Wikidata:Mezi bajty

From Wikidata
Jump to: navigation, search
Mezi bajty
Místo určené k diskusi o kterýchkoliv aspektech Wikidat.
O projektu, pravidlech a jejich návrzích, jednotlivých datových položkách, technických záležitostech atd…
Navštivte též Wikidata:WikiProject Czech Republic nebo komunitní kanál #wikidata-cs.
On this page, old discussions are archived. An overview of all archives can be found at this page's archive index. The current archive is located at 2017.


QuickStatements[edit]

Ahoj, neorientuje se někdo v aktuálním vývoji QuickStatements? Dost by mi zjednodušilo práci něco jako tohle, ale "starou" ani "novou" verzí to nějak nejsem schopen úspěšně protlačit.--Jklamo (talk) 09:00, 26 July 2017 (UTC)

Minulý týden jsem poslal patch (nová verze), zkusím na něj dneska Magnuse přes Twitter navést. Matěj Suchánek (talk) 13:48, 26 July 2017 (UTC)
Tak fajn, funguje to (nenech se zmást tím, že se jednotka v menu nezobrazuje). Matěj Suchánek (talk) 19:37, 27 July 2017 (UTC)

Nadtřída, položka a Wikipedie[edit]

Máme tu položky pro jednotlivé třídy vyznamenání Řád znovuzrozeného Polska (Q579688, např. velkodůstojník Q15715254). Do infoboxu na Wikipedii se vkládají tyto jednotlivé položky, což ale znamená, že se nevytvoří odkaz na samotné vyznamenání - a nepředpokládám, že by dávalo smysl zakládat dílčí články.

Zkusil jsem to vyřešit pomocí založení přesměrování Velkodůstojník Řádu znovuzrozeného Polska, ale pokus vložit ho jako článek na Wikipedii do položky Q15715254 selhal, jelikož Wikidata si automaticky stáhnou nikoli tento původní redirekt, ale rovnou cílovou stránku. Ta je ale samozřejmě uvedená u Q579688, a tak to nejde.

Nějaký nápad co s tím? --Okino (talk) 22:27, 2 August 2017 (UTC)

Aktuálně asi vyplnit lokálně. Přesměrování jako sitelink přidávat nejdou, ale možná to nebude věčně - Wikidata:Requests for comment/Allow the creation of links to redirects in Wikidata.--Jklamo (talk) 00:37, 3 August 2017 (UTC)
Dočasně znefunkčnit redirect, potom půjde přidat do položky Wikidat a následně obnovit redirect. JAn Dudík (talk) 10:07, 3 August 2017 (UTC)
Což je ale IMHO dost hnusný workaround neboli v zásadě bug/chybějící funkčnost ve Wikidatech… --Mormegil (talk) 11:13, 3 August 2017 (UTC)
A už od začátku je snaha prosadit možnost odkazování na redirekty, ale zatím bezvýsledná, takže tohle je doporučovaný postup, jak tzv. Bonnie & Clyde problem řešit. JAn Dudík (talk) 12:28, 3 August 2017 (UTC)
No, párkrát to udělám, ale obávám se, že na takový workaround nebudu mít dlouhodobě nervy. :-) --Okino (talk) 18:43, 3 August 2017 (UTC)

Zase kostely[edit]

Ještě jednou kostely, snad s nima moc neprudím, ale až budou na WD všechny české kulturní památky, tak bych chtěl rychle doplnit ty památkově nechráněné a ty, které jsou součástí jiné památky, a měli bychom to. Zatím bych chtěl vyřešit dvě věci:

 • projel jsem teď všechny properties a (už delší dobu) se trochu podivuju, že tu není něco obecného jako „statut”. Vymezení farní kostel, filiální kostel, popř. klášterní kostel, poutní kostel nechci dávat do „instance čeho” a hledám pro to nějakou property.
 • P708 diecéze mi přijde trochu nesystémová a rád bych ji změnil na něco ve smyslu P131 nachází se v administrativní jednotce, tj. byly by tam ty nejmenší jednotky, tj. farnosti, ty by se skládaly do děkanátů, ty do diecézí a nejvyšší je myslím církevní provincie. Podle mě by stačilo P708 přejmenovat, ty již vyplněné diecéze by tam zůstaly a postupně by to šlo zpřesňovat. (Namátkově jsem teď našel farnost Q21562026, kde jsou obě linie, tak nevím.) --Ben Skála (talk) 22:53, 14 August 2017 (UTC)
Diecézi nechat diecézí. located in the administrative territorial entity (P131) by sice použít šla, ale jakmile je nutné dávat ještě vymezení, jsou s tím problémy (například netriviální import). Buď zkusit použít maintained by (P126) (owned by (P127), operator (P137)) nebo zkus navrhnout novou vlastnost. BTW, i u jiných administrativních členěnní se používá současně i stát, takže by nevadilo nechat tam zároveň i diecézi. A
Na druh kostela mne nenapadá žádná vhodná existující property, jak ji nazvat?
Neexistující položky k farnostem nejsou problém - lze je založit i ve chvíli, kdy ještě neexistuje článek.
Struktura by měla být pro Česko:
 • Česko
  • Církevní provincie Česká
   • Diecéze
    • Vikariáty
     • Farnosti
      • kostely
  • Církevní provincie Moravskoslezská
   • Diecéze
    • Děkanáty
     • Farnosti
      • kostely
JAn Dudík (talk) 13:10, 15 August 2017 (UTC)
Nemyslel jsem používat P131, ale používat P708 jako P131, tedy s důrazem na co nejnižší jednotku, výpis všech se pak v query snadno udělá hvězdičkou (jako ?item wdt:P131* wd:Q213 ).--Ben Skála (talk) 15:39, 15 August 2017 (UTC)

Nesmyslné objekty na území ČR (Lsjbot)[edit]

Zdravím,

všiml jsem si několika nesmyslných objektů na Wikidatech v mém okolí. Společným jmenovatelem je to, že byly převedeny z hesel vytvořených botem Lsjbot pro cebuánskou, případně švédskou Wikipedii. Jedná se například o kopec K.672 Protivanov, kdy dané souřadnice skutečně leží v blízkosti obce Protivanov, dokonce v nadmořské výšce 672 metrů (dle geoportálu ČÚZK), ovšem kopec nenese žádné jméno (K bude zřejmě označení pro kótu). Březsko outlook p., ačkoliv se z něj dá zřejmě skutečně přehlédnout celé Březsko, se takto též nejmenuje a u Náměště na Hané také nerostou lesy jménem Lesy. Takovýchto "chuťovek" je povíc, otázka co s tím. Dělá to nepořádek, například možnost zjistit, co v okolí není nafoceno, je kvůli tomuto zaplevelení naprosto nefunkční.

Co s tím?

--Jiří Komárek (talk) 19:24, 12 September 2017 (UTC) Probíralo se to na projektové diskusi, ale nevím, zda se došlo k řešení:

JAn Dudík (talk) 04:46, 15 September 2017 (UTC)

Mnohé už se prodiskutovalo, ale k žádnému rozumnému řešení se zatím nedospělo. Přítomností linku na cebwiki/svwiki bohužel automaticky tyhle robotické položky nízké kvality automaticky splňují Wikidata:Významnost. Pokud je položka zjevně nesmyslná, doporučuji zkusit navrhnout na smazání. Jinak pokud používáte k dohledávání nenafocených WikiShootMe, dají se tyhle položky pomocí "SPARQL filter" odfiltrovat.--Jklamo (talk) 16:11, 15 September 2017 (UTC)
Taky mne mohlo napadnout, že jde o větí problém a už se to někdy probíralo a tudíž prohledat archiv. Oběma ale děkuji za odpovědi. @Jklamo mohl bych se zeptat, jak ve SPARQL dotazu odfiltrovat dané položky? Používám tento dotaz.
Díky, --Jiří Komárek (talk) 21:01, 16 September 2017 (UTC)
Ve vašem dotazu se dají takhle odfiltrovat položky s linkem na cebwiki
#defaultView:Map
SELECT ?place ?placeLabel ?location ?article WHERE {
 wd:Q2556776 wdt:P625 ?loc . #ZDE NAHRADTE PRVNI WIKIDATA POLOZKU POLOZKOU MISTA, KOLEM NEHOZ CHCETE HLEDAT
 SERVICE wikibase:around { 
   ?place wdt:P625 ?location . 
   bd:serviceParam wikibase:center ?loc . 
   bd:serviceParam wikibase:radius "10" . #ZDE NAHRADTE CISLO POCTEM KILOMETRU, KTERE MAJI BYT POUZITY JAKO RADIUS KOLEM VASEHO MISTA
 } 
 MINUS {?place wdt:P18 ?img . }
 MINUS {?article schema:about ?place .
  ?article schema:isPartOf <https://ceb.wikipedia.org/>.}
 SERVICE wikibase:label {
  bd:serviceParam wikibase:language "cs,en" . 
 }
}
Try it!
případně takto ty s vlastností GeoNames ID (P1566)
#defaultView:Map
SELECT ?place ?placeLabel ?location ?article WHERE {
 wd:Q2556776 wdt:P625 ?loc . #ZDE NAHRADTE PRVNI WIKIDATA POLOZKU POLOZKOU MISTA, KOLEM NEHOZ CHCETE HLEDAT
 SERVICE wikibase:around { 
   ?place wdt:P625 ?location . 
   bd:serviceParam wikibase:center ?loc . 
   bd:serviceParam wikibase:radius "10" . #ZDE NAHRADTE CISLO POCTEM KILOMETRU, KTERE MAJI BYT POUZITY JAKO RADIUS KOLEM VASEHO MISTA
 } 
 MINUS {?place wdt:P18 ?img . }
 MINUS {?place wdt:P1566 []}
 SERVICE wikibase:label {
  bd:serviceParam wikibase:language "cs,en" . 
 }
}
Try it!
Jinak na vyhledávání nenafocených doporučuji výše zmiňovaný WikiShootMe, jelikož kromě článků a wikidata položek zobrazí i geolokované obrázky z Commons, často stačí jenom přiřadit. Tam lze pro výše uvedené filtrování stačí do SPARQL filter zadat "MINUS {?q wdt:P1566 [] }".--Jklamo (talk) 00:44, 17 September 2017 (UTC)

Přednáško-workshop: Základy Wikidat[edit]

Ahoj, v pátek 1. prosince 2017 od 18:00 do 21:00 (v předvečer Wikikonference) se v prostorách coworkingového prostoru Svět Hub (Slovenská 21, Praha 2), tj. na adrese sídla Wikimedia Czech Republic (Q15735556), uskuteční přednáško-workshop na téma „Základy Wikidat“. Ten je určený jak těm, kterým slovo Wikidata nic neříká, tak i těm z vás, kteří si chtějí prohloubit své znalosti o nich. Lektorem budu já, k tomu dorazí i host zastupující vývojářský tým v Berlíně. Kapacita je omezená, proto se neváhejte registrovat přes tento formulář. Je také dostupná Facebooková událost. Další informace se mohou objevit i na stránce Wikikonference, na kterou jste taktéž zváni. Těšíme se na vás!

Gabriela Boková a Matěj Suchánek (talk) 17:15, 4 October 2017 (UTC)

Wikidata:Requests for comment/Defining account creators[edit]

I have started this RFC about account creators. --MediaWiki message delivery (talk) 22:00, 21 October 2017 (UTC) (for Rschen7754)