Shortcuts: WD:GLOSS, WD:G

Wikidata:Slovníček

From Wikidata
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Wikidata:Glossary and the translation is 23% complete.
Outdated translations are marked like this.

Součásti výroku na příkladu položky Q42

Tento slovníček definuje důležité koncepty související s Wikidaty a odkazuje na podrobnější informace. Obecný úvod do Wikidat naleznete na Wikidata:Úvod. Slovníček má svá pravidla pro psaní a upravování jeho položek.

Slovníček
Alias (též Také znám jako) je alternativní název položky nebo vlastnosti. Obvyklý nebo nejdůležitější název je štítek. Aliasy pomáhají uživatelům najít položku, pokud při hledání přesně netrefí štítek. Například položka Q2 má štítek „Země“ a aliasy např. „modrá planeta“ nebo „Gaia“.
Article placeholder is an extension to display stub articles and to start Wikipedia articles based on a view of Wikidata items. See mw:Extension:ArticlePlaceholder.
Odznaky (en: badges) jsou volitelné značky, které lze přidat k odkazu na článek. Odkaz na článek lze kupříkladu označit jako odkaz na „nejlepší článek“ a/nebo „zkontrolovanou stránku“.
Položka kategorie, položka šablony a položka modulu jsou Wikidata položky s odkazy na články, které však nejsou články, ale kategorie, šablony a moduly na projektech Wikimedia. Když je poslední odkaz na článek smazán, i tyto položky jsou obvykle smazány (viz Wikidata:Database reports/to delete).
Tvrzení (en: claim) je jedna informace o entitě, na jejíž stránce se tvrzení vyskytuje. Tvrzení sestává z vlastnosti (např. místo) a buď hodnoty (např. Německo), nebo speciálních případů „žádná hodnota“ nebo „neznámá hodnota“. Tvrzení dále může mít vymezení, která například určují jeho časovou platnost. Terminologií trojic v datovém modelu RDF: výrok používá vlastnost pro uvedení predikátu a hodnotu pro uvedení předmětu. Tvrzení jsou na stránce položky součástí výroků, kde mohou být doplněny referencemi a hodnocením; také se mohou vyskytnout na jiných datových stránkách.
Commons (také Wikimedia Commons) je projekt Nadace Wikimedia, na kterém jsou ukládány obrázky, zvuky, videa a jiné soubory. Wikibase má pro odkazování na Commons tři datový typy - soubry s médii, geografické tvary a tabulková data.
Completeness is an assessment of available data with a measure for coverage. At Wikidata the presence of an item or statement does not imply that all similar items or statements are present. Wikibase does not include any completeness indicator. Quantity properties can be used to compare with available statements or items. Example: The item about states of the USA has a statement with quantity 50. One can compare that with the count of uses of the item. A few tools attempt to measure completeness. To some extent, property suggester and suggestion constraints indicate elements missing to complete items.
Complex constraint (or custom constraint) is a constraint defined by a freely chosen SPARQL query in a template on a property talk page.
Conflation is a type of error, usually on an item, where aspects of several distinct concepts are mixed together. For example, an item with the date of birth of one person and the occupation of another person with the same name.
Omezení (en: constraint) je pravidlo, jak by se konkrétní vlastnost měla používat. Například většina identifikátorů by měla mít jen jednu hodnotu, proto mají omezení jediné hodnoty. Speciálním druhem omezení jsou komplexní omezení.
Constraint report can refer to a series of periodically updated pages for each property based on constraints or a special page for an individual item or other entity.
Cradle is an editing tool to create new Wikidata items based on a form with predefined properties and values.
Datový typ (en: datatype) je atribut vlastnosti, který určuje typ a formu hodnot každého tvrzení. Každé vlastnosti je přiřazen předdefinovaný datový typ, který obvykle nelze změnit. Nelze odkazovat na všechny hodnoty, protože určité datové typy nejsou dostupné. Pouze vývojáři mohou definovat nové; vývoj nových stále probíhá. Viz též seznam nyní dostupných datových typů. Datový typ přímo neurčuje, jak jsou hodnoty interně ukládány; to určuje typ hodnoty.
Data namespaces are namespaces for pages that hold Wikidata entities. The data namespaces in Wikidata are the main namespace for the Wikidata items, "Property:" for properties, and "Lexeme:" for lexemes.
Date (or time or timeValue) is a datatype for property values. It allows to enter dates in different precisions and enables date calculations in queries. Hour or minute precision isn't supported. The Wikidata property for the date of foundation has such values.
Popis (en: description) je stručný popis položky, vlastnosti či dotazu v konkrétním jazyce. Poskytuje kontext ke štítku (existuje například mnoho položek o místech se štítkem „Cambridge“). Popis proto nemusí být jedinečný, ani v rámci jednoho jazyka, ani na Wikidatech obecně, ale musí být jedinečný společně se štítkem. Jedinečnost kombinace štítku a popisu je nepřekročitelné omezení. Pokud váš příspěvek tento požadavek neplní, nepůjde změnu uložit. Popis je druhem termínu.
Disambiguation item is a Wikidata item with sitelinks to disambiguation pages. This is its only purpose. Generally, it has a claim with instance (čeho)=rozcestník na projektech Wikimedia.
Duplicate is an entity, generally an item, about the same concept as another entity. Duplicates are usually merged creating a redirecting entity. Special types of duplicates are temporary duplicates, permanent duplicates, and true duplicates.
Editing interface is a view that allows to add or modify data. These views are the default view, the Commons structured data interface, Wikidata bridge, and a series of API-based tools, notably QuickStatements, Cradle, PetScan, OpenRefine or the Pywikibot framework.

Entita (en: entity) je obsah stránky Wikidat, jako je položka (v hlavním jmenném prostoru), vlastnost (ve jmenném prostoru vlastností) nebo lexém (ve jmenném prostoru lexémů). Každou entitu jednoznačně identifikuje ID entity (en: entity ID) – číslo s prefixem, např. prefixem Q pro položky a P pro vlastnosti. Také ji identifikuje jedinečná kombinace štítku a popisu v daném jazyce. Entita také může mít aliasy v každém jazyce (obdobné synonymům). Každá entita má také dereferencovatelné URI, které odpovídá vzoru http://www.wikidata.org/entity/ID, kde ID je identifikátor příslušné položky.

Nové typy entit mohou být definovány v dalších rozšířeních. Například:

Entity selector allows picking an entity by entering part of its name and selecting it from a list of search results. For items, the results are based on the labels and aliases. The description is displayed, if there is one. Example: type "human" to pick Q1156970 from "human (Q5) common name of Homo sapiens", "humanity (Q1156970) total world population of human", etc. This is different from the Property Suggester.
EntitySchema is a special type of Wikidata page containing a document in ShEx format, and related metadata. Although it may have labels, descriptions and aliases similar to items, it is not a type of entity. Entities may be validated against an EntitySchema using the ShEx2 — Simple Online Validator tool.
Externí identifikátor (en: External identifier) Hodnotami některých vlastností jsou identifikační řetězce v databázích jiných organizací. Takový řetězec je pro každou položku unikátní (přičemž tato unikátnost není dána softwarem, ale kontrolována omezením). Příkladem takového identifikátoru může být ISBN knihy nebo třeba část URL adresy, odkazující na profil herce nebo filmu ve filmové databázi IMDb.
Federation query is a query through a service available on Query Server allowing to access databases other than Wikidata.
Tvar (en: form) je znakový řetězec, kterého daný lexém nabývá v určitém gramatickém kontextu. Každý lexém může mít několik tvarů. Každý tvar lexému je identifikován ID lexému, následovaným spojovníkem, písmenem „F“ a číslem. Tvary mohou mít své výroky, tak jako jiné entity. Také jim připisujeme gramatické vlastnosti (en: grammatical features), jako např. „množné číslo“ u Tvaru L249233-F8 („tvary“).
Historic information is included by qualifying it with a date. If information is no longer current, date qualifiers are added instead of statements overwritten. Historic information is different from incorrect information
Human (or instance of human) is a Wikidata item about a person or an individual. It has a claim with instance (čeho)=člověk.
Incorrect information is a claim supported by a reference, but generally considered invalid or inaccurate. While Wikipedia generally excludes such information, Wikidata's deprecated rank allows to flag such statements. This helps avoid a situation in which it's deleted and erroneously re-added as valid information. Incorrect information is different from historic information
Instance of, subclass of, and has part (also class or type) are used on Wikidata to refer to the properties instance (čeho), nadtřída, skládá se z, and a few other related ontological properties, their values, or items using them.
Položka (en: item) reprezentuje nějaký objekt, koncept nebo událost ze skutečného světa, které je společně s informacemi o ní na Wikidatech přidělen identifikátor (ekvivalent názvu). Každá položka má na Wikidatech odpovídající stránku v hlavním jmenném prostoru. Položky na Wikidatech jsou identifikovány číslem s prefixem (např. Q42) nebo také odkazem na článek na externí stránce či jedinečnou kombinací štítku a popisu v nějakém jazyce. Položky také mohou obsahovat aliasy, které usnadňují vyhledávání. Hlavní datovou součástí položky je seznam výroků o ní. Položka může být chápána jako podmět trojičky v propojených datech.
Item identifier: see QID below.
Štítek (en: label) je hlavním názvem, kterým lze identifikovat entitu (tedy položku nebo vlastnost). Například položka s identifikátorem Q7378 má v češtině štítek „slon“. Každá entita má právě jeden štítek v daném jazyce. Štítek nemusí být unikátní. Pro rozlišení entit se stejným jazykem se používají popisy a aliasy. Stránky na Wikidatech nemají štítky, nýbrž názvy.
Lag or database lag at Wikidata is a delay in the update of data on other projects or Query Server.
Jazykové atributy jsou štítky, aliasy a popisy v konkrétním jazyce, které se přidělují položkám, vlastnostem a dotazům. Text v nich je určen pro člověka a má zprostředkovat pochopení, o jakou věc ve skutečném světě jde. Pokud tyto atributy chybí, některé z nich mohou být nahrazeny z jiných jazyků pomocí řetězce záložních jazyků.
Language code is an identifier for the language of a label, description, alias, or monolingual text value. The language codes for labels, descriptions, and aliases are shared with other Wikimedia projects. More codes for monolingual text are defined specifically for Wikidata. Lexemes use some of these, as well as some additional codes or items to identify the language in lemma, gloss, and form. A language code is also assigned to sitelinks. Codes are based mostly on IETF language tags.
Language fallbacks (also language chains) are methods to systematically replace missing language attributes with strings from alternate languages. The exact replacement rules can be chosen depending on the type of page, whether the user is logged in, or the user preferred languages.
Lexém (en: Lexeme) je zástupce slovníkových dat. Je nositelem významu a tvoří sub-entity, ale žádné odkazy. Namísto štítku, aliasu a popisu mají zástupci lexémů jedno nebo více lemma, dále pak jazyk a lexikální kategorii.
LID (neboli L-číslo) je identifikátor lexémů na Wikidatech. Skládá se z písmene "L", následovaným jednou nebo vícero číslicemi.
Listeria (or Wikidata list) is a tool to show data from Wikidata in list form at Wikimedia projects. Data is periodically updated by bot.
Hlavní jmenný prostor je jeden z jmenných prostorů wiki. Na rozdíl od jiných jmenných prostorů nemá prefix. Hlavní jmenný prostor na Wikidatech obsahuje stránky s položkami.
MediaWiki je svobodný software, na kterém běží Wikidata, Wikipedie a další wiki. Instalace MediaWiki na Wikidatech používá rozšíření Wikibase. Co je MediaWiki
MediaInfo je typ entity popisující soubory. Používá se na Wikimedia Commons.
Meta stránky jsou všechny stránky, které nejsou entitami, tedy nepatří do datových jmenných prostorů. Meta stránky na Wikidatech obsahují nestrukturovaný obsah v klasickém formátu MediaWiki a možná i budoucí kód pro přebírání na straně klienta Wikidat. Patří sem například diskusní stránky, kategorie, projektové stránky (ve jmenném prostoru Wikidata) a nápověda (jmenný prostor Help). Meta stránky také zahrnují obsah a data automaticky generované softwarem MediaWiki, např. historii stránky nebo speciální stránky.
Name item is a Wikidata item about a given name or a family name. Such items are used as values for příjmení or rodné jméno and can include additional information and sitelinks.
Jmenné prostory (en: namespaces) jsou způsob kategorizace stránek na určité wiki. Stránky v jednotlivých jmenných prostorech se mohou lišit pravidly jejich užívání a jejich obsahu. Na Wikidatech je nejdůležitější jmenný prostor („hlavní jmenný prostor“) určen pro položky na Wikidatech. URL takové stránky končí číslem s prefixem Q, například „slon“ má Q7378. Názvy stránek v ostatních jmenných prostorech začínají názvem jmenného prostoru („prefixem“), např. Help:Contents.
Object See Subject
Order of statements is generally determined by the view being used and not significant. Many views display data retrieved or entered first before other. Some views sort or allow to sort statements based on qualifier value, statement value, property, or datatype.
Stránka Interní nebo externí webová stránka s unikátním názvem, např. článek v hlavním jmenném prostoru Wikipedie nebo položka v hlavním jmenném prostoru Wikidat. Na Wikidatech může pojem „stránka“ označovat položku nebo vlastnost v datových jmenných prostorech, meta stránku v jiných jmenných prostorech nebo externí propojenou stránku na Wikipedii nebo jiném projektu Wikimedia, která je propojena pomocí odkazu na článek. Na stránkách v hlavním jmenném prostoru Wikidat se nacházejí položky a každá stránka může obsahovat pouze jednu vlastní položku.
Predicate See Subject
Prefix Used in the query service.
Projekt je termín, který je v rámci hnutí Wikimedia používán často. Ve většině případů tím lidé myslí nějakou wiki, kterou Wikimedia spravuje. Pokud se s tímto termínem setkáte někde na Wikidatech, myslí se tím nejspíš přímo samotná Wikidata.
Vlastnost (en: property) popisuje datovou hodnotu nebo jiný vztah nebo složenou či případně chybějící hodnotu, ale ne datovou hodnotu nebo hodnoty samotné. Každé tvrzení na stránce položky odkazuje na vlastnost a přesuzuje jí jednu nebo více hodnot nebo jiný vztah nebo složenou či případně chybějící hodnotu. Vlastnosti jsou ukládány na stránkách ve jmenném prostoru Property, kde je také uvedený datový typ hodnot vlastnosti. Vlastnost může být chápána jako přísudek v trojičce propojených dat.
Property suggester provides a preselection of properties when adding statements to Wikidata items. These are based on the frequency of the properties on similar items. Example: on an item with instance (čeho)=člověk only, suggestions could be pohlaví, povolání, datum narození. These may or may not be appropriate for the specific item. This is different from entity selector and suggestion constraints.
QID (or Q number) is the unique identifier of a data item on Wikidata, comprising the letter "Q" followed by one or more digits. It is used to help people and machines understand the difference between items with the same or similar names. For example, there are several places in the world called London and many people called James Smith. This number appears next to the label at the top of each Wikidata item.
Vymezení (en:qualifier) je ta část tvrzení, která něco říká o konkrétním tvrzení, obvykle popisným způsobem. Vymezení může být učiněno přesným termínem podle zvláštního slovníku, ale také volnou popisnou frází (zda jsou termíny nebo fráze libovolným textem anebo částí slovníku bude asi záležet na komunitě Wikidat).
Quantity (incorrectly number) is a datatype for property values. It allows to enter integers or decimal numbers. Optionally a unit or a bound can be included. The Wikidata property for population has such values. Numeric identifiers are not quantities, but external identifiers.
Dotaz (en: query) je prohledávání napříč položkami na Wikidatech. V současnosti jsou vykonávány v dotazovacím jazyce SPARQL. Je plánováno rozšíření Wikidat o dotazy, které by byly entitami definovanými ve svých vlastních stránkách.
QuickStatements (QS) is a third-party tool that can edit Wikidata items, based on a simple set of text commands. The tool can add and remove statements, labels, descriptions, and aliases. It can also add statements with optional qualifiers and sources.
Postavení (en: rank) je kvalitativní vlastnost výroku užívaná k jednoduchému výběru/filtrování tam, kde existuje více výroků pro danou vlastnost. V těchto případech může být užitečné označit výrok, který je důležitější nebo relevantnější. Implicitně má výrok postavení „normální“ (en: normal), ale toto postavení je možné změnit na „preferované“ (en: preferred) nebo „zavržené“ (en: deprecated).
Redirecting entity (or redirect) is an item or a lexeme that redirects to another item or lexeme (target). As in many uses these would need to be queried specifically, a bot usually replaces redirects used as values with their target.
Reference (též zdroj) popisuje původ výroku na Wikidatech. Zdroj je obvykle sám o sobě položkou (např. kniha). Wikidata si nekladou za cíl odpovědět na otázku, zda je výrok správný a přesný, ale pouze na to, zda se nachází v referenci.
Repurposing is changing the definition or scope of an entity, in general an item, by editing its label, description or statements. Generally to be avoided.
Sandbox or sandbox items are series of items, properties and other entities at Wikidata to test features within the Wikidata live database. Examples: item Q4115189, property Property:P369, EntitySchema EntitySchema:E123, lexeme Lexeme:L123.
Sense refers to a specific meaning for a lexeme. Senses are identified on each lexeme by the Lexeme ID followed by a dash, the letter "S" and a number. Senses may have statements just as other entities do. They also allow a "gloss": a free-form description of the meaning (one per language).
Web (en: site) obecně představuje nějaké externí webové stránky, ale v rámci odkazů na články je jím myšlena jedna z registrovaných wiki, například jazyková verze Wikipedie. Na tyto wiki se odkazuje pomocí globálního identifikátoru webu (en: siteid), který z technického hlediska odpovídá tzv. DBname wiki. Například siteid Wikipedie v latině je lawiki. V současném nastavení může mít každá externí stránka pouze jeden odkaz na Wikidata a každá položka může mít pouze jeden odkaz na daný web.
Odkaz na článek (mezijazykový odkaz; en: sitelink) je identifikace odkazované stránky na jiném webu. Skládá se z identifikátoru webu a názvu a je ukládán do jednotlivých položek na Wikidatech. Používá se jak pro identifikaci položky z pohledu externího webu, tak jako centrální úložiště interwiki (mezijazykových) odkazů.
Sitelinks between Wiktionary editions are generally not provided through Wikidata, but another function.
Snak is a technical term of Wikibase software which data users are most likely to encounter when accessing Wikidata through the MediaWiki API. It refers to the combination of a property and either a value or one of the special cases "no value" and "unknown value". Snaks can be found in claims (then they are called main snaks) or in qualifiers as part of statements (then they are called qualifier snaks). E.g., in the statement "Emma Watson was a cast member of Harry Potter and the Philosopher's Stone in the role of Hermione Granger" there is a main snak "was a cast member of Harry Potter and the Philosopher's Stone" and a qualifier snak "in the role of Hermione Granger".
Výrok (en: statement) je název pro jednu konkrétní informaci o položce, na jejíž stránce se nachází. V nejjednodušším případě je výrok jen párem „vlastnost: hodnota“ (např. „Země: Německo“), ale často výroky obsahují další vymezení (např. časová). Wikidata neposuzují správnost a přesnost výroků, pouze je shromažďují a uvádějí je s referencí (odkazem na zdroj).
Řetězec (en: string; zkratka pro řetězec znaků) je volně zvolená sekvence znaků interpretovaná jako text (např. „Ahoj“) — na rozdíl od numerické hodnoty (např. 3,14) nebo odkazu na položku (např. [[Q1234]]). Wikidata kromě datového typu řetězec podporují jako hodnoty vlastností také texty v konkrétním jazyce prostřednictvím „jednojazyčného textu“.
Subject, predicate and object are terms sometimes used to describe a claim when viewing entity, property and value as a triple.
Suggestion constraint is a status of a property constraint that provides suggestions of additional improvements. This can be statements with other properties to be added to the item.
Termín (en: term) je část entity, zahrnující štítek, popis a alias. Termíny mohou být tvořeny jen čistým textem (tj. neobsahují žádné wikiformátování).
Termbox is the zone at the top of an item page, which includes the labels, the descriptions, and the aliases in different languages.
Název (en: title) je jméno stránky. Název je v rámci každé wiki unikátní. Na Wikidatech může být názvem buď identifikátor položky, jako například Q42, nebo může začínat prefixem jmenného prostoru – například Help:. Názvy stránek na ostatních projektech Wikimedia jsou vyžadovány pro propojení s položkami Wikidat přes odkazy na články.
Triple (or "semantic triple", or "triplet") is the atomic data entity in the RDF data model, which codifies statements in the form of subject–predicate–object expressions.
Unit is a Wikidata item used with a quantity-value. Frequently used units are metre or EUR, but any item could be used as unit. If the unit includes a převod na jednotku SI statement, quantities with the unit are normalized based on that. See mw:Wikibase/Indexing/RDF Dump Format#Normalized values.
Hodnoty (též datové hodnoty; en: values) jsou konkrétní údaje vložené v každém tvrzení. Může jít o přesné hodnoty určitého typu, ale také o hodnoty „neznámé“ nebo „žádné“.
Value type is the way values are stored internally. Each data type corresponds to one value type. For example, although external identifier, Commons media and mathematical expression are different datatypes, they all use the "string" value type. Values for some data types contain multiple parts with different value types. For example, a quantity contains four parts: "amount", "unit", "upperbound" and "lowerbound", the last two being optional. Unit is a URL which points to a Wikidata item; the other three parts are numbers in string (not floating-point number).
View is a way data can be visualized or accessed. Besides the default view, Wikibase offers views for mobile devices, as well as for rdf and json formats. The data can be accessed with an API. Data on Wikidata is mirrored on Wikidata Query Server offering various result views. Some of the views are editing views, others not. Examples of tools and extensions that provide custom views are Reasonator, Article Placeholder, and Listeria.
Wikibase je software, na kterém Wikidata fungují. Tvoří jej sada rozšíření softwaru MediaWiki. Tato rozšíření umožňují Wikidatům spravovat data položek a jejich vlastnosti a tato data prohledávat pomocí dotazů.
Wikidata je projekt Wikimedia, provozovaný na MediaWiki s rozšířeními Wikibase. Umožňuje editorům Wikidat vkládat data a prohlížení stránek, které data zobrazují.
Wikidata Query Service (též WDQS) je oficiální služba pro dotazování nad Wikidaty pomocí dotazovacího jazyka SPARQL.
Wikimedia je název hnutí, které sestává z osob a organizací. Projekt Wikidata je spravován Nadací Wikimedia, podobně jako další příbuzné wikiprojekty, jako je například Wikipedie. Software Wikibase je vyvíjen zejména německou pobočkou hnutí, Wikimedia Germany.
Wiki je webová stránka, kterou mohou její čtenáři sami rychle upravovat; Wikipedie a Wikidata jsou příklady takových wiki.

Související slovníčky