Shortcut: WD:N

Wikidata:Významnost

From Wikidata
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Wikidata:Notability and the translation is 70% complete.
Outdated translations are marked like this.

Wikidata mají ve svých prvních dvou fázích dva hlavní cíle: centralizovat mezijazykové odkazy napříč projekty Wikimedia a sloužit jako databáze znalostí pro celý svět. Položka je přijatelná jen a pouze tehdy, pokud splňuje alespoň jeden z těchto dvou cílů, což znamená, že splňuje alespoň jedno z níže uvedených kritérií:

 1. Obsahuje nejméně jeden platný odkaz na stránku na Wikipedii, Wikicestách, Wikizdrojích, Wikicitátech, Wikizprávách, Wikiknihách, Wikidatech, Wikidruhách, Wikiverzitě nebo Wikimedia Commons.
  1. Aby se jednalo o platný odkaz, nesmí jít o diskusní stránku, hlášení MediaWiki, speciální stránku, lokálně uložený obrázek, stránku s překladem, stránku v uživatelském nebo návrhovém jmenném prostoru, stránku používanou LiquidThreads (tedy stránku ve jmenných prostorech Summary a Thread) nebo Flow (jmenný prostor Topic), podstránku portálu nebo stránku pro TemplateStyles (tj. přípony obsahující ".css" a/nebo ".js").[1][2][3][4][5]. Odkaz na stránku Wikipedie nemůže být na Wikidatech víc než jednou. It is permitted for a sitelink to point to a redirect (although the software intentionally makes this difficult),[6][7] but such a link will not count towards establishing notability.
  2. Směřuje-li odkaz na podstránku šablony, položka musí obsahovat alespoň dva takovéto odkazy a žádný z nich nesmí směřovat na podstránky /doc, /XML, /meta, /sandbox, /testcases nebo /TemplateData. Položky šablon mohou být vytvářeny i když obsahují jen jediný odkaz, ale nemělo by k tomu docházet příliš často.
  3. Směřuje-li odkaz na podstránku modulu, nesmí jít o /doc podstránku.[8]
  4. Odkazy na Wikimedia Commons pouze na kategorii nejsou povoleny, vyjma případů: a) existuje odpovídající hlavní položka, která obsahuje odkaz na galerii Commons, či b) položka je použita v souvislosti s Commons, jako například v případě category for pictures taken with equipment (P2033)
  5. Z Wikizdrojů jsou platné stránky v hlavním jmenném prostoru, autorské, překladové a portálové stránky, stejně tak i jmenné prostory, které jsou i v jiných projektech Wikimedia (kategorie, projekt...). Stránky ve jmenných prostorech Index a Stránka nebyly shledány platnými odkazy. Podstránky v hlavním jmenném prostoru (například jednotlivé kapitoly) nejsou vyjasněny.[9]
  6. Na Wikizprávách nejsou platné stránky ve jmenném prostoru Comments.
  7. Na Wikidatech nejsou jako cíle odkazů dovoleny stránky ze jmenných prostorů pro strukturovaná doba (nyní jsou to položky, vlastnosti, lexémy a schémata entit).
  8. Na Wikislovníku nejsou dovolené položky pro jmenný prostor Citations (není na českém Wikislovníku). Také položky pro hlavní jmenný prostor nejsou povolené, jelikož mezijazykové odkazy zajišťuje rozšíření Cognate.
  9. Status of pages in Meta-Wiki, MediaWiki.org, Wikimania and other supported special Wikimedia sites is undetermined. They should be discussed in a case-by-case basis.
 2. Vztahuje se k instanci jednoznačně identifikovatelného pojmu nebo hmotného subjektu že je možné jej popsat pomocí seriózních a veřejně dostupných zdrojů.
 3. Plní určitou strukturální potřebu, např. je potřebná pro tvrzení v jiných položkách.

Alternatives

If the data you're trying to add falls outside of these notability guidelines, your data unfortunately won’t be accepted on Wikidata. But, our sibling projects, Wikibase Cloud and Wikibase Suite could be a good home for your data. Go to wikiba.se to learn more about the options.

Viz též

Reference

 1. Žádost o komentář: Vkládání nečlánků
 2. Žádost o komentář: Vkládání nečlánků
 3. Žádost o komentář: Nevkládání obrázků
 4. Návrhy nejsou povoleny na základě Draft name space a What do do with Wikipedia:Draft articles.
 5. Consensus to exclude TemplateStyles related subpages
 6. Wikidata:Requests for comment/Allow the creation of links to redirects in Wikidata (2017-18) confirming older Wikidata:Requests for comment/A need for a resolution regarding article moves and redirects#new Proposal zero (2013).
 7. Sitelink to redirect should carry a sitelink badge that indicates the redirect status of the target page on the client wiki. Such a sitelink can be added to an Item if and only if a redirect badge is added in the same edit. If available, a template corresponding to Template:R with Wikidata item (Q116644654) should also be added to the redirect page, to show that the Wikidata sitelink is intentional, and not eg the unintended left-over effect of a Wikipedia article merge that should also have been reflected on Wikidata. Sitelinks to redirects should typically not be created unless (a) there is a substantial section about the subject on the target page of the redirect, reflecting all or most of the information in the Wikidata item; and (b) there is good reason not to merge the two corresponding Wikidata items.
 8. Žádost o komentář: Interwiki odkazy na podstránky
 9. Discussion: Notability, and other preparations for Wikisource deployment