Shortcut: WD:GLOSS

Википодатоци:Поимник

From Wikidata
Jump to: navigation, search
This page is a translated version of the page Wikidata:Glossary and the translation is 45% complete.

Outdated translations are marked like this.
Other languages:
العربية • ‎azərbaycanca • ‎беларуская • ‎беларуская (тарашкевіца)‎ • ‎বাংলা • ‎bosanski • ‎català • ‎čeština • ‎dansk • ‎Deutsch • ‎Zazaki • ‎dolnoserbski • ‎Ελληνικά • ‎English • ‎British English • ‎Esperanto • ‎español • ‎euskara • ‎فارسی • ‎suomi • ‎français • ‎Frysk • ‎ગુજરાતી • ‎עברית • ‎हिन्दी • ‎hornjoserbsce • ‎magyar • ‎Հայերեն • ‎interlingua • ‎Bahasa Indonesia • ‎Ilokano • ‎íslenska • ‎italiano • ‎日本語 • ‎ქართული • ‎한국어 • ‎Ripoarisch • ‎Latina • ‎Lëtzebuergesch • ‎lietuvių • ‎latviešu • ‎македонски • ‎മലയാളം • ‎Bahasa Melayu • ‎norsk bokmål • ‎Nederlands • ‎norsk nynorsk • ‎occitan • ‎ਪੰਜਾਬੀ • ‎polski • ‎پښتو • ‎português • ‎português do Brasil • ‎română • ‎русский • ‎Scots • ‎srpskohrvatski / српскохрватски • ‎српски / srpski • ‎српски (ћирилица)‎ • ‎svenska • ‎Kiswahili • ‎ślůnski • ‎தமிழ் • ‎తెలుగు • ‎ไทย • ‎Türkçe • ‎українська • ‎اردو • ‎Tiếng Việt • ‎ייִדיש • ‎中文 • ‎中文(中国大陆)‎ • ‎中文(简体)‎ • ‎中文(繁體)‎

Википодатоците претставуваат база на знаења која секој може да ја уредува. Запознајте се со овој Поимник за да можеме сите да користиме иста терминологија, што ќе го потпомогне општењето меѓу уредниците и разработувачите.

Страницава не го следи вообичаениот азбучен редослед за поимници, туку е подредена по сродност или поврзаност на поимите, наместо азбучно. Причината е тоа што се преведува на разни јазици, каде поимите имаат различни називи на различни јазици. Во извесни случаи нема очигледен начин на подредување на поимите. Тогаш тие се ставаат во делот поврзано од дадениот поднаслов.

Називи и проекти

  • Викимедија е назив на движење (погл. поподробно) кое на јавноста ѝ нуди слободно знаење преку Викимедиините проекти.
  • Викимедиини проекти (погл. поподробно) се слободни викија со определена цел, обично поделени на поголем број поединечни викија за секој јазик, како што е случај со Википедија. Википодатоците се повеќејазичен Викимедиин проект. Викимедиините проекти опфаќаат околу 800 разни викија. Засега, со Википодатоците можат да се поврзат само Викимедиините проекти.
  • МедијаВики е програмот на кој работат сите Викимедиини викија. Како програм, тој е слободен, и се користи на илјадници места. Повеќе ќе дознаете на страницата „Што е МедијаВики“.

Викибаза (Wikibase) e програмот на кој работат Википодатоците. Се состои од три додатоци на МедијаВики: Викибаза (Wikibase), Клиент на Викибазата (Wikibase client) и Библиотека на Викибазата (WikibaseLib). Додатокот „Викибаза“ (за опслужувачот на Википодатоците, скратено: repo) дава наменски примерок (инсталација) на МедијаВики што собира и одржува структурирани податоци и ќе се користи на мрежното место на Википодатоците. Додатокот „Клиент на Викибазата“ (Wikibase client extension, скратено: client) им овозможува на примероците да повлекуваат и прикажуваат податоци од опслужувачот на Википодатоците на нивните сопствени страници, и ќе се употребуваат на википедии на разни јазици, а веројатно и на други места. Додатокот „Библиотека на Викибазата“ (WikibaseLib extension) содржи заеднички библиотеки за двата опишани додатока.

Википодатоци (Wikidata) е проект на Викимедија што работи врз основа на МедијаВики со додатоците за Викибазата. Овозможува уредниците на Википодатоците да внесуваат податоци и да прелистуваат страници.

Општи поими

Податоци (data) во Википодатоците претставуваат збирка од сите структурирани податоци, т.е. содржините на базата — општо земено, сето она што уредниците и ботовите го внесуваат во страниците на единиците. Овие страници припаѓаат на трите податочни именски простори: главниот именски простор (за предмети), оној за својства и оној за барања. Останатите страници се состојат од неструктурирани содржини (на пр. чист текст) и се сметаат за метастраници. Поконкретно, својствени податоци (property data) се својствените вредностите во исказите за предметот, кои можат да имаат само извесни податочни типови.

Data is raw information, like the words you are reading right now. Wikidata is essentially a collection of structured data, or database content. Those data are generally everything entered by the Wikidata editors and bots using the entity pages and the public programming interface. The wikipages from which a user can see and enter data are organized in three data namespaces:

  1. the main namespace (for items), regrouping pages in which we can see and enter information about a specific entity,
  2. the property namespace, in which we can see information about properties, which are used to structure the information we enter into statements and the
  3. query namespace, in which we can define additional ways to extract and display the information than the main namespace.

The data in those namespaces are said to be structured because they are all organized in a way that the Wikibase software uses to ensure a certain data model and because the community defines and enforces the correct ways to enter information.

Metadata in Wikidata is structured data, that can not be created or changed by users and bots but is created by the MediaWiki software. The revision history of pages is an example of metadata. The software generates the entries with time stamps and user names.

Other Wikidata pages are classical Wikipages and consist of unstructured data or semi-structured data (Q2336004) View with Reasonator See with SQID (for example: running text or wikitext), and are meta pages, such as community discussion pages.

Specifically, an important kind of data are property data. Property data are values associated with a property to build a Claim; they are an organisation unit of the structured data. Each property is assigned a Datatype, which defines the property data values that can be used in claims built with this property.

Податочен збир (dataset) е по правило една или повеќе единици од базата што се преставени на бо табеларен облик на една страница, како на пр. ред предмети со својства набројани во списочна статија. Може да биде и една или повеќе единици што се извезуваат како една XML-податотека. Поконкретно, во [$1 пораките на посредникот] на Википодатоци, податочниот збир означува една единица.

A dataset is generally any collection of (structured) Data.

In Wikidata what is called a dataset is often associated to an entity: the dataset associated to an entity is all the information shown in the identity Wikipage (the set of statements in the database who have this entity as a subject, the Wikipedia links of articles describing this entity on Wikimedia projects, ...).

We can build other datasets by combining dataset of several entities.

The datasets can be represented in different ways: as in their entity Wikipage in the form of an XML or JSON file for the robots and computing programs. Specifically in the Wikidata user interface messages, dataset refers to data associated to an entity (an item, a property or a query)

Одукажливи URI (dereferencable URIs) се користат во текот на спогодбата за извод на описот на ресурсот дури и кога е упатено кон самата единица. Ова овозможува задавање на човечки- или машински-читлив опис (во вториот случај ова ќе бидат RDF-податоци), зависно од тоа што е посоодветно. Содржината што ја посочуваат одукажливите URI ќе биде достапна преку страницата Special:EntityData.

Извоз (export) е начинот на кој содржината на податоците и метастраниците од Википодатоците се нуди за понатамошна употреба. Намерата е машински-читливиот извоз на податоците да биде достапен на најзастапени формати како што се JSON и RDF/XML.

Сврзани податоци (linked data) е метод на објавување на структурирани податоци со нивно меѓусебно поврзување за да бидат покорисни. Овој облик потесно го следи начинот на работење на Википодатоците, поврзувајќи ги единиците и приложувајќи податоци на страници за сврзани податоци како што Википодатоците имаат за единици.

Онтологија (ontology) е израчно и формално задавање на поимовното претставување на знаењата. Важно е притоа онтологијата да изразува заедничко и општоприфатено поимување на дадена предметна област. На Википодатоците, ова се прави со употреба својства во исказите што ги опишуваат надворешните единици (претставени со внатрешни единици) во однос на објектите и буквените податоци.

Потекло (provenance) е хронологија на сопственоста, или пак во проекти со општо учество, хронолгијата на учесниците, но и од каде се преземени самите податоци.

Лексикон (vocabulary) е збир од поими што се користат за опишување на онотлогијата. Поимите од еден лексикон може да бидат истоветни (owl:sameAs) на некои поими од друг. Истоветноста е построг однос од „еднаквоста“ (equality).

Викиврски

Викиврска (sitelink, на посредникот наречен: „Список на страници поврзани со овој предмет“) е назнака на сврзана страница или статија на друго Викимедиино вики. место како некоја Википедија. Се состои од назнака на викито и наслов (насловот на статијата) и водат од поединечни предмети во Википодатоците. Служат за распознавање на еден предмет од надворешно место, но и како централно складиште за меѓујазичните врски (interwiki). Досега, овие врски стоеја на секоја страница на секоја википедија посебно, и потоа се усогласуваа со ботови кои понекогаш ги замрсуваа. Во I фаза, овие локално складирани врски се заменуваат со глобално-зададени меѓујазични врски, складирани како викиврски во предметите на Википодатоци. Викиврските можат да имаат приложени значки и обично означуваат дека страницата била „избрана статија“ или нешто со сличен статус. Погл. Помош:Викиврски.

Вики (site = мрежно место) е, општо земено, препратка до надворешно вики, но кај викиврските се однесува на заведените Викимедиини викија (како на пр. некоја википедиите) што можат да се користат за внатрешно пребарување. Тие викија се наведени со „глобални викиназнаки“ (global site identifiers), скратено siteid. На пример, македонската википедија има викиназнака mkwiki, а нејзиниот меѓувики-код гласи mk:. Обично, по првичните букви доаѓа поддоменот на заведеното вики на Викимедиините проекти. Врските до вакви места имаат свои ограничувања. Согласно постојната поставеност, секоја надворешна страница може да има само по една заведена врска на Википодатоци, а еден предмет може да има само по една врска за секое надворешно вики.

Значки (badges) е вид на ознака што се става на викиврските и може да означува дека, на пример, надворешната страница е „избрана статија“ на некое вики (site). Тие не опишуваат надворешна единица, туку страницата на даденото вики.

Namespaces

Страница (page) значи внатрешна или надворешна страница на некое вики со единствен наслов, како на пр. статија (страница од главниот имен. простор на Википедија) или предмет во главниот именски простор на Википодатоците. Во Википодатоците, поимот „страница“ може да се однесува на едиична или својствена страница (во податочните имен. простори), метастраница (во други имен. простори) или сврзана страница (надворешна страница од било која Википедија или друг Викимедиин проект) што ја наведува користејќи викиврска (sitelink). Страниците во главниот именски простор на Википодатоците се однесуваат на предмети и секоја страница ќе може да има само по еден предмет.

Метастраници (metapages) се сите страници што не се единици (т.е. што не припаѓаат на податочните именски простори). Метастраниците содржат неструктурирани содржини претставени со обичен МедијаВики-код, како и иден клиентски код за вклучување. Вакви примери се страниците за разговор, категориските страници, проектните страници (во имен. простор „Википодатоци“) и страниците за помош (во тој именски простор). Метастраниците опфаќаат и содржини и податоци автоматски создадени од програмот МедијаВики, како да речеме историјата на уредување на страниците или специјалните страници.

Именски простор (namespace) е физичка поделба на страниците во МедијаВики за нивно групирање според општата намена или некое друго дополнително поведение. Примери за именски простори се категории, податотеки, корисници (categories, files, users), а во случај на Википодатоците, имаме и три податочни именски простори за предмети (во главниот имен. простор), својства и барања (items, properties, queries).

Главен простор (mainspace) е именскиот простор кајшто се наоѓаат сите предмети. Одлика му е отсуството на префикс.

Единици, предмети, својства и барања

  • Единица (еntity) (во корисничкиот посредник наречена и податочен збир) е податочна содржина на страницата на Википодатоците која може да биде предмет (во главниот именски простор), својство (во имен. простор за својства) или барање (во имен. простор за барања). Секја единица има своја единствена назнака, која е број со претставка, и која може да биде Q за предмет или P за својство. Единицата исто така се одликува со единствена комбинација од натпис и опис на секој јазик. Може да има и алтернативни истозначници на повеќе јазици. Секоја единица има и одукажлива URI во обликот http://www.wikidata.org/entity/назнака каде назнака е назнаката на единицата.
  • Предмет (item) е страница во главниот именски простор на Википодатоците кој претставува „тема“ (topic), „концепт“ (concept) или „подмет“ (subject) од вистинскиот живот. Како и другите единици на Википодатоците, предметите се препознаваат по назнаката на почетокот, или по единствена кобинација од повеќејазичен натпис и опис, а може да им се зададе и истозначник за полесно пребарување.

Главниот податочен дел на предметот е списокот од искази за него. Предметот множе да се претстави и како подметно-предметниот дел од тројката од сврзани податоци.

Својство (property) е описник на една податочна вредност некоја односна, повеќеделна или можеби отсутна вредност, но не самата податочна вредност. Секој исказ во предметна страница води до својство, и на својството му задава една или повеќе вредности, или пак некоја односна, повеќеделна или можеби отсутна вредност. Својството е складирано на страница во именскиот простор за својства и опфаќа изјава за податочниот тип на вредностите на својството. Во споредба со сврзаните податоци, својството го претставува прирокот на тројката Новите својства се предлагаат на страницата „Предлагање на својства“. Сите својства рачно се заведуваат на Списокот на својства (WD:P). Највеќето својства се пресликуваат во инфокутиски параметри и категории на Википедија, како што може да се види во документацијата на својството и во Работната група за инфокутии (II фаза) и разни страници на наменски работи групи. Ставањето на својствени вредности во википедиските инфокутии (користејќи синтакса за вклучување) се врши поединечно за секоја инфокутија и верзија на Википедија.

Барање (query) е предодредено пребарување по предметите. Барањето е описникот за предодреденото пребарување, но не резултатите добиени од него. Може да служи за добивање на резултати од пребарувањето, што е корисно како начин на автоматско создавање и превод на списочни статии. Погл. Википодатоци:Работна група за списоци (III фаза). Секое барање е единица, се опишува и утврдува на своја страница, и има сопствена префиксирана назнака (со префиксот Query:U). Погонот за барања сè уште не е готов, како што може да се види од пораката $2 што се добива при обидот за [$1 ново барање].

Identifiers and languages

Many Wikimedia projects exist in different localised versions, but not Wikidata. Wikidata is multilingual, this means all parts of the user interface and also all the pages of data content can be translated into and used in many different languages. The users can determine their favorite languages. Wikidata is meant to treat all languages the same and to interconnect the knowledge of many languages allowing data content contributed in one language to be used in all the other languages as well. The users can translate all the pages into the different local languages and therefore improve the usability step by step.

Наслов (title) е име на надворешна страница на врската (позната како наслов на викиврска), името на метастраница, или пак единичната назнака на една страница на единица. Ако страницата не му припаѓа на главниот именски простор, тогаш насловот ја придодава назнаката на имен. простор (namespace:id).

    1. Кај предметите, својствата и барањата, насловот на единицата е назнака што го содржи префиксот на имен. простор (ако го има), проследен од буква и број. Пример за наслов е Својство:P17 (за својство) и Q6256 за предмет.

URL на страницата се состои од www.wikidata.org/wiki/ проследено со насловот. Во пребарувањата се дава и локализираниот натпис (наречена и „име“) проследена од назнаката во загради (без префиксот за имен. простор), и од описот, сè со цел да се постигне поголема општа читливост. На пример, ако пребарате „земја“ во Special:Search, во резултатите ќе го добиете и својството „земја (P17): суверена држава на овој предмет“, како и предметот „земја (Q6256), регион правно утврден како засебна целина во политичката географија“.

Се користи кај викиврските - името е канонска низа по која се распознава една страница на некое надворешно вики (site). За пребарување на страница по нејзиниот наслов на некоја википедија, се користи Special:ItemByTitle. Целосната врска ја образуваат „вики“ и „наслов“ заедно. За време на заверката на насловот, низата ќе биде помине низ постапка на нормализација, и на крај, насловот ќе биде канонскиот назив на надворешното вики. Новата врска се складира само откако ќе заврши нормализацијата и откако ќе се задоволат ограничувањата што се однесуваат на тоа вики.

Се користи во внатрешна страница од сите именски простори освен „единица“. Насловот се испишува каков што е и ја одликува внатрешната страница. Именскиот простор стои префиксиран пред низата, а и пред URL-адресата. Пример за наслов е „Википодатоци:Поимник“.

  • Јазични определби (language attributes)
Ова се натписи, истозначници и описи на извесен јазик што се приложени кон предметите, својствата и барањата. Ова е човечки-читлив текст наменет за подобро осознавање на делокругот на предметот, како на пр. конкретниот вид на единица во вистинскиот свет. Ако недостасуваат, некои од нив можат да се заменат со низи од други јазици, следејќи ги јазичните резерви.

Јазични резерви (language fallbacks, language chains) се методи на систематска замена на отсустни јазични атрибути со низи од други јазици. Точните правила за замена можат да се избираат во зависност од типот на страницата, дали корисникот е најавен и, ако е најавен, дали има укажано претпочитани јазици.

Натпис (label) или назив (name) (но не е исто што и наслов (title)) е име на даден јазик што се користи за предмети, својства и барања. Ова е обично најважното име под кое се води записот, или пак најопштиот или лесно разбирлив израз што ќе биде познат внатрешно во проектот. Во Википодатоци, тие ја имаат улогата на насловот во Википедија и првенствено имаат за цел да ги разликуваат записите еден од друг. Кај предметите не мора да е единствена (ниту на јазикот, ниту во севкупниот проект), туку мора да биде единствена земено заедно со описот. Кај својствата и барањата (сè уште неопределени) мора да биде единствена во рамките на дадениот јазик. Единственоста на комбинација од натписите и описите, се цврст услов што мора да се задоволи пред да се зачуваат промените, со тоа што истите може да се отстранат и во иднина.
Натписите треба да ги следат правилата за големи/мали букви на дадениот јазик кај личните именки и изразите, соодветно за дадениот запис. Во списоците, по натписот ќе следи описот, образувајќи една ставка во списокот. Натписите и описите можат да се извадат и да се користат посебно. Погл. Помош:Натпис.

Погл. Помош:Натпис.
  • Опис (description)
Ова е израз што дава опис на еден предмет, својство или барање. Со тоа, тој ѝ дава контекст на натписот (на пример, постојат многу предмети за места со натписот „Cambridge“). Затоа, описот не мора да е единствен (ниту во рамките на јазикот, ниту во целокупниот проект), но мора да биде единствен замено заедно со натписот. Единственоста на комбинацијата од натписи и описи е цврст услов што мора да се задоволи пред да се зачуваат промените. За повеќе информации, вклучувајќи како да користите исправен стил во описите, погл. Помош:Опис'
See Help:Description for more information, including proper styling of descriptions.
  • Истозначници (aliases)
Овие се означени како Also known as во корисничкиот посреник. Претставуваат варијантни натписи и може да ги има било колку.
Погл. Помош:Истозначници.

Тврдења и искази

Елементи на исказот

In order to use Wikidata, the knowledge contained in different sources must be decomposed. A source might read Wolfgang Amadeus Mozart was a composer who was born 27 January 1756 and died in 5 December 1791. We need to decompose the information contained in this sentence and transform it into claims and statements: name: Wolfgang Amadeus Mozart; date of birth: 27 January 1756; date of death: 5 December 1791; occupation: composer. Both claims and (Wikidata) statements are expressed into a so called statement to be used as linked data by external websites or organization, but they are slightly refined to fit their purpose in Wikidata. Usually the statement itself in linked data is described by a single triplet, but when the statement in itself is reified, it is possible to say something more about the statement. We may say it has a value, that is our original triple (or tuple to be more general), and we may say something about that value like when and how the value is recorded or measured. Such statements about a statement is in Wikidata called qualifiers to separate them more clearly from our statements. Without doing this it could be difficult to separate the different types of statements from each other.

Statements describing references for the particular reified statement can also be made. Those are also statements about statements, but they have different roles and are also given special names. This is done by adding references. References are also reified statements so we can make statements about them, that is we can give them qualifiers. Note that references are reified statements about reified statements. It is a good thing that we can talk about references with qualifiers, that makes it somewhat clearer. (Another way to say things about references is to give them their own items and to add statements about it.)

To implement the basic assertion, the core triplet or rather the duplet as the subject is given as the item itself, a small structure called a snak is used. Those come in several versions, each specialized for a single purpose. Statements hold such snaks, and they are also the inner parts of statements about statements that is qualifiers, references and ranks. Part of the specialization for snaks is that some of them can hold a value of a special type, a datatype. A snak will refuse to hold any other type than what it is configured to store.

During the lifetime of a statement it might be set to normal, until it is deemed preferred, and later on it might be replaced by a more up to date value and marked deprecated. Those values are nothing more than statements about the reified statement, but it is given its own name and appearance in the user interface.

  • Тврдење (claim) е податок за единицата на чија страница стои тврдењето. Тврдењето се состои од својство (како на пр. „Место“) и вредност (на пр. „Македонија“), или некоја односна, повеќеделна или можеби отсутна вредност. Едно тврдење може да има определници, како да речеме временска, што укажува дека тврдењето важи за извесен временски период. Во споредба со тројките кај сврзаните податоци, тврдењето го користи својството за изразување на прирокот на тројката, а вредноста ја користи за изразување на нејзиниот предмет. Тврдењата се составен дел од исказите на предметните страници, каде можат да се дополнат со наводи и чинови; се јавуваат и во непредметни податочни страници.
  • Исказ (statement) е еден дел од податок за предмет, заведен на една предметна страница. Се состои тврдење (пар „својство-вредност“, како на пр. „Место: Македонија“ заедно со други незадолжителни определници) потпомогнат од незадолжителни наводи (каде се дава изворот на тврдењето) и незадолжителен чин (за да го разликува од другите неколку тврдења што го имаат истото својство). Погл. Податочен модел. Википодатоците не ја претпоставуваат точноста на исказите, туку само ги собираат исказите и ги прикажува, наведувајќи го изворот. Погл. Податочен модел и Помош:Искази.

Вредности (values, datavalues) се информации во состав на секое тврдење. Зависно од податочниот тип, можат да бидат поединечни (како број) или составени од повеќе делови (како географска положба, сочинета од географска ширина и должина). Внатрешно, тие се поврзани со тврдењата со спојници.

Modify the snaktype (value/some value/no value) here.

Без вредност (Нема вредност) е обележувач кога нема позната вредност за својството.

Некоја вредност (Непозната вредност) е обележувач кога постои некаква вредност за својството, но не е точно позната.

  1. Зададена вредност (custom value) е одбележувач кога има позната вредност на својството што може да биде укажана. Ова е основно-зададениот вид на спојница кога создавате спојница/тврдење/исказ.
  • Спојница (snak) е единечнно основно искажување на Википодатоците. вклучувајќи ги својство-вредност, „без вредност“ и други. Исказите се состојат од спојници „од една кон повеќе“. Спојниците се составен дел од податочниот модел, но обично овој поим нема да им се прикажува на уредниците и корисниците на Википодатоците. Повеќе информации ќе најдете на mw:Wikibase/DataModel#Snaks.

Податочен тип (datatypes) податочен вредносен тип (data value type) или вредносен тип (value type) означува какви податочни вредности можат да му се зададат на едно својство, и како истите ќе се складираат во секое тврдење. На секое својство му се задава предодреден податочен тип. Моментално достапните податочни типови ќе ги најдете на „Special:ListDatatypes“.

Низа (string, character string) е општ поим за редница од слободно избрани знаци протолкувани како текст (на пр. „Здраво“)—наспроти податоци протолкувани како бројчена вредност (3,14), врска до предмет (на пр. [[Q1234]]) или посложен податочен тип (множеството {1,3,5,7} ). Википодатоците ќе поддржуваат податочни типови „еднојазичен текст“ (monolingual-text) и „повеќејазичен текст“ (multilingual-text), кои се сметаат за низни податочни типови, како вредност на едно својство. На пример, хипотетичкото својство „име“ (given name) за Абрахам Линколн ќе биде еднакво на „Абрахам“.

  • Определница (qualifier) е дел од исказот што кажува нешто за тој исказ, честопати на описен начин. Може да биде поим во согласност со извесен лексикон, но може да биде друга и варијанта на описен израз (дали тие поими и изрази ќе бидат слободен текст или дел од некој лексикон ќе зависи од заедницата на Википодатоците.)
  • Чин (rank) е квалитативен фактор за прост избор/филтрирање на случаи каде постојат многу искази за едно својство. Постојат три можни чинови:
  1. Застарено (deprecated rank) е чин кој се користи за искази што содржат информации кои се сметаат за недоволно доверливи или имаат утврдени грешки. (На пример, исказ што евидентира погрешен број на населението издаден во некој стар документ. Во овој случај, исказот не е погрешен – грешката е во она што стои во наведениот документ – но сепак, исказот во највеќето случаи не може да се користи.)
  2. Нормално (normal rank) е чин кој се користи за исказ што ги содржи релевантните информации што се сметаат за исправни, но може да се преопширни за да се прикажуваат по основно. (На пример, историски податоци за населението на Берлин во текот на многу години.)
  3. Претпочитано (preferred rank) е чин кој се користи за исказ со најважните и најтековните информации. Ваквиот исказ се прикажува на сите корисници и фигурира по основно во инфокутиите во Википедија. (На пример, најновиот податок за населението на Берлин).

Навод (reference) или извор (source) е нешто што укажува на потеклото на еден исказ на Википодатоците. Изворот честопати е предмет сам по себе, како да речеме книга. Википодатоците немаат за цел да одредат дали еден исказ е точен, туку само дали се јавува во изворите. Прашањето што треба да претставува важечки извор се очекува да го расправаат и решат Уредниците на Википодатоците.

  • External identifier Some properties have values that are strings used in other organisations' databases to uniquely identify an item. For example, an ISBN for a book or the unique part of the URL of a movie or an actor in the Internet Movie Database.

Сродни поими

  • RDF/XML е формат за серијализација на RDF и XML; погл. RDF/XML.

Поврзано

meta:Special:MyLanguage/Glossary] — повеќејазичен поимник за сите Викимедиини проекти