Википодатоци:Викибаза

From Wikidata
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Wikidata:Wikibase and the translation is 100% complete.

Other languages:
Bahasa Indonesia • ‎Deutsch • ‎English • ‎asturianu • ‎català • ‎dansk • ‎français • ‎polski • ‎македонски • ‎русский • ‎العربية • ‎فارسی • ‎नेपाली
Лого на Викибазата

Викибаза (анг. Wikibase) е програмот на кој работат Википодатоците. Се состои од збир додатоци на МедијаВики наменети за складирање на и ракување со податоци (Складиште на Викибазата / анг. Wikibase Repository) и за вметнување на податоци во други викија (Клиент на Викибазата / анг. Wikibase Repository).

Можете да ја испробате Викибазата со демо-системот. Ако наидете на грешки, пријавете ги за да можеме да ги поправиме пред да прејдат на Википодатоците. Ако сакате да работите непосредно на Викибазата, имаме неколку грешки што чекаат на доброволци. За сите останати прашања, обратете се кај развојната екипа.

Дополнителни информации