Wikidane:Przewodnik

From Wikidata
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Wikidata:Tours and the translation is 54% complete.
Outdated translations are marked like this.
Przewodnik po Wikidanych

Przewodniki Wikidanych są interaktywnymi kursami, które pokazują, jak funkcjonują Wikidane i uczą jak edytować oraz współtworzyć zawartość projektu. Nawet jeśli masz duże doświadczenie we wcześniejszym użytkowaniu wikiprojektów, możesz skorzystać z dostępnych tu przewodników, ponieważ mechanizm funkcjonowania Wikidanych jest nieco inny od tego, którym kierują się typowe artykuły skoncentrowane wokół projektów typu Wikipedia. Obecnie dysponujemy trzema przewodnikami, przy czym każdy jest kompatybilny z dwoma pozostałymi. Zatem... dowiedz się, jak funkcjonują Wikidane.

Zapamiętaj:

Zasady korzystania z pop-up
Okienko ostrzegające o IP

  • Jeśli klikniesz w przycisk "Rozpocznij samouczek", zostanie wykonana automatyczna edycja przez twoje konto użytkownika. Edycje stron będących częścią udziału w przewodniku nie są częścią prawdziwych stron, ale twoja aktywność ciągle będzie zapisywana w historii edycji danej strony.
  • Jeśli nie posiadasz konta użytkownika Wikidata lub nie jesteś zalogowany na takie, adres IP twojego komputera zostanie zapisany w historii edycji jako ten, który dokonał zmian.
  • Jeśli nie chcesz aby twój adres IP został zapisany i widoczny dla wszystkich lub chcesz zapobiec wyświetlaniu się pop-upu z informacją ostrzegającą o widoczności IP w przyszłych edycjach, proszę stwórz konto i/lub zaloguj się zanim rozpoczniesz podróż.
  • Podczas edycji Wikidanych po raz pierwszy (lub podczas edycji nie będąc zalogowanym), natrafisz na pop-up z informacją o Warunkach korzystania. Aby zapobiec wyświetlaniu się tego pop-upu przy kolejnych edycjach, proszę zaznacz opcję "Nie pokazuj tej wiadomości ponownie". Aby przeczytać Warunki korzystania, przed rozpoczęciem przewodnika, kliknij tutaj

Dziękujemy za zainteresowanie się Wikidata:Tours. Wszystkie opinie mogą być pozostawione na stronie dyskusji.

Wikidata Basics

Learn the basics of Wikidata, how Wikidata works, how it is structured and the different parts of the structure.

Elementy

Ten przewodnik zapewnia przyjemny dla początkujących wstęp do edycji Wikidanych. Nauczysz się o podstawowych elementach, które reprezentują wiedzę w Wikidanych - oraz otrzymasz do edycji swój pierwszy element.


Deklaracje

W tym przewodniku nauczysz się bardziej zaawansowanej edycji w Wikidanych oraz jak tworzyć deklaracje dla elementów. Ten przewodnik jest drugim w serii; proszę zapoznaj się "elementami" jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.


Odnośniki

In this tour, you’ll learn how to add references to help more high quality data be added to Wikidata. A reference (or source) describes the origin of a statement in Wikidata.


More tours coming soon

More tours are being added here on, please check back soon.

Wikidata activities

These tours take you through different common activities you can do on Wikidata, we recommend if you're new to Wikidata that you do the basics tours first.

Koordynaty

This tour will take you through the steps for adding coordinates to items about places.


Ilustracje

This tour will take you through the steps for adding an image to a Wikidata item


Inception date

This tour will take you through the steps for adding an inception date to items.


Oficjalna strona internetowa

This tour will take you through the steps for adding an official website to items.


Administrative territory

This tour will take you through the steps for adding an administrative territory to items for places.


More tours coming soon

More tours are being added here on, please check back soon.


Creating and requesting new tours

To request a new tour or to learn how to create tours please click here.