Shortcut: WD:N

Wikidata:Významnost

From Wikidata
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Wikidata:Notability and the translation is 85% complete.
Outdated translations are marked like this.

Wikidata mají ve svých prvních dvou fázích dva hlavní cíle: centralizovat mezijazykové odkazy napříč projekty Wikimedia a sloužit jako databáze znalostí pro celý svět. Položka je přijatelná jen a pouze tehdy, pokud splňuje alespoň jeden z těchto dvou cílů, což znamená, že splňuje alespoň jedno z níže uvedených kritérií:

 1. Obsahuje nejméně jeden platný odkaz na stránku na Wikipedii, Wikicestách, Wikizdrojích, Wikicitátech, Wikizprávách, Wikiknihách, Wikidatech nebo Wikimedia Commons.
  1. Aby se jednalo o platný odkaz, nesmí jít o diskusní stránku, hlášení MediaWiki, speciální stránku, lokálně uložený obrázek, stránku s překladem, stránku v uživatelském nebo návrhovém jmenném prostoru, stránku používanou LiquidThreads (tedy stránku ve jmenných prostorech Summary a Thread) nebo Flow (jmenný prostor Topic), podstránku portálu nebo stránku pro TemplateStyles.[1][2][3][4] Odkaz na stránku Wikipedie nemůže být na Wikidatech víc než jednou a stránka odkazovaná z položky Wikidat by neměla být přesměrování.[5]
  2. Směřuje-li odkaz na podstránku šablony, položka musí obsahovat alespoň dva takovéto odkazy a žádný z nich nesmí směřovat na podstránky /doc, /XML, /meta, /sandbox, /testcases nebo /TemplateData. Položky šablon mohou být vytvářeny i když obsahují jen jediný odkaz, ale nemělo by k tomu docházet příliš často.
  3. Směřuje-li odkaz na podstránku modulu, nesmí jít o /doc podstránku.[6]
  4. Odkazy na Wikimedia Commons pouze na kategorii nejsou povoleny, vyjma případů: a) existuje odpovídající hlavní položka, která obsahuje odkaz na galerii Commons, či b) položka je použita v souvislosti s Commons, jako například v případě category for pictures taken with camera (P2033)
  5. Z Wikizdrojů jsou platné stránky v hlavním jmenném prostoru, autorské, překladové a portálové stránky, stejně tak i jmenné prostory, které jsou i v jiných projektech Wikimedia (kategorie, projekt...). Stránky ve jmenných prostorech Index a Stránka nebyly shledány platnými odkazy. Podstránky v hlavním jmenném prostoru (například jednotlivé kapitoly) nejsou vyjasněny.[7]
  6. Na Wikizprávách nejsou platné stránky ve jmenném prostoru Comments.
  7. Na Wikidatech nejsou jako cíle odkazů dovoleny stránky ze jmenných prostorů pro strukturovaná doba (nyní jsou to položky, vlastnosti, lexémy a schémata entit).
  8. Na Wikislovníku nejsou dovolené položky pro jmenný prostor Citations (není na českém Wikislovníku). Také položky pro hlavní jmenný prostor nejsou povolené, jelikož mezijazykové odkazy zajišťuje rozšíření Cognate.
  9. Status of pages in Meta-Wiki, MediaWiki.org, Wikimania and other supported special Wikimedia sites is undetermined. They should be discussed in a case-by-case basis.
 2. Vztahuje se k instanci jednoznačně identifikovatelného pojmu nebo hmotného subjektu. Tento subjekt musí být významný v tom smyslu, že je možné jej popsat pomocí seriózních a veřejně dostupných zdrojů.
 3. Plní určitou strukturální potřebu, např. je potřebná pro tvrzení v jiných položkách.

Viz též

Reference

 1. Žádost o komentář: Vkládání nečlánků
 2. Žádost o komentář: Vkládání nečlánků
 3. Žádost o komentář: Nevkládání obrázků
 4. Návrhy nejsou povoleny na základě Wikidata:Project chat/Archive/2013/12#Draft name space a Wikidata:Project chat/Archive/2014/05#What do do with Wikipedia:Draft articles.
 5. Komunita se ale dohodla, že odkazy na přesměrování budou povoleny, zatím to však není implementováno.
 6. Žádost o komentář: Interwiki odkazy na podstránky
 7. Discussion: Wikidata talk:Wikisource#Notability, and other preparations for Wikisource deployment

Cite error: <ref> tag with name "redirect" defined in <references> is not used in prior text.