Wikidata:Mezi bajty

From Wikidata
Jump to navigation Jump to search
Mezi bajty
Místo určené k diskusi o kterýchkoliv aspektech Wikidat.
O projektu, pravidlech a jejich návrzích, jednotlivých datových položkách, technických záležitostech atd…
Navštivte též Wikidata:WikiProject Czech Republic, Facebookovou skupinu nebo komunitní kanál #wikidata-cs.
Staré diskuse z této stránky se archivují. Všechny archivy této stránky jsou v seznamu archivů. Aktuální archiv: 2018.


Kódování u lexémů[edit]

Ve stránkách lexémů (např. L1) nefunguje zřejmě kódování pro češtinu. Vidím: Jazyk sumerÅ¡tina, Mluvnická kategorie podstatné jméno. Asi to bude nějaká dětská nemoc, ale je někdo schopný to hlásit dál? — Draceane talkcontrib. 20:30, 29 May 2018 (UTC)

Jasně, o takové zjevné chybě se ví. (Mě spíš překvapuje, že se o takové zjevné chybě nevědělo už před nasazením...). --Mormegil (talk) 06:10, 30 May 2018 (UTC)

Datum úmrtí neznámé[edit]

Ahoj, prosím jak se správně nastaví u osoby "datum úmrtí neznámé" (Date of birth unknown, týká se například: František Havlena (Q29998303)). Ono to jinak v infoboxu ukazuje nesmyslný údaj. Dík za radu! --Gampe (talk) 04:15, 27 June 2018 (UTC)

To už jsme ale probírali! ;-) --Mormegil (talk) 06:27, 27 June 2018 (UTC)
Díky Mormegile, to víš, opakování matka moudrosti. --Gampe (talk) 13:42, 27 June 2018 (UTC)

Překlad[edit]

Hoj. Mohl by někdo přeložit některé jazyky, používané v sekci "V dalších jazycích" ve sloupečku jazyk? Jedná se o:

 • Belarusian (Taraškievica orthography) > běloruština (taraškevica)
 • nemčina (rakúska) > němčina (rakouská)
 • Kurdish (Latin script) > kurdština (latinka)
 • portugalčina (brazílska) > portugalština (brazilská)
 • Serbian (Cyrillic script) > srbština (cyrilice)
 • Serbian (Latin script) > srbština (latinka)
 • Tajik (Cyrillic script) > tádžičtina (cyrilice)
 • Tatar (Cyrillic script) > tatarština (cyrilice)
 • čínština (tradičná) > čínština (tradiční)
 • Chinese (China) > čínština (čínská)
 • Chinese (Hong Kong) > čínština (hongkongská)
 • Chinese (Macau) > čínština (macajská)
 • Chinese (Malaysia) > čínština (malajská)
 • Chinese (Singapore) > čínština (singapurská)
 • Chinese (Taiwan) > čínština (tchajwanská)
 • Kazakh (Arabic script) > kazaština (arabské písmo)
 • Kazakh (Cyrillic script) > kazaština (cyrilice)
 • Kazakh (Latin script) > kazaština (latinka)
 • Crimean Tatar (Latin script) > krymská tatarština (latinka)
 • Zazaki > zazaki
 • angličtina (Velká Británie) > angličtina (britská)
 • Nāhuatl > nahuatl /popř. aztéčtina/
 • Romani > romština

a jsem si jist, že o mnoho dalších. Sice se mi podařilo dostat do překladů, ale za A) nemohl jsem tam najít jazyky a za B) nejsem si vůbec jist, zda se to dělá lokálně tady na Wikidatech nebo někde meta. S pozdravy --Silesianus (talk) 11:50, 26 July 2018 (UTC)

Podobné věci by se měly přebírat z CLDR, kde vskutku některé z nich (třeba ta tradiční čínština) donedávna chyběly. I když nevím, jakým přesně postupem se generují a přebírají ty kombinované překlady jazyk+písmo. Každopádně by se to mělo objevit zřejmě vydáním a následným importováním nové verze CLDR (ta by měla vyjít snad 10. října). --Mormegil (talk) 08:01, 30 July 2018 (UTC)

Co je CLDR netuším. Ještě South Azerbaijani > jižní ázerbájdžánština. --Silesianus (talk) 11:10, 1 August 2018 (UTC)

Objevil jsem překlep - místo čínština (tradiční) se zobrazuje čínština (tradičná) - viz Q586287. Wesalius (talk) 10:02, 8 September 2018 (UTC)

Myslím, že to není překlep ale přebírání slovenského názvu pro (neexistující?) český. Vizte např. „nemčina (rakúska)“ či „portugalčina (brazílska)“. --Silesianus (talk) 10:32, 8 September 2018 (UTC)
Kde to opravím? Wesalius (talk) 12:56, 11 September 2018 (UTC)
translatewiki:CLDR. Matěj Suchánek (talk) 08:40, 12 September 2018 (UTC)

Dům knihy (Praha) x Lindtův dům – palác Astra[edit]

Ahoj, máme tu rozpor mezi článkem o budově a článkem o instituci, která v něm nějakou dobu fungovala. Na české wiki jsem to vyřešil začleněním článku o Domě Knihy do článku o Lindtově domě. Prosím o pomoc s vyřešením tohoto na Wikidatech. Předem díky! --Gampe (talk) 18:13, 18 August 2018 (UTC)

Lindt Department Store (Q31831153), no label (Q18048788) --Mormegil (talk) 19:35, 18 August 2018 (UTC)

Přesun stránek na WP[edit]

Ahoj všichni, není mi moc jasné, jak se na WP (a zřejmě i jiných projektech) generuje v levém menu "Položka wikidat" – nějak automaticky nebo botem nebo ručně? Jde o to, že když se stránka přesune na jiný název, tak tam zůstane viset starý odkaz. Příklad:

Na mou žádost přesunul OJJ stránku Elektroencefalogram na w:cs:Elektroencefalografie. (Nemohl jsem to udělat sám, protože na stránce Elektroencefalografie už byl #REDIRECT Elektroencefalogram.)

Nicméně Položka Wikidat na stále ukazuje na původní místo Q4531136 = elektroencefalogram a tím pádem jsou také blbě všechny interwiki. Správně by se měl odkaz změnit na Q179965 = elektroencefalografie – proto jsem to přejmenování také navrhnul, protože naprostá většina jinojazyčných wiki má právě články s tímto pojmem.

Kde je chyba? Udělal nějakou chybu OJJ při přesunu? Nebo tohle řeší nějaký bot, který si toho časem všimne a dá to do pořádku? Anebo se pak musí ručně editovat ta položka wikidat? --Kychot (talk) 13:16, 8 September 2018 (UTC)

„Položka Wikidat“ se zobrazuje automaticky pomocí softwaru. Pokud se přesun na WD neprojeví (jako že by měl), je nutný to udělat ručně. Matěj Suchánek (talk) 10:16, 9 September 2018 (UTC)

Díky. By mě ale zajímalo, kde se stala chyba, že se ten přesun na WD neprojevil? Pak jsem chtěl na Q4531136 změnit odkaz na českou WP na w:cs:Elektroencefalogram, ale po editaci se mi to zase automaticky přepsalo na w:cs:Elektroencefalografie. Nenechá se to přepsat. To je kvůli tomu, že tam je ten #REDIRECT? Tak se to automaticky nahradí tou cílovou stránkou? Tak jsem ten odkaz raději vymazal. --Kychot (talk) 18:55, 11 September 2018 (UTC)

Vypadá to, že si nerozumíme. Přesun na WP se na WD skutečně projevil, jak měl. Ovšem úkolem systému je pouze aktualizovat odkaz. Nemůže poznat, že po přesunu -gram → -grafie se má odkaz přemístit do jiné položky, to už je úkolem pro uživatele. Matěj Suchánek (talk) 07:19, 12 September 2018 (UTC)