Wikidata:Mezi bajty

From Wikidata
Jump to navigation Jump to search
Mezi bajty
Místo určené k diskusi o kterýchkoliv aspektech Wikidat.
O projektu, pravidlech a jejich návrzích, jednotlivých datových položkách, technických záležitostech atd…
Navštivte též Wikidata:WikiProject Czech Republic, Facebookovou skupinu nebo komunitní kanál #wikidata-cs.
Staré diskuse z této stránky se archivují. Všechny archivy této stránky jsou v seznamu archivů. Aktuální archiv: 2020.


Talk:Q84712022[edit]

Talk:Q84712022  – The preceding unsigned comment was added by Kusurija (talk • contribs) at 9. 2. 2020, 17:08‎ (UTC).

Apple Maps[edit]

Ahoj, dokázal by někdo zkušený vyřešit tuhle blbost: Q276101 x Q70050733, aby se ve článcích na wiki v infoboxu nezobrazovalo tohle:

  • Typ softwaru: zmatení několika konceptů a články na Wikipedii, které pokrývají více témat

? --Dvorapa (talk) 21:13, 10 February 2020 (UTC)

@Dvorapa: Zrovna jsem chtěl kvůli tomu taky psát... Vypadá to dost divně. Jinak odkazované instance jsou conflation (Q14946528) a Wikipedia article covering multiple topics (Q21484471). — Draceane talkcontrib. 09:35, 11 February 2020 (UTC)
Ano, IMHO by to mělo být totéž jako třeba Google Maps (Q12013) se všemi odpovídajícími instancemi a detailními položkami odkazovanými skrze has part (P527). --Mormegil (talk) 12:18, 11 February 2020 (UTC)

Neznámé osoby[edit]

Ahoj, vidím něco takového poprvé a nic obdobného se mi nepodařilo najít. Je nějaký standard pro neznámé osoby? Viz Neznámá dcera Záviše z Falkenštejna – píše se to takto nebo třeba s malým písmenem na začátku? Neznámý bůh i Neznámá ze Seiny je vlastní jméno, podobně ty různé vědecké články. @Khamul1: Nebo je jí takovéto vlastní jméno dáváno i v literatuře? --21:15, 18 February 2020 (UTC), Utar (talk)

Jak se přidá další jazyková verze?[edit]

WD používám jakž takž úspěšně, moc intuitivní mi to ale nepřipadá: nepřišel jsem na to, jak

  • přidat jazykovou verzi (např. český název, aby mi to nedávalo anglický),
  • zlikvidovat štítek, který už není nikde použit (např. nesprávný název).

Nepříjemné je, že když štítek otevřu a chci přidat položku Wikipedie, po chvíli data sama přeskočí kamsi jinam.

K návrhu mám také pocit, že to není moc domyšlené: chce to být příliš široké, takže to brzy začne být nepraktické. Přitom opravdový význam to má jen u parametrů, jejichž hodnoty se dost mění (starosta, počet vyrobených letadel, HDP atd.), kdežto třeba souřadnice nebo rok narození nikoli. Už teď jsou některé štítky zatraceně dlouhé a to je vyplněno minimum. Pokud se budou střádat všechny dříve zadané hodnoty (např. počet obyvatel města), bude to brzy k nepoužití. Kdyby se ke každé instituci měly uvést všecky jazykové verze názvu, bude z toho blázinec, a to úplně zbytečný. Měl by se dodržovat princip, že slovně popsané hodnoty (např. Obchodní škola v Horní, Řád modré punčochy, Friedensbruecke Eisenstadt atd.) se uvádějí zásadně v původním jazyce. Všechny jazyky tam nenacpeme a je to i úplně zbytečné: každý překlad se obvykle použije jen jednou.

Zdraví --Sokoljan (talk) 13:34, 23 February 2020 (UTC)

Content of the termbox on Wikidata.png
160 SourceMD prepare to merge Wikidata item.png
Dobrý den. Nevím, co přesně myslíte přidáním jazykové verze, ale k jednotlivým položkám se český název přidává editací vrchní tabulky, viz obrázek a tlačítko edit vpravo nahoře. Pokud je položka duplikátem jiné položky, pak se položky sloučí, k čemuž slouží tlačítko merge (viz druhý obrázek).
Obecně ale: Wikidata neslouží pouze k zaznamenávání proměnlivých údajů, ale všech údajů, které je možné zapsat do databáze. Kdyby města neměla uvedené souřadnice, těžko bychom si je pak mohli zobrazit v mapě (třeba s dalšími X podmínkami). Co se týče třeba počtu obyvatel, souhlasím, že pak jsou štítky hodně dlouhé, ale ono je to tím, že jsou určené spíše ke čtení strojům než lidem. A každá taková hodnota v databázi má svůj smysl a může sloužit k nějaké zajímavé aplikaci. Čím víc překladů do různých jazyků bude štítek dané položky mít, tím víc lidí na světě bude rozumět tomu, o co se jedná. S pozdravy--Ben Skála (talk) 14:13, 23 February 2020 (UTC)
Souřadnice se sice nemění, ale podle mě to je údaj, se kterým by běžný editor Wikipedie nemusel při zakládání nových hesel o sídlech apod. vůbec operovat. V nejlepším případě je přebere z oficiálního zdroje (který může být z druhé strany planety těžko dostupný/čitelný), ale častěji spíš z infoboxu jiné jazykové verze Wikipedie. V horším případě klikne na mapy.cz někam na náměstí a zkopíruje si čísla. Že Wikidata nejsou úplně uživatelsky přívětivá je pravda. Jejich implementace v současné době závisí na technicky velmi zdatných (což já nejsem) členech jednotlivých komunit (anglická wiki je tolik nevyužívá, kromě české dost např. maďarská) podobně jako různé složité lokální šablony a zákulisní procesy. Běžný čtenář by se přímo na Wikidata nemusel vůbec posílat (jak je tomu v řadě infoboxů, např. v cs:Stephen King u děl a ocenění) a mohlo by existovat (možná už existuje jako externí nástroj/udělátko) nějaké polidštěné rozhraní – něco mezi Wikipedií a Wikidaty.--TFerenczy (talk) 14:23, 24 February 2020 (UTC)

Slovak National Library ID[edit]

Mohl by se prosím někdo mrknou na Slovak National Library ID, řeším to u Ludevit Novomesky, podle [1] by jeho ID mělo být 19641, ale když to dosadím do Wikidat, tak to nefunguje. --Jan Kameníček (talk) 16:13, 11 March 2020 (UTC)

U mě to funguje. Akorát že na Wikidatech je Ludevit a v Národní knihovně Ľudovít, ale to už není otázka techniky…--Shlomo (talk) 16:32, 11 March 2020 (UTC)
Mě to hodí jenom výsledek vyhledávání, místo aby mi to otevřelo stránky s autoritními údaji definovanou tím id.  – The preceding unsigned comment was added by Jan.Kamenicek (talk • contribs) at 11. 3. 2020, 17:39‎ (UTC).
No to mě taky. To by bylo potřeba upravit formátovací URL u Slovak National Library ID (P7700), ale to nechám na povolanějších.--Shlomo (talk) 19:04, 12 March 2020 (UTC)
Ta vlastnost zatím nevypadá moc připravená. Když se podívám na příklady Property:P7700#P1855, ty taky nevedou nikam a navíc jsou ve tvaru vtls + číslo, zatímco tady to vypadá na jenom číselný identifikátor. --Matěj Suchánek (talk) 09:23, 13 March 2020 (UTC)
Vzhledem k nízkému počtu užití je myslím ještě čas na změnu, viz Property talk:P7700.--Jklamo (talk) 10:09, 17 March 2020 (UTC)

Editační konflikt[edit]

Hoj, zrušilo se zobrazování editačního konfliktu v případě, že štítek a popis byly u dvou položek totožné? (Yusuke Tanaka (Q1573716) vs. Yusuke Tanaka (Q1092699)) Nebo mi jen něco uniká? --Silesianus (talk) 17:44, 16 March 2020 (UTC)

@Silesianus Pokud vím, tohle obvykle normálně funguje. Asi nějaký skrytý znak, jinak nechápu, jak je to možné.Vojtěch Dostál (talk) 21:35, 16 March 2020 (UTC)
Zkusil jsem do Praha (Q7313693) vložit „hlavní město Česka“ a funguje to, jak má. Skrytým znakem to nebude, shodují se i v databázi. Může to být tím, že se (už měsíce) schéma databáze mění. Nebo jsou prostě v době nedostatečné kapacity tři minuty málo. --Matěj Suchánek (talk) 10:09, 17 March 2020 (UTC)