Shortcut: WD:FAQ

Помощ:Често задавани въпроси

From Wikidata
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Help:FAQ and the translation is 91% complete.
Outdated translations are marked like this.

Общ преглед

  1. Къде да намеря Често задавани въпроси (ЧЗВ) на моя език?
    Вижте кутията "Other languages:" в началото на страницата и изберете вашия език. Ако вашият език не е там, това означава, че страницата все още не е преведена на този език. За да настроите резервен език, така че Уикидата да ви показва съдържание на алтернативен език, когато то не е налично на вашия основен език, вижте Help:Navigating Wikidata/User Options.
  2. Как мога да променя настройките на езика? Възможно ли е да променя информация за повече от един език?
    Има няколко опции за промяна на вашите езикови настройки в Уикидата, но най-добрата опция за мулти-езикови потребители, които ще допринасят за Уикидата, е Babel. То позволява на потребителите да прегледат и лесно да добавят информация към item page fields (конкретно, етикети, описание и псевдоними) на различни езици. Може да активирате Babel като добавите темплейта #babel към вашата потребителска страница - моля вижте Help:Navigating Wikidata/User Options за повече детайли

Терминология

  1. Каква е разликата между statements, properties и qualifiers? Къде мога да намеря мовече информация относно терминологията на Уикидата?
    Терминология е добро място за начало. Помощ страниците също предлагат уводно съдържание на важните части от Уикидата.
  2. Какви са видовете данни? Кои от тях са налични в Уикидата?
    Видовете данни се отнасят до видовете съдържание, които могат да бъдат добавени към дадено property в statement. Следователно вида данни на определно property определя какво може да бъде добавено като негова стойност. Например, property "цвят" може да приеме само текст, property "популация" може да приеме само число, и само видове файлови формати могат да бъдат добавени към property "Общомедия". Вижте Special:ListDatatypes за лист с всички видове данни валидни в Уикидата. Други видове също са в процес на разработка и ще са валидни скоро. За повече информация вижте Help:Properties.
  3. Какво е "интеруики конфликт"? Какво мога да направя аз?
    Интеруики конфликт се получава, когато две или повече items съшествуват за една и съща концепция или са свързани към една и съща страница на Уикимидия сайт, например, статия в Уикипедия. Моля подадете репорт на Wikidata:Interwiki conflicts. Вижте също Help:Merge.

Принос

  1. Аз съм нов тук. Какво мога да направя и как мога да помогна?
    Добре дошли! Има много възможности за допринасяне към Уикидата, от подобряване и превод на документация до планиране и предлагане на нови properties в подкрепа на данните. Ако търсите начини да се включите, препоръчваме да видите Wikidata:Contribute за преглед на различните видове роли и дейности налични за потребителите (допълнително към редактиране на данни)
  2. Какво да редактирам?
    Ако знаете как да редактирате и искате малка задача като за начало, моля кликнете тук, за да подобрите случаен item (този линк също е наличен в менюто в ляво "Random page"). User:Magnus Manske разработи Уикидата Игра, динамичен интерфейс, който позволява на потребителите да подобрят Уикидата items един по един. Също може да работите върху специфичен item, за да го повишите до "showcase item" статус. Showcase items са items, които напълно представят на какво е способна Уикидата, като показват в пълни подробности данните, които могат да се запазят в Уикидата. Един showcase item трябва да има поне 10 statements, както и други атрибути. За повече информация, вижте see Wikidata:Showcase items.
  3. Къде мога да намеря помощ?
    Първата ви спирка е Help портала, където ще намерите цялата документация свързана с използването и редактирането на Уикидата. Ако все още сте блокирани, публикувайте съобщение в Project Chat.
  4. Какво е Уики Проект?
    Уики Проекти в Уикидата са групи от потребители, които работят заедно, за да подобрят съдържанието на специфична тема. Тази работа варира и може да включи дискусия и предложения за нови properties за тази тема,

разработване на насоки за подходящо използване на properties, достигане до подобни проекти и свързани набори от данни, които ще бъдат включени в Уикидата, създаване на ресурси за поддържане на редактори на данни (например надеждни източници на информация по темата) и други. Всеки потребител може да се присъедини към Уики Проект или може да стартира техен. Моля кликнете тук, за да видите лист на съществуващите проекти.

Редактиране

  1. Не виждам главен "редактирай" бутон за item или property страници. Къде е той? Защо не мога да видя уики текст източника за всички страници?
    Уикидата е разработена върху Медиауики уики пакета, но също така използва Уикибейс софтуера, който позволява специфичен вид редактиране специално за структурирани данни. В Уикидата, главното именно пространство и property именното пространство са запазени за редактиране на данни. За страници в тези именнни пространства можете да редактирате само определените части от item или property чрез различните редакторски линкове. Също така не е възможно да видите уики текста за тези страници.

За повече информация относно редактиране на items и properties, вижте Help:Items и Help:Properties.

  1. Как да създам нова страница? А нов item?
    Страници извън главното именно пространство и property именното пространство са създадени по същия начин като в други Уикимедия сайтове. За да създадете нов item, използвайте страницата Special:NewItem (също можете да я достигнете като кликнете "Create a new Item" в менюто в ляво). За по-детайлни иструкции относно как да създадете items, вижте Help:Items. За повече информация относно редактиране на уики, вижте Help:Навигиране на Уикидата.
    Properties могат да бъдат създавани само от property creators и администратори. За да предложите ново property, вижте Wikidata:Property proposal.
  2. Предпочитам резюме на редакциите пред страница беседа за разясняване на малки промени. Може ли да активирате резюме на редакциите?
    Съжаляваме, но резюме на редакциите не е налично за редакции на item и property страници в главния потребителски интерфейс. Въпреки това, можете да отворите резюме на редкациите, когато върнете редакция (без значение дали е ваша редакция или нечия друга). За да върнете редакция назад кликнете "История", изберете ревизията, която искате да промените, и кликнете връщане.
  3. Създадох item по погрешка и сега искам да го изтрия. Къде мога да помоля за помощ?
    Пробвайте Wikidata:Requests for deletions. Също така има гаджет, който може да използвате на име "RequestDeletion", намира се във вашите preferences. Ако друг item съществува за този, който сте създали и сега искате да изтриете, вижте също Help:Merge.
  4. Как да слея двa items?
    Вижте Help:Merge за подробни инструкции. Също така има гаджет, наречен "Merge", който може да помогне с този процес. Можете да го активирате в preferences.
  5. Как да изтрия грешни сайт линкове от item?
    За да изтриете сайт линк от item, кликнете бутона [edit], изберете иконата кошче за боклук до сайт линка и запазете промените. След като това е свършено, моля добавете изтрития сайт линк към правилния item или създайте нов item за него, ако не съществува вече. Също така има гаджет наречен "Move", който може да активирате в preferences. Той може да помогне с този процес. В случаите, когато тези промени не са очевидни, може да оставите бележка на беседа страниците на тези items. За повече информация, вижте Help:Merge и Help:Sitelinks.
  6. Какво са изтчници? Как мога да ги използвам?
    В Уикидата се ползват препратки за насочване към специфични източници (например източници на информация), които подкрепят данните добавени към statement. Примери за източници са книги, научни трудове и статии във вестник. За да научите повече относно добавяне на препратки към statements, вижте Help:Sources.
  7. Съществува item, който вече има Уикипедия сайтлинк на език Х. Искам да добавя друг сайт линк към този item за друга Уикипедия статия на език Х, която също е подходяща, но не ми е позволено. Какво трябва да направя?
    Уикидата позволява само един сайт линк на item на език. Ще видите съобщение за грешка, когато се опитате да добавите нов сайт линк към item страница, ако този линк вече е бил добавен към друга item страница. За повече информация, вижте Help:Sitelinks.
  8. Опитах се да добавя сайт линк към item, но когато се опитам да го запазя получавам съобщение за грешка. Какво да правя?
    Уикидата позволява един сайтлинк на item на език. Ако получите съобщение за грешка, но смятате, че item-а, който редактирате, е най-подходящия за този сайт линк, може би ще трябва да слеете два item-а. Моля консултирайте Help:Merge или посетете Wikidata:Interwiki conflicts, за да съобщите за конфликт.
  9. Как да добавя сайтлинк към item за секция в по-голяма страница, например bg:Хан_(династия)#Източна_Хан В Уикипедия?
    Уикидата сайтлинкс не поддържат анкери (препратки към специфична секция на страница). Но е възможно да се поддържат сайтлинк към анкери извън Уикидата и локално в Уикимедия сайтове, използвайки inline links за насочване към пренасочващата страница, вместо анкера в таргет страницата. Ако такива пренасочвания не съществуват, ако въпросният item е достатъчно чест, за да има нужда от пренасочване, може да създадете такъв за целта.
  10. Как да свържа две страници на език А към една страница на език Б, например en:Cirth и en:Tengwar към de:Tengwar und Certar?
    Уикидата може да свързва само на база едно-към-едно, така че тези ситуации трябва да бъдат обработени по същия начин като анкер препратки (вижте горния въпрос). Ако език А позволява inline links можете да добавите директна препратка за превода на страници на език А. Още по-добре ако език А позволява local links, може да използвате препратки към език Б, които индиректно да сочат към желаната таргет страница. Но някои езици са деактивирали интерлинкс. В такъв случай няма да бъде възможно да направите препратка към преводи.
  11. Как да намеря properties валидни за използване в Уикидата? Как ще знам кое property да използвам докато редактирам Уикидата?
    Моля проверете Wikidata:List of properties, за да видите лист от properties, поддържани от общността. Когато търсите properties, използвайки главната търсачка в сайта, моля сложете префикс "P" пред вашия текст, за да търсите в именното пространство за properties. Ако не сте сигурни дали property-то, което искате да използвате, е най-подходящото за statement, моля консултирайте се с дискусия страницата на това property или попитайте в Wikidata:Project chat. Ако сте сравнително нови в редактирането на данни, може да проверите някои showcase items. Showcase items са items, които напълно показват на какво е способна Уикидата, като показват в пълни подробности данните, които могат да бъдат запазени в Уикидата. Те могат да служат за важни примери какви properties да се използват на различни видове items. Моля вижте Wikidata:Showcase items за повече информация и примери.
  12. Според историята на item, който промених, количеството байтове се увеличи или намали драстично, въпреки че направих много малка промяна. Защо се случи това?
    Историята показва количеството байтове променени във вътрешната структура данни за този item в базата данни. phab:T41189 е създаден относно това.
  13. I want to add a label/description/alias for a new language but when I click "edit", it doesn't offer the language. How can I add it?
    This is currently not possible by default, see phab:T126510. The set of languages displayed can be customized, see Help:Navigating Wikidata/User Options. Registered users can activate labelLister gadget. Or you can use Special:SetLabelDescriptionAliases.

Навигиране на сайта

  1. Не разбирам имената в URL адреса. Q142? P1082? Какво означават буквите и цифрите?
    Всички страници в главното и в property именните пространства завършват с уникален идентификатор във формат Q### или P###. Тези идентификатори представят Уикидата items и properties - например Q142 е за item-а Франция и P1082 е за property-то популация. Номерата в идентификаторите са назначени в реда, в който item-ите и property-тата са създадени в Уикидата. Използвайки идентификационни кодове, Уикидата поддържа мултиезични данни без да има определени преференции към който и да е език.
  2. Как работи търсенето?
    Двете основни опции за търсене са Special:Search и Special:ItemByTitle. Първата е най-разнообразното възможно търсене из езици и именни пространства. Второто търси в основното именно пространство само за item в Уикидата, в избран език, чието заглавие е точно това, което е въведено.
  3. За какво служи гавното именно пространство в Уикидата?
    Главното именно пространство в Уикидата е резервирано само за items. Страници в това именно пространство са познати като item страници и са именувани според техните уникални идентификатори (Q###). За повече информация относно Уикидата именни пространства, вижте Помощ:Именни пространства.

Други Уикимедия сайтове

  1. Как мога да използвам данни от Уикидата в моя Уикимедия проект?
    Ако Уикидата е интегрирана с вашето уики, можете да достъпите данните, като използвате парсър функция или Lua модул. Може да съдадете темплейти, за да улесните достъпа до данните за всички потребители. Вижте How to use data on Wikimedia projects.
  2. Кога ще бъде интегрирана Уикидата с Incubator/Old Wikisource/Beta Wikiversity?
    Това за момента не се поддържа от Уикибейс софтуера. Уикибейс има основно разбиране, че дадено уики има само една страница относно конкретен топик, и промяната на това може да доведе до нужда от преструктуриране на кода. Вижте phab:T54971 за повече информация.
  3. Ще бъдат ли Уикипедия статии, добри статии и други качествени страници някакси обозначени в Уикидата?
    Има няколко значки, вижте Special:SetSiteLink. Ако искате да добавите нова значка, която не е изредена там, можете да се съвржете с екипа по разработване.
  4. Как мода да препратя към Уикидата от Уикипедии или други Уикимедия сайтове?
    Според Meta-Wiki, добавете [[d:Q39715]] или [[d:Special:ItemByTitle/enwiki/Lighthouse]] към уикитекста на Уикимедия страницата.
  5. Токущо добавих сайтлинк към item за нова страница в друг Уикимедия сайт. Колко дълго ще отнеме на сайтлинковете да се появят там?
    Обикновено не повече от няколко минути. Може да видите сайтлинкове веднага, като изчистите кеша на сътоветната Уикимедия страница (може да направите това като добавите ?action=purge към края на URL адреса). За повече информация отностно добавяне на сайтлинкове, вижте Help:Sitelinks.
  6. Мога ли да редактирам Уикидата директно в статии на други Уикимедиа проекти?
    Това в момента не е възможно. Но в бъдеще, редактори в други Уикимедиа проекти няма да има нужда да отидат в Уикидата, за да редактират данни, които използват от Уикидата. Това се следи в phab:T136599. Допълнително има някои чужди гаджети относно това, например WE-Framework.
  7. Как да свържа Общомедия категория към Уикидата?
    Където е възможно, Общомедия категорията трябва да бъде свързана към Уикидата item категория, в раздела "други сайтове", например както в Category:London (Q7149656). Commons category (P373) statement също е добавено на съответния основен item, London (Q84), тъй като някои софтуерни програми няма да търсят категоризирани items, за да намерят категорията Общомедия.

Уикипедия и Уикидата

Как се интегрира Уикидата с Уикипедия, като най-високо профилирания проект в Уикимедия движението, повдига някои въпроси и тревоги.

  1. Как се изполва Уикидата в Уикипедия?
    Уикидата вече се използва за ред функции в Уикипедия. Някои от тях са малко неразбираеми за потребителя, а други са по-видими. По-завършен разчет може да бъде намерен в Wikidata:Wikidata in Wikimedia projects.
    От 2013-та насам, всички междуезични препратки се обработват от Уикидата. Идентификаторите в кутията "Authority Control" в края на много статии в Уикипедия също са взети от Уикидата. Ред Уикипедия езици също използват информационни кутии построени с Уикидата.
    През 2017-та всички статии в Interlingua Wikipedia използваха информационни кутии и никои от тях не съдържаха локални данни, и Каталан Уикипедия съобщи, че повече от 300 000 от всички 600 000 статии (или 58%) използват инфо кутии идващи от Уикидата. Френската Уикипедия също има десетки хиляди инфо кутии създадени от Уикидата. Въпреки това, Английската Уикипедия не е адаптирала Уикидата поддържани инфо кутии в голям мащаб, тъй като общността дискутира колко да ги използва.
  2. Как се справя Уикидата с вандализъм?
    Уикидата използва скорошни промени патроли, както и ORES, AI инструмент, който помага да се открият възможни лоши редакции. Също така съществуват външни инструменти, които позволяват на потребителите да преглеждат промени в определени граници (например на техния език). Въпреки това, Уикидата изглежда има много по-ниско ниво на вандализъм в сравнение с Уикипедия, главно защото е сравнително нова и не особено известна. Въпреки това, тъй като е предимно използвана в инфо кутии и контролни архиви, може да се сблъска с повече препядствия.
  3. Има ли Уикидата политика относно Биография на Живи Хора?
    През 2018 Wikidata:Living people беше адаптирана като официална политика.

Други

  1. Как да направя лист на статиите?
    Намерете item-а, за който искате да направите лист и вижте неговия Q номер, след това сменете 42 в следния адрес с Q номера на item-а, за който искате да направите лист и следвайте новосъздадения линк:

https://www.wikidata.org/w/api.php?action=wbgetentities&format=xml&props=sitelinks&ids=Q42

  1. Как да добавя препратка към конкретен Уикипедия ресурс, използвайки идентификационния номер на Уикидата item ?
    Използвайте формата Special:GoToLinkedPage. В първото поле (Сайт), въведете езика и кода на сайта (например enwiki). Във второто поле (Item id), въведете id-то на item-а, включително Q префикса (например "Q2063748"). Алтернативно, може да определите параметрите директно в линка (например Special:GoToLinkedPage/enwiki/Q2063748).

Вижте също