Довідка:Твердження

From Wikidata
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Help:Statements and the translation is 73% complete.

На Вікіданих концепція, тема чи об'єкт представлені елементом. Кожному елементу надається власна сторінка. Твердженням (Resource Description Framework (Q54872) graph format: Subject-Predicate-Object) є те, як інформація, яку ми знаємо про елемент — дані, які ми маємо про це — записана на Вікіданих. Це відбувається через парування властивості з хоча б одним значенням; така пара є серцевиною твердження. Твердження можна також розширювати, додавати до них примітки чи контекстуалізовувати з додатковими значеннями, а також з вибірковими кваліфікаторами, посиланнями чи рангами. Твердження також служать для того щоб пов'язати елементи один з одним, що приводить до зв'язаної структури даних.

Мова елемент властивість Значення
англійська Marie Curie occupation physicist
німецька Marie Curie Tätigkeit Physiker
французька Marie Curie occupation physicien ou physicienne
польська Maria Skłodowska-Curie zajęcie fizyk
  Q7186 P106 Q169470

Приклад:

In order to include information about the occupation of Marie Curie in Wikidata, you would need to add a statement to the item for Marie Curie, Marie Curie (Q7186). Using the property, occupation (P106), you could then add the value physicist (Q169470). You could also add the value chemist (Q593644). Note how both chemist and physicist have their own pages in Wikidata, thereby allowing Marie Curie to be linked to these items.

Основні принципи, не залежні від мови

Огляд твердження Вікіданих
(для Дуглас Адамс (Q42))
Приклад простого твердження, яке має одну пару властивість-значення
Приклад твердження, що має багато значень для однієї властивості
Приклад сильного твердження Вікіданих, що має одну пару властивість-значення, кваліфікатори та примітки

Твердження складається з пари властивість-значення, наприклад "місце: Німеччина"

Властивість у твердженні описує значення даних і може розглядатися як категорія даних, як наприклад колір, кількість населення, чи Commons media (файл, що розміщений на Wikimedia Commons). Значення у твердженні є актуальною частиною даних, які змальовують елемент.

Твердження можуть також розширюватися, описуватися чи контекстуалізуватися додатковими опціональними значеннями (кваліфікаторами, примітками (references) та рангами). Основну частину твердження без приміток і рангів також називають claim. Claim без кваліфікаторів також називають снеком (snak).

So, along with sources (references) and ranks, qualifiers allow statements to be expanded on, annotated, or contextualized beyond what can be expressed in just a simple property-value pair.

The structure is property-value(s), with optionals for every value (rank, qualifier and references).

Властивості

Кожній властивості у Вікімедія призначений попередньо визначений тип даних, який обмежує те, що може бути додано у якості значення. Наприклад, тільки інший елемент можна додати у якості значення властивості колір, тільки число можна додати до властивості кількість населення, тільки мультимедійний файл з Wikimedia Commons може бути доданий до властивості Commons media.

За додатковою інформацією про те, як використовувати властивості, дивіться на Wikidata:Properties.

Значення

Множинні значення

Якщо якийсь елемент за своєю природою може мати властивості з декількома значеннями (такі як діти чи люди-носії офіційної мови країни), то він ідеально підходить для того щоб додати кожне з цих значень.

Якщо, у іншому випадку, елемент повинен мати лише одне значення (як кількість населення міста), але він має багато значень (наприклад, через те, що різні джерела наводять різні цифри), то можливо додати усі значення і потрібно використовувати додаткові кваліфікатори. Кваліфікатори використовуються для подальшого опису чи удосконалення значення властивості наведеною у твердженні. За деталями звертайтесь Help:Кваліфікатори

Невідомі чи відсутні значення

Бувають випадки, коли для даної властивості елемент не має значення (відсутня ця властивість) або властивість має невідоме значення. Ці значення даних все ще можуть надавати важливу інформацію про елемент, і, якщо так, їх треба записати у Вікіданих. Наприклад, ми повинні сказати, що Elizabeth I of England (Q7207) не має значення (no value) для властивості child (P40), що є позитивним твердженням про те, що вона не мала дітей. Ми також повинні сказати, що William Shakespeare (Q692) має невідоме значення (unknown value) для властивості date of birth (P569), що є позитивним твердженням про те, що ця інформація не була збережена.

Невідоме значення (unknown value) також може означати, що значення є відомим об'єктом, але наразі немає елемента Вікіданих про цей об'єкт. Однак у цьому разі настійно рекомендується створити елемент для об’єкта, якщо він відповідає політиці значимості.

Більшість значень Вікіданих матимуть нестандартні значення і вводяться звичайним способом. Невідомі значення і відсутність значень вносяться до тверджень через клік на іконці поруч з полем значення, яка має такий вигляд . Цю іконку також можна використовувати, коли потрібно змінити невідоме або не вказане значення на нестандартне значення.

Значення елемента

The most common kind of value on Wikidata is the item. This means the property references another item in Wikidata. For example, you might have a statement that says Albert Einstein (Q937) instance of (P31) human (Q5). In other words, the value of the property instance of (P31) for Albert Einstein (Q937) is the item human (Q5). If the value for the property doesn't exist yet (say if Albert Einstein (Q937) were some kind of alien) you can always just make a new item.

Кількісні значення

When adding quantitative values, the following constraints should be noted. The largest positive integer number that Wikidata allows is 9e124 and the largest negative number -9e124. For floats, one additional decimal place is supported 9,9e124, but 9,91e124 is not possible. The smallest positive and negative numbers are 1e-124 and -1e-124. For floats, the exponent can only be 123, making this the smallest positive and negative floats: 1.0e-123 and -1.0e-123 (Note that the zero will be preserved as an indicator of the precision of the value. Compare this to entering 1e-123).

Додавайте лише таку інформацію, яку можна перевірити

Вікадані не є базою даних, що зберігає факти про світ, а є вторинною базою знань, яка збирає посилання на такі знання. Це означає, що Вікідані не каже про кількість населення Німеччини; вона просто дає інформацію про те, яка кількість населення Німеччини відповідно до конкретного джерела, яким є The World Factbook (Q11191).

Ось чому, більшість тверджень повинні бути верифікованими через посилання на джерела інформації, такі як книги, наукові статті чи газетні статті. У Вікіданих посилання використовуються для того щоб вказати конкретні джерела, що містять дані, що несе твердження. Детальніше на Help:Sources.

Множинність і консенсус

Через те, що твердження є основою для джерел, на які посилаються і різні джерела можуть наводити суперечливу інформацію, на Вікаданих є можливість наводити безліч точок зору.

Якщо виникають суперечки, консенсус спільноти визначає значення властивості, однак інші точки зору можуть бути додані до значення, якщо вони включають джерела та відповідні кваліфікатори. Також можна використовувати ранги; якщо існує консенсус, він повинен бути позначений вищим рангом. Дедальніше тут Help:Ranking.

Зауважте, що диспути повинні вестися на сторінці обговорень. Позначення Edit warring на значеннях не допускається.

Неоднозначності та інші сторінки не елементи Вікімедія

Якщо елемент Вікіданих посилається на саму сторінку Вікіпедії, а не на предмет змісту сторінки Вікіпедії, то повинна застосовуватися властивість instance of (P31) для позначення типу сторінки. Це стосується Категорії, Шаблону та інших сторінок поза основним простором назв.

Усі сторінки вирішення неоднозначності повинні мати твердження 'instance of (P31) Wikimedia disambiguation page (Q4167410)'.

Приклади:

елемент: Madonna (Q1564372)
є одним із: Wikimedia disambiguation page (Q4167410)
елемент: list of lighthouses in Iceland (Q3253135)
є одним із: Wikimedia list article (Q13406463)

Якщо сторінка Вікіпедії охоплює більше одного поняття, об’єкта чи речі, і комбінація є зв'язаним об'єктом, використовуйте 'has part(s) (P527)' для посилання на окремі сторінки Вікіданих для кожного з окремих понять, об’єктів чи речей. Якщо комбінація не є зв'язаною, а натомість є сумішшю кількох понять, об’єктів чи речей, використовуйте замість цього для кожної окремої частини 'instance of (P31) Wikipedia article covering multiple topics (Q21484471)' та 'main subject (P921)'; не використовуйте has part(s) (P527) у цьому разі. Докладніше див. Help:Modelling/Wikipedia and Wikimedia concepts § Compound Wikipedia articles.

Критерії виключення

Твердження Вікіданих повинні мати посилання на нейтральні джерела, що заслуговують на довіру.

Ці типи інформації не можна додавати як твердження Вікіданих:

  • Твердження, які містять або розкривають конфіденційну та/або приватну інформацію про живих людей. Для отримання додаткової інформації див. Вікідані:Живі люди

Послідовність властивостей

Відображена послідовність тверджень та кваліфікаторів не повинна мати жодного значення; їхнє впорядкування здійснюється лише на основі дати, коли було додано кожне твердження.

У Вікіданих поточна конфігурація розділяє:

  • Для елементів: властивості з типом даних зовнішній ідентифікатор розміщені внизу сторінок, всі інші — вище.
  • Для властивостей: властивості для обмежень властивостей розміщені внизу сторінок, всі інші — вище.

Крім того, якщо властивості перераховані на сторінці MediaWiki:Wikibase-SortedProperties, то вони сортуються відповідно до порядку на цій сторінці, а всі властивості, які не вказані, сортуються за датою додавання.

Послідовність тверджень для властивості

Якщо є кілька тверджень з однією і тією ж властивістю, вони відображаються в тому порядку, в якому вони були додані. Приклад: Q60#P1082 має значення для кількох років.

When querying on Wikidata Query Server, they may appear in this order or any other. For a specific order, other features must be used:

On high profile items, it can be tempting to change the order of display of statements. This should be done with rearrange values.js (Q106683950) after ensuring other features are present. The script was converted into a gadget and can be enabled in Preferences. Avoid deleting and re-creating statements to sort them.

For some multi-valued properties with date or series ordinal qualifiers, the Wikidata community suggested the development of automatic sorting of statements after entry. Sample: display population numbers ordered by year (many items about places have such numbers and there is no point in ordering them manually or differently).

Додавання тверджень

Statements are added to an item page—in this case, for Marcel Bouix (Q16775650), in the following way:

Прокрутіть униз до розділу Твердження
Click on "add" at the very bottom of all other statements
In the new property field that appears, start typing the property
Select the property from the options that appear in the entity suggester
In the new field that appears to the right of the property, start typing the value. When done click "save"
The final statement will appear like this. To change or delete it, click "edit"

To add qualifiers, sources, or ranks, please see the appropriate help documentation listed at the bottom of the page.

Див. також

Пов'язані довідкові сторінки:

  • Help:Properties, which explains what properties are and what rules they follow
  • Help:Sources, which explains what sources are and what rules they follow
  • Help:Qualifiers, which explains what qualifiers are and what rules they follow
  • Help:Ranking, which explains what ranks are and what rules they follow
  • Help:QuickStatements, which explains how to add statements in batches using QuickStatements tool

Щоб отримати додаткову інформацію чи допомогу, див.:

  • Чат проекту для обговорення будь-яких аспектів Вікіданих
  • Wikidata:Glossary, глосарій термінів, що використовуються на цій та інших сторінках довідки
  • Help:FAQ, часті запитання, які ставить і на які відповідає спільнота Вікіданих
  • Help:Contents, портал довідки, що містить усю доступну документацію для Вікіданих