przy kilku- klikunastu jest OK, przy większej ilości się wiesza razem z przeglądarką. Nie potrafię dodać linka do szl:Nelson Mandela. Windows XP SP3, FF22. Lajsikonik (talk) 00:36, 9 December 2013 (UTC)

✓ Done. Dodane przez Openbk. Rzuwig 09:51, 10 December 2013 (UTC)

Zwój rzęskowy[edit]

Witam!

Polski Zwój_rzęskowy ma odpowiednik na ang wiki jako Ciliary_ganglion (obiekt Q1493507). Proszę o połączenie.Jojo (talk) 11:25, 12 December 2013 (UTC)

✓ Done --Chrumps (talk) 00:28, 14 December 2013 (UTC)

Przestrzeń przygardłowa[edit]

Po angielsku Parapharyngeal space obiekt Q7135649 Po polsku Przestrzeń przygardłowa obiekt Q11829188

Proszę o połączenie Jojo (talk) 08:45, 15 December 2013 (UTC)

✓ Done Blackfish (talk) 15:20, 15 December 2013 (UTC)

Żurnal[edit]

Merge fashion magazine (Q9397629) (Żurnal) with journal (Q49850)? --Tobias1984 (talk) 15:47, 15 December 2013 (UTC)

They cannot be merged. Although fashion magazine (Q9397629) is magazine (Q41298), however, it is related to fashion (Q12684) only. Paweł Ziemian (talk) 19:53, 15 December 2013 (UTC)
Thanks for translating. I linked fashion magazine (Q9397629) from the category Category:Fashion magazines (Q7142951) --Tobias1984 (talk) 20:00, 15 December 2013 (UTC)

✓ Done Paweł Ziemian (talk) 20:07, 15 December 2013 (UTC)

Merge[edit]

Jak się tu merguje: poprzez kasowanie treści i zapodanie do usunięcia dubla? Zajrzyjcie na Q11699141 i w:pl:Dyskusja:GMP (silnik). Bot się pospieszył, zanim ktoś pomyślał, jakie interwiki dodać. Sławek Borewicz (talk) 08:12, 3 January 2014 (UTC)

✓ Done -- Blackfish (talk) 08:56, 3 January 2014 (UTC)

Pomagalski[edit]

Na 98% (lub coś koło tego) pl:Pomagalski S.A. należy zlinkować do en:Poma i fr:Poma, czyli skleić Q11823033 i Q2103240. Ale mam te 2% wątpliwości ....więc może ktoś z bardziej oblatanych w językach Wikidatystów ;) zechce się sprawie przyjrzeć i dokonać odpowiedniego łączenia? --CiaPan (talk) 22:51, 5 January 2014 (UTC)

✓ Done --Chrumps (talk) 00:16, 6 January 2014 (UTC)

Wikisource is coming in 1 week![edit]

Apologies for using English; please help by translating this message!

Wikisource is coming in 1 week, on Tuesday, January 14! Help us prepare for the deployment at Wikidata:Wikisource. Specifically, we need your input in determining how Wikidata items will be created and used for each Wikisource page. Please join the discussion at Wikidata talk:Wikisource, and notify anyone who is interested in the discussion. --Rschen7754 08:44, 7 January 2014 (UTC) (using MassMessage)

trójkąty[edit]

Trójkąt tarczowy po polsku obiekt (Q9362473) po angielsku Muscular triangle obiekt (Q6940389) to to samo.

Po polsku trójkąt podżuchwowy (Q9362467) po angielsku Submandibular triangle (Q1542860) to to samo.

Jojo (talk) 09:27, 9 January 2014 (UTC)

Podżuchwowy - zrobione (Q1542860).
Jeśli chodzi o tarczowy, ponieważ nie znam się na medycynie, więc mam pytanie dlaczego łacińska nazwa nie występuje nigdzie w artykule na enwiki, jest natomiast trigonum musculare. Czy to samo? A może błąd jest w polskim artykule? -- Blackfish (talk) 14:06, 9 January 2014 (UTC)
 • Jesli mozna, znalalzem podobna sytuacje z innym haslem: Anonimowy remailer Q11686307 to to samo co Anonymous remailer Q1757877. Nie uczestnicze w tym projekcie, nie wiem jak sie uzywa tego merge wiec tylko zglaszam.
  • poprawione Piastu (talk) 10:23, 11 January 2014 (UTC)

Jak usuwać zbędne elementy[edit]

Zauważyłem, że Edmund Barton (Q14917843) to to samo co Edmund Barton (Q23342) i tamże przeniosłem hasło z polskiej wiki. Ale co zrobić z pozostawionym jak sierota pustym elementem? Paweł Ziemian (talk) 22:25, 11 January 2014 (UTC)

Zgłaszać do usunięcia, ale lepiej jest używać gadżetu Merge z odpowiednimi opcjami, które robi to samo :) Blackfish (talk) 00:48, 12 January 2014 (UTC)
Niby w opcjach mam włączone jakieś gadżety (w tym merge) ale chyba nie działają. Nie mam żadnych klawiszy, ani lików, ani menu. Kompletnie nic, żadnych zmian w wyglądzie stron :( Paweł Ziemian (talk) 12:47, 12 January 2014 (UTC)
Nie ma tematu. Chyba znalazłem. Paweł Ziemian (talk) 15:29, 12 January 2014 (UTC)

List of lonely interwiki links[edit]

Hi! I made a tool for generating lists of Wikidata items that link to only one language version of a Wikipedia page. This helps to find Wikipedia pages where the corresponding pages in other languages actually exist, but are not linked to the page. It is available at:

Regards, Sanyi4 (talk) 04:35, 12 January 2014 (UTC)

Interwiki a niespójność artykułów w różnych Wikipediach[edit]

Już któryś raz spotykam się z sytuacją, gdy jakieś pojęcie (bądź kilka bardzo zbliżonych pojęć) w niektórych edycjach językowych Wikipedii opisane jest w jednym artykule, a w innych edycjach rozbite jest na kilka. Zdarza się wtedy, że mamy wówczas dwie "strony", dwa "wpisy" (nie wiem, jakiej terminologii tutaj się używa) na Wikidanych, z których obie zawierają odnośniki do artykułów znaczących to samo w różnych językach. Teraz natknąłem się np. na dwie pozycje Wikidanych dotyczące pojęcia masy punktowej: Q1068091 i Q723931. Po szybkim rekonesansie w Google wyglądałoby na to, że anglojęzyczne tytuły tych dwóch pozycji (material point i point particle), mimo tego że opisują tak naprawdę to samo pojęcie (przynajmniej dla mnie, choć fizykiem nie jestem), używane są w nieco innym kontekście. I zgodnie z wpisami na Wikidanych wyglądałoby na to, że polska Wikipedia opisuje material point, natomiast angielska point particle (co zgadzałoby się z rzeczywistością). Jednak interwiki do innych języków są całkowicie pomieszane, a kilka Wikipedii (np. czeska czy portugalska) ma to rozbite na dwa artykuły.

Tak być raczej nie może. Stąd moje pytanie. Czy na Wikidanych są już ustalone jakieś procedury postępowania w takich sytuacjach? Na pewno trzeba to uporządkować, ale do jakiejś konkretnej docelowej formy - tak by było idealnie, zrobić się nie da, ze względu na ograniczenia techniczne.

Inny przykład - Q845392 i Q1371037. Tu jest jeszcze dziwniej, bo w polskim haśle Politechnika jest link do angielskiego Institute of technology, ale odwrotnie już nie ma... Kpc21 (talk) 17:11, 18 January 2014 (UTC)

Sytuacji, w których jeden artykuł w jednym języku opisuje dwa w jednym, uniknąć niestety się nie da. Należy je rozpatrywać indywidualnie, bo raz lepiej rozdzielić w jednym, a innym razem złączyć w drugim. Zobacz też: Help:Łączenie, jak również Wikidata:Interwiki conflicts.
Co do drugiego przykładu, który opisujesz, to dziwność jest pozorna :) w Polsce występują tylko politechniki, natomiast na Zachodzie również tzw. "uniwersytety techniczne" (ang. technical university) - też takie jakby politechniki, tylko niższe rangą. U nas nie ma polskiego odpowiednika. Chrumps 01:05, 19 January 2014 (UTC)
Co do tej różnicy w randze, to chyba w każdym kraju jest inaczej... Od kilku lat dawna Politechnika Szczecińska (połączona z Akademią Rolniczą) jest Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technicznym. Większość (jeśli nie wszystkie) polskich politechnik unika jak może używania słowa Polytechnic za granicą, i np. taka PŁ używa dwóch nazw: Łódź University of Technology albo Technical University of Łódź (choć na tłumaczeniu dyplomu jako tytuł wpisują ponoć po polsku "inżynier" - rozumiem, że w języku angielskim nie ma on ścisłego odpowiednika, ale zawsze można wpisać "Bachelor of Science (inżynier)", albo coś w tym rodzaju). Wygląda na to, że w Unii Europejskiej uczelnią wyższą rangą (ale tylko pozornie) wydaje się być "uniwersytet techniczny". W każdym razie terminologia jest zależna od kraju, ale jeśli tak jest, to mamy tu sytuację identyczną jak w przypadku punktu materialnego. Kpc21 (talk) 19:06, 21 January 2014 (UTC)
PŁ nie używa dwóch nazw, dwa lata temu zmieniła oficjalną nazwę angielską na "Lodz University of Technology" właśnie dlatego, żeby była lepiej postrzegana za granicą, po poprzedniej nazwie pozostał tylko skrót TUL. Chrumps 19:50, 22 January 2014 (UTC)
 • Owszem to jest problem. Osobiście jestem zwolennikiem rozbijania artykułów na najwęższe możliwe pojęcia. Czyli na przykład wobec istnienia pl:Tkanki roślinne oraz opisania tego materiału w artykule: en:Tissue (biology) optuje za namówieniem en wiki na utworzenie en:Plant tissue (obecnie przekierowanie). Jeżeli w jednym języku nie istnieje nazwa dla pojęcia nazwanego w innym języku to optuje za tworzeniem artykułu z obcojęzyczną nazwą czyli gdybyśmy po polsku nie mieli nazwy "uniwersytet techniczny" to tłumaczenie en:Institute of technology sugerował bym umieścić pod pl:Institute of technology (podobnie gdybyśmy nie mieli nazwy "bawaria" to optowałbym za opisaniem tego kraju związkowego pod pl:Bayern. Marek Mazurkiewicz (talk) 15:07, 25 January 2014 (UTC)
Ten problem przedstawiony jest również tutaj: Wikidata:Requests for comment/One vs. several sitelink-item correspondence (niestety brakuje konsensusu, jak go rozwiązać). Santer (talk) 12:02, 7 February 2014 (UTC)

twin place network[edit]

Dear friends, http://tools.wmflabs.org/wikidata-todo/autolist.html?q=claim[17:36] AND claim[190] lists places from Poland (Q36) with sister city (P190). Today the collection is randomly and many datas need to be added. Please do not use bots and make all additions (as adding qaualifiers, other places) manually. Feel free to join Category:♊.
FYI: http://tools.wmflabs.org/wikidata-todo/autolist.html?q=claim[190] lists all items with sister city (P190). As soon as some help material is available a link will be posted here. Regards gangLeri לערי ריינהארט (talk) 15:50, 16 June 2014 (UTC)

szablony[edit]

Czy dobrze widzę że szablony np: Symbol support vote.svg Support są robione jako wersja anglojęzyczna do której są przekierowania? Czy jest w planach żeby zachować w tej sprawie neutralność językową i jako podstawową wersje stosować numer do którego będą przekierowania? Marek Mazurkiewicz (talk) 22:04, 16 June 2014 (UTC)

Ale jaki numer? Numery są tylko w przestrzeni głównej i Property. Nawiasem mówiąc to ten szablon mógłby dostać swój odpowiedni numer w przestrzeni głównej jako agregator pojęcia i interwiki, ale na to chyba był jakiś bug zgłoszony. Paweł Ziemian (talk) 21:19, 19 June 2014 (UTC)
No właśnie taki numer jak jest w przestrzeni głównej i Property. Dlaczego ten dobry system nie jest stosowany też w szablonach (wraz z przekierowaniami)? Marek Mazurkiewicz (talk) 10:23, 21 June 2014 (UTC)
Może dlatego, że wpisy w przestrzeni głównej są robione przez automat zbierający i wyświetlający dane przez kwestionariusz. Natomiast pozostałe przestrzenie odziedziczone po wiki są pod beztroską jurysdykcją wikipedystów. Paweł Ziemian (talk) 21:47, 21 June 2014 (UTC)
Jeżeli dobrze Cię rozumiem nie jest to rozwiązanie zamierzone lecz niedopatrzenie. Proponuje zatem aby przestrzeń szablon potraktować podobnie jak elementy i właściwości czy Q i P czyli żeby Template:Support było takim samym przekierowaniem jak Template:Za czy Template:Por itp. (swoją drogą warto też by istniały Szablon:Za i Ŝablono:Por Marek Mazurkiewicz (talk)
Trochę rozumiem twoje racje, ale pisanie szablonów to jakby liźnięcie trochę programowania, czyli informatyki, a językiem powszechnie stosowanym w programowaniu jest język angielski. W każdym razie ja wolę takie rozwiązanie niż np. promocję niemieckiego (to jeszcze bym może przełknął) albo chińskiego (gdzie nic bym nie zrozumiał). Obecne rozwiązanie pozwala na utrzymywanie w miarę spójnego kodu dostępnego najszerszej rzeszy użytkowników. Paweł Ziemian (talk) 21:20, 22 June 2014 (UTC)
Zgadzam się że stosownie angielskiego jest mniej złe niż stosowanie innego języka narodowego. Proponuje jednak zwiększanie neutralności językowej. Marek Mazurkiewicz (talk) 10:12, 23 June 2014 (UTC)

Lista właściwości we Wikidanych[edit]

Witam, przenoszę swój post z dyskusji Strony Głównej.

Moim zdaniem w jednym z infoboxów na stronie głównej «Lista właściwości we Wikidanych» zawiera błąd ortograficzny, bo powinno być «Lista właściwości w Wikidanych». Ponieważ strona główna jest zabezpieczona przez edytowaniem, to zwracam na to uwagę na stronie dyskusji.
Superjurek (talk) 09:09, 25 June 2014 (UTC)

Korzystając z okazji... na stronie Wikidata:Portal społeczności moim zdaniem powinno być Janusz Cechowski, a jest Jnusz Cechowski

Superjurek (talk) 14:42, 25 June 2014 (UTC)

Tłumaczenie Wikitours[edit]

Witam, potrzebuję Waszej pomocy. Przed chwilą przetłumaczyłem wstęp do przewodników po Wikidanych. Nie mniej nie mogę się dostać do zakładki tłumaczenia samego przewodnika. Wesprzyjcie mnie większym doświadczeniem na Wikidanych. :)
Superjurek (talk) 15:06, 25 June 2014 (UTC)

Czy chodzi Ci o to? -- Blackfish (talk) 10:34, 26 June 2014 (UTC)
TAK!!! :) Dzięki! Superjurek (talk) 20:03, 26 June 2014 (UTC)

Carly Shay (postać)[edit]

Chciałem dodać powyższe hasło (nowoutworzone) do wikidata, ale niestety natrafiłem na bajzel. Jak ktoś ma siły, ochotę i czas na to proszę się nie krępować :-). Mnie się nie chcę, ale pomyślałem, że chociaż to zgłoszę. Pozdrawiam. Grzegorznadolski (talk) 11:44, 13 July 2014 (UTC)

✓ Done Chrumps 00:00, 15 July 2014 (UTC)

czy istnieje właściwość?[edit]

Z elementu Q864503 - biolog można przejść do Q420 - biologia za pomocą właściwości Property:P425 - obszar zawodowy. Czy istnieje odwrotna właściwość pozwalająca przejść z Q420 do Q864503? Marek Mazurkiewicz (talk) 09:46, 26 August 2014 (UTC)

Może QUERY API będzie pomocne? Paweł Ziemian (talk) 09:12, 31 August 2014 (UTC)
Obawiam się że nie umiem skorzystać z tego narzędzia. Ale dzięki za reakcję. Marek Mazurkiewicz (talk) 00:53, 7 September 2014 (UTC)

Błędna deklaracja[edit]

Trafiłem na element Tamás Deutsch (Q645267). Jest tam takie stwierdzenie ethnic group (P172): Judaism (Q9268). To bez sensu, może być ethnic group (P172): Jewish people (Q7325) lub religion (P140): Judaism (Q9268). Nie wiem jaka jest przyczyna, może wstawiający coś pokręcił (trzeba by go pytać po angielsku, które z nich miał na myśli) albo w elemencie Q9268 są złe etykiety albo co... Kto pomoże? --WTM (talk) 19:05, 28 August 2014 (UTC)

A najlepsze jest to, że angielski opis ethnic group (P172) jasno informuje, żeby tej cechy w zasadzie nie używać. A źródło wskazuje na węgierską Wikipedię, więc raczej tam trzeba szukać odpowiedzi. Paweł Ziemian (talk) 09:02, 31 August 2014 (UTC)

Błąd bazy[edit]

Natrafiłem na błąd bazy danych. Utworzyłem element Feliks Dela (Q17696712) jako powiązanie z tym artykułem na pl-wiki, no i nijak nie ma do niego dostępu (cannot access content, entity Q17696712 not found). Jeśli wkrótce «samo się nie naprawi», to trzeba będzie zasygnalizować technicznym. Kto wie, gdzie to się zgłasza? --WTM (talk) 14:20, 30 August 2014 (UTC) ✓ Done

A mnie interesuje czy to nie ma jakiegoś związku z problemem jaki zgłosiłem w naszej technicznej kawiarence. Paweł Ziemian (talk) 09:05, 31 August 2014 (UTC)

podawanie dat[edit]

Wypełniałem ostatnio Property:P569 (data urodzenie) i zastanawiam się czy jest możliwość i miałem wątpliwości w jakiej kolejności wprowadzić dane (w końcu się udało. Czy jest możliwość (w preferencjach?) żebym mógł datę wprowadzać w formacie ISO 8601 czyli RRRR-MM-DD? Marek Mazurkiewicz (talk) 00:51, 7 September 2014 (UTC)

Nie pojmuję problemu. Ja od zawsze wpisuję tutaj datę w formacie RRRR-MM-DD. Jeszcze nigdy nie miałem potrzeby, żeby wpisać coś inaczej. --WTM (talk) 07:47, 9 September 2014 (UTC)
Sory. Mój błąd. Po wpisaniu "RRRR-" pojawia się informacja że źle wpisuje - i to mnie zmyliło. Gdy się wpisze faktycznie jest ok. Marek Mazurkiewicz (talk) 12:50, 9 September 2014 (UTC)

Liczba ofiar, jak nazwać te właściwości?[edit]

Nazwa właściwości (property) w Wikidanych musi być unikalna. Nie przyjmie, jeśli dwie różne właściwości będą miały taką samą nazwę. Musimy nadać prawidłową i jednoznaczną polską etykietę dla tych oto:

Również się nad tym głowiłem. Może P1120 – liczba zabitych, a P1345 – liczba ofiar? Co dokładnie oznacza która właściwość będzie zawarte i tak w opisie. Chrumps 21:11, 9 September 2014 (UTC)

brakująca właściwość[edit]

W szablonie Template:Infobox anatomy (Q5879630) na pl wiki jest pole na nazwę łacińską struktury anatomicznej. Czy jest albo jest przewidziana taka właściwość na wikidanych? Nie znalazłem użytej takiej właściwościowi przeglądając różne struktury anatomiczne ani wyszukując "nazwa łacińska" ani "nazwa naukowa" Marek Mazurkiewicz (talk) 07:35, 12 September 2014 (UTC)

A czy nie powinna docelowo wystarczyć etykieta, czyli to co jest w nagłówku strony? Dodaj sobie do babel la-0 i nazwę zobaczysz. Jedyny sęk jest taki, że wiele nazw na Wikidanych zaczyna się z wielkiej litery, chociaż powinny być podane z małej. Jeśli chodzi o dostęp do danych powiązanych z artykułem Wikipedii to da się je również odczytać w skryptach Lua. Paweł Ziemian (talk) 19:26, 12 September 2014 (UTC)
Nie jestem pewien czy la odnosi się do łaciny naukowej. Z tego co wiem to taxon name (P225) nie mogłaby być w ten sposób zastąpiona. Myślę też o wyświetlaniu w przyszłości informacji w szablonach poprzez czerpanie ich z wikidanych (np. tak jak tutaj: [3]) a wtedy chyba nie należało by / nie dało by się brać etykiety. Marek Mazurkiewicz (talk) 17:27, 13 September 2014 (UTC)

Badges[edit]

Jak można ustawić/zmienić oznaczenie GA/FA/FL dla strony? Opcja wygląda na ukrytą, a widać, że są braki w oznaczeniach niektórych stron. Szczureq (talk) 11:15, 12 September 2014 (UTC)

Trzeba kliknąć edytuj a potem w ikonkę odznaczenia. Zadziałało Ci? Marek Mazurkiewicz (talk) 14:16, 12 September 2014 (UTC)
Działa, dzięki. Nie ma aktulanie opcji oznaczania list na medal? Szczureq (talk) 16:38, 14 September 2014 (UTC)
Nie słyszałem żeby była stosowna funkcja. Odpowiedzialni za tworzenie tego mogą nie zdawać sobie sprawy że jest coś takiego jak lista na medal. Marek Mazurkiewicz (talk) 11:11, 17 September 2014 (UTC)
Wydaje mi się, że już wiedzą bo istnieje Category:Badge items, w której jest featured list (Q17506997) i np. Did you know article (Q17507019). Może potrzeba czasu na implementację. Paweł Ziemian (talk) 15:56, 17 September 2014 (UTC)

błąd? ludy indoeuropejskie[edit]

Ktoś mi proponował połączanie en:Medes i pl:Medowie ale mamy Q8735 i Q6583578 a ja kompletnie się nie znam na tym temacie. Ktoś jest w stanie rozstrzygnąć czy te dwa elementy aby na pewno nie powinny być połączone? Marek Mazurkiewicz (talk) 20:26, 18 September 2014 (UTC)

Było z tym trochę zamieszania (część treści Q8735 nie powinna była tam się znaleźć), ale połączone. Q6583578 zgłoszony do kasacji. Ankry (talk) 22:15, 21 September 2014 (UTC)

Wikidata a Wikibooks[edit]

Witam, generalnie tworzę na Wikibooks i chciałbym wiedzieć, jak można zastosować różne "narzędzia" Wikidata do Wikibooks? O ile dla Wikipedii jestem w stanie to ogarnąć, tak dla WB nie. Czy jest coś takiego w ogóle możliwe? Kabexxxior (talk) 06:38, 12 November 2014 (UTC)

O ile mi wiadomo, to nie ma połączenia pomiedzy Wikibooks a Wikidanymi. Nie czytałem też, żeby było planowane. Chrumps 12:33, 12 November 2014 (UTC)
Planowane to zdaje się jest (->Wikidata:Wikibooks), tylko co najwyżej nie ma jeszcze konkretnej daty realizacji tego zamiaru. A że z projektów siostrzanych pozostały tu jeszcze tylko Wikibooks, Wikiversity (+ ew. wszelaka projektowa meta-drobnica) to spekulacyjnie, na podstawie ekstrapolacji dotychczasowego tempa, szacowałbym ten termin realizacji na gdzieś w ciągu najbliższej jednocyfrowej liczby miesięcy. --Alan ffm (talk) 16:55, 23 November 2014 (UTC)

dzielnica a miasto[edit]

W elemencie Mokotów (Q1634585) mamy stwierdzenie że miastem partnerskim (właściwość Property:P190) dla Mokotowa jest Treptow-Köpenick (Q158089) i odwrotnie. Natomiast ani Treptow-Köpenick (Q158089)) ani Mokotów (Q1634585) nie są miastami. Zatem czy Property:P190) jest źle zastosowana czy źle nazwana? Marek Mazurkiewicz (talk) 23:18, 12 December 2014 (UTC)

Połączenie szablonu z wikidanymi, brakujące właściwości[edit]

Witam. Rozpocząłem prace nad uzupełnianiem danych na temat konkursów Eurowizji np. tutaj. Niestety nie znalazłem właściwości które potrzebuję najbardziej i występują w szablonach tj.: miejsce oraz miasto goszczące konkurs, data finału oraz data półfinału (od 2008 dwóch). Przydałaby się jeszcze właściwość nadawca, zwycięska piosenka, zwycięski kraj, kompozytor zwycięskiej piosenki, autor tekstu zwycięskiej piosenki, główny dyrygent. Rozumiem, że można samemu zgłosić prośbę o utworzenie właściwości, jednak odbywa się to w języku angielskim. Sam proces nie jest przez to dla mnie łatwy i zrozumiały. Dodam, że wspomniane właściwości będą niezwykle pomocne, gdyż dane będą mogły zostać automatycznie pobrane do szablonów, oszczędzając przy tym cenny czas użytkowników w przyszłości. Pozdrawiam Miloszk22 (talk) 19:28, 13 December 2014 (UTC)

Jest jeszcze Wikidata:WikiProject Music. Ale wracając do problemu to część z tych właściwości dało by się znaleźć zapytaniem. Piosenka, która wygrała konkurs powinna mieć np. award received (P166) z wartością ustawioną na nasz wybrany konkurs np. [4]. Kompozytor, autor tekstu to pewnie będą w piosence. Natomiast do kraju można dojść przez wykonawcę utworu, który też jest laureatem i ma tę samą nagrodę przypisaną co utwór. Przed zgłoszeniem nowych cech dobrze jest również przejrzeć czy nie były już wcześniej proponowane lecz zostały odrzucone. Paweł Ziemian (talk) 22:39, 13 December 2014 (UTC)

dodawanie źródeł[edit]

Czy źródlo można dodać tylko poprzez wskazanie elemntu? Jeżeli nie to dlaczego nie mogę kliknąć zapisz (jest na szaro) wklejając w pole tekst: "U. Breitenmoser, C. Breitenmoser-Wursten, A. C. Kitchener: A revised felid classification. In: Cat News. Number 55, 2011, p.3 and followed the investigations in doi:10.1126/science.1122277 from 2006. Regards" Jeżeli źródło musi zawsze mieć element to czy jest ktoś w stanie utowrzyć element dla takieg cytowania albo wskazać wzór? Potrzebuję tego do elementu: Profelis aurata (Q192231) zgdnie z dyskusją User_talk:Succu#Kot złoty (Q192231) Marek Mazurkiewicz (talk) 21:00, 22 December 2014 (UTC)

Według opisu Help:Sources, cytujemy wskazując element. I jak rozumiem tę instrukcję to musisz zrobić nawet dwa elementy. Jeden dla czasopisma, a drugi dla konkretnej edycji/zeszytu tego czasopisma, który już możesz użyć jako źródło. Ale jeszcze nigdy tego nie praktykowałem. Paweł Ziemian (talk) 19:49, 23 December 2014 (UTC)
Dzięki za odpowiedź. Nie czuję się jednak na siłach by tworzyć te elementy. Ale ogólnie zasada wydaje się sluszna. Marek Mazurkiewicz (talk) 22:57, 24 December 2014 (UTC)

adjacent station (P197)[edit]

Trafiłem na adjacent station (P197) w elemencie Cherkizovskaya (Q1191216). Czy tak być powinno mimo, że adjacent station (P197) jest na stronie dyskusji opisana jako typ:railway station (Q55488). Innymi słowy czy metro station (Q928830) aby na pewno powinna być podklasą dla railway station (Q55488)? Marek Mazurkiewicz (talk) 00:10, 28 December 2014 (UTC)

Sprawdzenie danych[edit]

Witam! Czy mógłby ktoś sprawdzić czy dane w jaki sposób uzupełniłem Eurovision Song Contest 1956 (Q171784) (na podstawie danych z infoboxu na pl wiki) są wpisywane prawidłowo? Chodzi mi szczególnie o kwalifikatory. Nie chcę później poprawiać kolejnych haseł, które mam zamiar uzupełnić na wzór powyższego. Miloszk22 (talk) 21:30, 28 December 2014 (UTC)

Nie widzę błędu jeśli chodzi o to czy wszystko jest wpisane tam gdzie powinno ale mogę niedowidzieć więc proponuję zaczekać jeszcze na inne opinie. Marek Mazurkiewicz (talk) 22:27, 28 December 2014 (UTC)
Dorzuciłem follows (P155) bez wartości aby wskazać, że wcześniej nic nie było. Paweł Ziemian (talk) 21:43, 29 December 2014 (UTC)

Pentathlon (Q15149656)[edit]

Czy strona ujednoznaczniająca pl:Pięciobój aby na pewno powinna być połączona z de:Fünfkampf i en:Pentathlon (disambiguation)? Bo wydawało mi się że należy łączyć tylko te tak samo zapisywane (tak jak w przypadku Ursus (Q249000)). Marek Mazurkiewicz (talk) 22:42, 28 December 2014 (UTC)

agnomen (Q2596516)[edit]

W elemencie agnomen (Q2596516) trafiłem na stwierdzenie że instance of (P31) family name (Q101352). Czy aby na pewno tak powinno być? Z tego co rozumiem nazwa jakiejś osoby może się składać (w różnych czasach i miejscach) z różnych elementów. W Polsce jest to zwykle imię i nazwisko ale starożytni rzymianie mieli standardowo trzy człony: praenomen, nomen gentile i cognomen a od czasu do czasu też agnomen. Jaką wartość powinna mieć w tym wypadku właściwość instance of (P31)? spodziewałbym się czegoś w stylu "część nazwy osoby" Na razie zmieniłem na Wikidata property for items about people (Q18608871) ale prosiłbym o kontrolę a być może uszczegółowienie. Marek Mazurkiewicz (talk) 11:40, 29 December 2014 (UTC)

Baza danych cytowań[edit]

Cześć! Pytanie dla obeznanych: czy można w Wikidata zrobić jakąś bazę cytowań prac naukowych i monografii? Takie coś baardzo by się przydało przy projektach wiki, szczególnie Wikipedii. Jest cała masa innych menadżerów typu Zotero, Google Scholar itp., ale wciąż nie ma nic prostego (nie ma?), co by umożliwiało błyskawiczne cytowanie rzetelnych źródeł w Wikipedii i jej siostrach. --Pedros.lol (talk) 15:24, 8 January 2015 (UTC)

O ile dobrze rozumiem to na pewno takie dane są zbierane. Help:Sources. Na razie jesteśmy z tego co rozumiem na początkowym etapie zbierania tych danych. Nie słyszałem żeby ktoś już próbował wykorzystać takie dane w artykułach Wikipedii. Mam nadzieje że to czym prędzej będzie robione. Marek Mazurkiewicz (talk) 17:23, 8 January 2015 (UTC)
Dzięki! :) --Pedros.lol (talk) 17:00, 12 March 2015 (UTC)

Wikibooks mapping to Wikidata items - DEPLOYMENT IS TUESDAY[edit]

Please take a look at Wikidata:Wikibooks/Development, and give your feedback on how we should handle Wikibooks interwiki links. The deployment is this Tuesday, so we really need to get this in order very quickly! Rschen7754, sent by --MediaWiki message delivery (talk) 06:18, 20 February 2015 (UTC)

Jakie deklaracje dla elementu...?[edit]

Jakie deklaracje można by dodać do elementu: no label (Q19359146)? Marek Mazurkiewicz (talk) 00:23, 25 February 2015 (UTC)

Trochę na siłę, ale generalnie nie przyjmowałbym się brakiem deklaracji, bo jeśli aktualnie nie ma oczywistych, to po prostu nie są użyteczne. Należałoby się zastanować, do czego mogłyby być potrzebne deklaracje dla konkrentnego elementu. Chrumps 01:32, 2 March 2015 (UTC)

Dzięki. Zamiast "donos" dałem "jest to aktywność". Wydaje mi się że warto żeby jednak były jakieś deklaracje w elemencie bo bez tego czasem ciężko się zorientować o co chodzi oraz może to generować duble. Marek Mazurkiewicz (talk) 21:30, 2 March 2015 (UTC)

Zmiana etykiety w wielu elementach[edit]

Potrzebuję zmienić etykietę w wielu elementach. Chodzi o 1st Academy Awards (Q109886) i kolejne z tej serii. Etykieta w wersji esperanckiej powinna brzmieć dla tej serii: "La X-a ceremonio de la Oskar-Premioj enmanigo" gdzie X to kolejny numer ceremonii. Czy da się to zrobić automatycznie, półautomatycznie? Marek Mazurkiewicz (talk) 20:42, 5 March 2015 (UTC)

Sam byłbym zainteresowany przy uzupełnianiu danych w danych o Konkursach Eurowizji. Znacznie ułatwiło by to pracę. Miloszk22 (talk) 13:54, 6 March 2015 (UTC)
User:Miloszk22 polecono mi http://tools.wmflabs.org/wikidata-todo/quick_statements.php Marek Mazurkiewicz (talk) 20:11, 22 March 2015 (UTC)

Dwie strony o nazwie Hedera[edit]

Znalazłem 2 strony Hedera(Q19366489)i Hedera(Q2033580), gdzie artykuł w polskiej Wiki, o znaku typograficznym hedera, przenosi do jednej strony Wikidanych, a w ang. Wiki - do drugiej strony wikidanych. Nie jestem biegły w Wikidanych, wiec może by ktoś to zintegrował. Daroooo (talk) 21:22, 4 April 2015 (UTC)

Przekazałem dalej Paweł Ziemian (talk) 22:17, 5 April 2015 (UTC)
No i padła odpowiedź, że jest dobrze. Burdel mają w enwiki, który miesza oba pojęcia, i prawdopodobnie w tłumaczeniu na ruwiki. aldus leaf (Q19366489) dotyczy konkretnego glifu (glyph (Q36975)), natomiast Fleuron (Q2033580) jest o ogólnym typograficznym ozdabianiu jakimiś ornamentami. Dodałem opisy. Jeśli potrafisz to lepiej określić to śmiało edytuj. Paweł Ziemian (talk) 09:55, 6 April 2015 (UTC)
Załatwione: aldus leaf (Q19366489) i Fleuron (Q2033580). Blackfish (talk) 18:53, 7 April 2015 (UTC)

Wikidata:Requests for comment/Opting out of Global sysops 2[edit]

A RFC has been started in regards to allowing global sysops to continue to perform admin actions on Wikidata. --MediaWiki message delivery (talk) 01:14, 23 April 2015 (UTC)

Interwiki całkowity brak[edit]

System nie pozwala mi na dodanie do pl:Nizamabad (Telangana) interwiki do reszty świata, aby byo tyle samo ile w en:Nizamabad, Telangana. --Indu (talk) 14:39, 9 August 2015 (UTC)

✓ Done. Blackfish (talk) 10:13, 10 August 2015 (UTC)

Rozdzielone interwiki o tym samym[edit]

Ten element zawiera interwiki wszystkich Wikipedii oraz francuskiego Wikinews, natomiast ten tylko pozostałe Wikinews (bez francuskiego). Czy powinno tak być? Jeśli nie, jak w takich przypadkach należy postępować? ~Cybularny Speak? 22:31, 28 August 2015 (UTC)

Również nie rozumiem dlaczego w tym wypadku jest taki podział. Marek Mazurkiewicz (talk) 15:28, 24 October 2015 (UTC)

Wikimania 2016[edit]

Only this week left for comments: Wikidata:Wikimania 2016 (Thank you for translating this message). --Tobias1984 (talk) 11:19, 25 November 2015 (UTC)

Do połączenia - owczarek rumuński z Karpat[edit]

Czy można poprosić kogoś o zrobienie interwiki w haśle Ciobanesc Romanesc Carpatin? Próbowałam tutaj, ale jakiś błąd mi wyskakuje. Pleple2000 (talk) 09:51, 13 December 2015 (UTC)

Połączone. Paweł Ziemian (talk) 20:14, 13 December 2015 (UTC)

Biopreparat a biofarmaceutyk[edit]

Witam, natknąłem się na pewien problem.

Wśród linków interwiki w wikidanych pod pojęciem biopreparat - Q864674 znajdują się odniesienia do dwóch różnych jego znaczeń: leku i radzieckiej instytucji wojskowej. Po pobieżnym przeglądzie docelowych artykułów z użyciem tłumacza Google wychodzi na to, że lek opisują tylko plwiki i kkwiki, natomiast w pozostałych przeczytamy o instytucji. Co więcej, o farmaceutyku możemy poczytać również w innych wiki - Q679692 - gdzie z kolei brakuje linków do wiki polskiej i kazachskiej.
Niestety nie mam możliwości usunięcia "interwików" do plwiki i kkwiki z Q864674, co z kolei uniemożliwia dodanie ich do Q679692. Proszę o uporządkowanie, Spider55555 (talk) 14:31, 4 February 2016 (UTC)

✓ Done. Chrumps 22:43, 23 February 2016 (UTC)
Jednak bardziej pasuje do pl:Biofarmaceutyki. Chrumps 22:53, 23 February 2016 (UTC)


Wikidata:Database reports/items without claims categories/plwiki[edit]

Wikidata:Database reports/without claims by site lists a series of reports for items without statements per wiki. I added one for plwiki today.
--- Jura 20:47, 8 March 2016 (UTC)

 • The links on the list now lead to PetScan (Q23665536). It runs much faster than Autolist did.
  --- Jura 07:53, 17 April 2016 (UTC)

Wikidata:Requests for comment/Reforming the property creation process[edit]

See the above RFC for some proposals to reform the property creation process. MediaWiki message delivery (talk) 06:29, 20 March 2016 (UTC) (on behalf of Rschen7754)

biologia, synonimy[edit]

Jaka właściwość należy dodać do elementu aby oznaczyć go jako synonim pl:Synonim (taksonomia)? Marek Mazurkiewicz (talk) 23:44, 28 September 2016 (UTC)

W końcu znalazłem: replaced synonym (for nom. nov.) (P694) i taxon synonym (P1420). Czemu dwa właściwości? Marek Mazurkiewicz (talk) 08:33, 29 September 2016 (UTC)

@Marek Mazurkiewicz: Chyba dlatego że we właściwej nazwie taksonomicznej wstawiasz taxon synonym (P1420), a we wszystkich synonimach replaced synonym (for nom. nov.) (P694) odwołujące się do tej właściwej nazwy. Wostr (talk) 14:44, 29 September 2016 (UTC)

Linki do przekierowań[edit]

Nie śledzę systematycznie ustaleń Wikidanych i zaskoczyła mnie taka edycja: [5] (która poskutkowała takim działaniem bota: [6]). Strona 48456 Wilhelmwien na en-wiki to przecież przekierowanie, nie artykuł. Coś się zmieniło? @Glovacki:? --WTM (talk) 10:30, 16 November 2016 (UTC)