User talk:Jklamo

From Wikidata
Jump to navigation Jump to search
If you want to discuss an item-related issue, please use the discussion page of the item and summon me using Template:Reply to.

If you are curious, why I marked item about your company as spam, please consult first Wikidata:Notability (note the second criterion). Note that Wikidata:What Wikidata is not place for self-promotion or advertising/marketing and links to social networks are not considered as serious and publicly available references.

Československé IČO[edit]

Tohle se nepovedlo. České a slovenské IČO sice vypadá stejně, ale strkat to do jedné položky nejde. Buď to někdo musí ze všech slovenských firem smazat, nebo požádat o novou vlastnost pro slovenské IČO a všechno slovenské firmy na ni přemigrovat… Nějaký dobrovolník? ;-) --Mormegil (talk) 10:00, 10 April 2020 (UTC)

Původně se to tam strkalo obojí, ale dlouhodobé řešení to určitě není. Nová vlastnost by byla vhodná, mám v "dlouhodobém plánu" o ní požádat. Ale kdyby s tím chtěl nějaký dobrovolník pomoci, budu jenom rád ;-) Přemigrovat hodnoty pak bude relativně jednoduché (zatím myslím lepší mít hodnoty ve "špatné" vlastnosti než vůbec).--Jklamo (talk) 11:39, 10 April 2020 (UTC)

Request explanation for deletion of Q92363890[edit]

Hi Jklamo,

In my opinion, the data meets the criteria in the Notability section. If you do a search for 2Stallions on Google, you'll find it is an existing entity, and it has profiles on Glassdoor and has a writeup by Marketing Magazine - https://www.marketing-interactive.com/digital-marketing-firm-2stallions-names-regional-head-of-performance-marketing and is also an award winner: https://www.apac-insider.com/winners/2stallions-digital-marketing-agency/

And if this is considered advertising when it is a legitimately growing in notability entity in a country you may not be very aware of, then why are there other pages like these allowed: https://www.wikidata.org/wiki/Q82791039 https://www.wikidata.org/wiki/Q20098080 https://www.wikidata.org/wiki/Q2289460

I think these all fall under the same category! Correct me if I'm wrong.

Dhawalshah2s (talk)

Československá obchodná banka[edit]

Hi! Do you stand by your claim that Československá obchodní banka (Q340135) and Československá obchodná banka (Q46078814) are different entities? I can't discern the distinction, which makes it hard for me to sort out the current mess. Bovlb (talk) 23:04, 18 May 2020 (UTC)

Hi. Yes, these are two different entities. I think that my last revision was clear, but confusing claims were added later. I will try to clean them up.--Jklamo (talk) 23:52, 18 May 2020 (UTC)