Wikidata:Главна страница

Од Wikidata
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ВИКИПОДАТОЦИ
слободна база на знаења со 98.736.352 предмети кои секој може да ги уредува
Статистики
Добре дојдовте!
Википодатоци е слободна база на знаења што може да биде читана и уредувана од страна на луѓе и машини. Станува збор за податоци, слично како што Ризницата е за мултимедијални содржини: проектот го поврзува пристапот и управувањето со структурирани податоци, како што се меѓупроектните врски и статистичките информации. Википодатоци содржи податоци на сите јазици на коишто постојат останатите проекти на Викимедија. Прочитајте го воведот за да дознаете повеќе за Википодатоците.
Користење на Википодатоците на вашето вики
Новости

Дуги новости... (уреди (на англиски))
Новостите се прикажуваат на англиски? Преведете ги!

Збратимени проекти

 Википедија – Слободна енциклопедија     Викиречник – Речник и лексикон     Викикниги – Учебници и прирачници со права за слободна употреба     Викивести – Вести со права за слободна употреба     Викицитат – Збирка на цитати     Викиизвори – Библиотека на дела со права за слободна употреба     Викиуниверзитет – Материјали и активности за учење со права за слободна употреба     Википатување – Бесплатни туристички водичи    Викивидови – Именик на видови     Ризница – Складиште на слики и други мултимедијални содржини     Wikimedia Incubator – New language versions     Мета-вики – Усогласување на проектот „Викимедија“     MediaWiki – Software documentation