Wikidata:Mezi bajty

From Wikidata
Jump to navigation Jump to search
Mezi bajty
Místo určené k diskusi o kterýchkoliv aspektech Wikidat.
O projektu, pravidlech a jejich návrzích, jednotlivých datových položkách, technických záležitostech atd…
Navštivte též Wikidata:WikiProject Czech Republic, Facebookovou skupinu nebo komunitní kanál #wikidata-cs.
Staré diskuse z této stránky se archivují. Všechny archivy této stránky jsou v seznamu archivů. Aktuální archiv: 2018.


Překlad[edit]

Hoj. Mohl by někdo přeložit některé jazyky, používané v sekci "V dalších jazycích" ve sloupečku jazyk? Jedná se o:

 • Belarusian (Taraškievica orthography) > běloruština (taraškevica)
 • nemčina (rakúska) > němčina (rakouská)
 • Kurdish (Latin script) > kurdština (latinka)
 • portugalčina (brazílska) > portugalština (brazilská)
 • Serbian (Cyrillic script) > srbština (cyrilice)
 • Serbian (Latin script) > srbština (latinka)
 • Tajik (Cyrillic script) > tádžičtina (cyrilice)
 • Tatar (Cyrillic script) > tatarština (cyrilice)
 • čínština (tradičná) > čínština (tradiční)
 • Chinese (China) > čínština (čínská)
 • Chinese (Hong Kong) > čínština (hongkongská)
 • Chinese (Macau) > čínština (macajská)
 • Chinese (Malaysia) > čínština (malajská)
 • Chinese (Singapore) > čínština (singapurská)
 • Chinese (Taiwan) > čínština (tchajwanská)
 • Kazakh (Arabic script) > kazaština (arabské písmo)
 • Kazakh (Cyrillic script) > kazaština (cyrilice)
 • Kazakh (Latin script) > kazaština (latinka)
 • Crimean Tatar (Latin script) > krymská tatarština (latinka)
 • Zazaki > zazaki
 • angličtina (Velká Británie) > angličtina (britská)
 • Nāhuatl > nahuatl /popř. aztéčtina/
 • Romani > romština

a jsem si jist, že o mnoho dalších. Sice se mi podařilo dostat do překladů, ale za A) nemohl jsem tam najít jazyky a za B) nejsem si vůbec jist, zda se to dělá lokálně tady na Wikidatech nebo někde meta. S pozdravy --Silesianus (talk) 11:50, 26 July 2018 (UTC)

Podobné věci by se měly přebírat z CLDR, kde vskutku některé z nich (třeba ta tradiční čínština) donedávna chyběly. I když nevím, jakým přesně postupem se generují a přebírají ty kombinované překlady jazyk+písmo. Každopádně by se to mělo objevit zřejmě vydáním a následným importováním nové verze CLDR (ta by měla vyjít snad 10. října). --Mormegil (talk) 08:01, 30 July 2018 (UTC)

Co je CLDR netuším. Ještě South Azerbaijani > jižní ázerbájdžánština. --Silesianus (talk) 11:10, 1 August 2018 (UTC)

Objevil jsem překlep - místo čínština (tradiční) se zobrazuje čínština (tradičná) - viz Q586287. Wesalius (talk) 10:02, 8 September 2018 (UTC)

Myslím, že to není překlep ale přebírání slovenského názvu pro (neexistující?) český. Vizte např. „nemčina (rakúska)“ či „portugalčina (brazílska)“. --Silesianus (talk) 10:32, 8 September 2018 (UTC)
Kde to opravím? Wesalius (talk) 12:56, 11 September 2018 (UTC)
translatewiki:CLDR. Matěj Suchánek (talk) 08:40, 12 September 2018 (UTC)

Dům knihy (Praha) x Lindtův dům – palác Astra[edit]

Ahoj, máme tu rozpor mezi článkem o budově a článkem o instituci, která v něm nějakou dobu fungovala. Na české wiki jsem to vyřešil začleněním článku o Domě Knihy do článku o Lindtově domě. Prosím o pomoc s vyřešením tohoto na Wikidatech. Předem díky! --Gampe (talk) 18:13, 18 August 2018 (UTC)

Lindt Department Store (Q31831153), no label (Q18048788) --Mormegil (talk) 19:35, 18 August 2018 (UTC)

Přesun stránek na WP[edit]

Ahoj všichni, není mi moc jasné, jak se na WP (a zřejmě i jiných projektech) generuje v levém menu "Položka wikidat" – nějak automaticky nebo botem nebo ručně? Jde o to, že když se stránka přesune na jiný název, tak tam zůstane viset starý odkaz. Příklad:

Na mou žádost přesunul OJJ stránku Elektroencefalogram na w:cs:Elektroencefalografie. (Nemohl jsem to udělat sám, protože na stránce Elektroencefalografie už byl #REDIRECT Elektroencefalogram.)

Nicméně Položka Wikidat na stále ukazuje na původní místo Q4531136 = elektroencefalogram a tím pádem jsou také blbě všechny interwiki. Správně by se měl odkaz změnit na Q179965 = elektroencefalografie – proto jsem to přejmenování také navrhnul, protože naprostá většina jinojazyčných wiki má právě články s tímto pojmem.

Kde je chyba? Udělal nějakou chybu OJJ při přesunu? Nebo tohle řeší nějaký bot, který si toho časem všimne a dá to do pořádku? Anebo se pak musí ručně editovat ta položka wikidat? --Kychot (talk) 13:16, 8 September 2018 (UTC)

„Položka Wikidat“ se zobrazuje automaticky pomocí softwaru. Pokud se přesun na WD neprojeví (jako že by měl), je nutný to udělat ručně. Matěj Suchánek (talk) 10:16, 9 September 2018 (UTC)

Díky. By mě ale zajímalo, kde se stala chyba, že se ten přesun na WD neprojevil? Pak jsem chtěl na Q4531136 změnit odkaz na českou WP na w:cs:Elektroencefalogram, ale po editaci se mi to zase automaticky přepsalo na w:cs:Elektroencefalografie. Nenechá se to přepsat. To je kvůli tomu, že tam je ten #REDIRECT? Tak se to automaticky nahradí tou cílovou stránkou? Tak jsem ten odkaz raději vymazal. --Kychot (talk) 18:55, 11 September 2018 (UTC)

Vypadá to, že si nerozumíme. Přesun na WP se na WD skutečně projevil, jak měl. Ovšem úkolem systému je pouze aktualizovat odkaz. Nemůže poznat, že po přesunu -gram → -grafie se má odkaz přemístit do jiné položky, to už je úkolem pro uživatele. Matěj Suchánek (talk) 07:19, 12 September 2018 (UTC)

Wikidata:Requests for comment/2018 administrator policy update[edit]

A RFC has been proposed on changes to various administrator and user conduct policies including edit warring, page protection, involved administrators, and interface administrators. --MediaWiki message delivery (talk) 23:25, 23 September 2018 (UTC) (for Rschen7754)

Senátoři[edit]

Zde jsem si dovolil (po vzoru anglických volebních obvodů) doplnit senátory. Bylo by možné do zbylých 80 obvodů překlopit představitele vč. období, a to asi boticky z české Wikipedie nebo z nějaké databáze? –Gumruch (talk) 01:01, 9 October 2018 (UTC)

Před hromadným rozšířením by to chtělo vychytat ty constraints. JAn Dudík (talk) 09:54, 12 October 2018 (UTC)
Já jsem jeden čas systematicky přidával senátory k jejich volebním obvodům viz, skončil jsem zhruba v půlce u no label (Q12051445) a už jsem se k tomu víc jak rok nedostal, ale mám v plánu to někdy dodělat :)) Ale pokud by měl někdo chuť, rád „předám“ :)--Ben Skála (talk) 13:55, 12 October 2018 (UTC)