User:Yamaha5/آموزش

From Wikidata
Jump to navigation Jump to search
آشنائی با autolist2

ابزار autolist2 به کاربران کمک می‌کند تا بتوانند به تعداد زیادی آیتم، توضیحات-خصوصیت-برچسب بیافزایند.

روش کار

در این ابزار به چند روش می توان فهرستی از آیتم‌ها را به ابزار معرفی کرد ۱-فهرست آیتم‌ها ۲-رده در ویکی محلی (مثلا ویکی‌پدیای فارسی) ۳- کوئری از دیتابیس ویکی‌داده ۴-کوئری از برچسب‌ها و توضیحات آیتم‌ها

به عنوان مثال قصد داریم به تمام مقالات موجود در رده:شاعران_اهل_ایران موارد زیر را بیافزائیم

 • خصوصیت نوع > انسان
 • خصوصیت پیشه > شاعر
 • خصوصیت کشور شهروندی> ایران
 • جلوی category نام رده را بدون پیشوند رده: می‌نویسیم (مثلاً : شاعران اهل ایران)
 • با زدن دکمهٔ Run ابزار آیتم‌ها را فهرست می‌کند که می‌توانید آنهایی را که قصد ویرایش ندارید را غیرفعال کنید.
 • در پنجرهٔ سمت راست با عنوان Controls دستورات مورد نظر را بنویسید مثلاً "P31:Q5" به معنای نوع > انسان
 • برای هر دستور یک خط
 • برای خصوصیت‌هایی که قصد حذف آنها را دارید با قرار دادن - در ابتدایشان می توانید آنها را حذف کنید مثلاً -"P31:Q5" نوع> انسان را از آیتم‌ها حذف می‌کند.
نکته

برای کار کردن با این ابزار باید از ابزار WiDaR استفاد کنید تا ربات بتواند با حساب کاربری شما در ویکی داده ویرایش کند. در بالای پنجرهٔ 'Controls دکمه‌ای هست که با کلیک کردن بر روی آن از شما اجازهٔ فعال‌سازی WiDaR را می گیرد و در صورت تائید از این به بعد ابزار به کمک کاربری شما در آیتم‌ها ویرایش می‌کند.

نکته ۲

برای مواردی که می‌خواهیم آیتم‌هایی که p31 ندارند را فهرست کنیم کافی است در کادر WDQ عبارت claim[31] را قرار دهیم و در پائین گزینهٔ WDQ را not تنظیم کنیم تا معکوس عمل کند.

نکته ۳

برای مواردی که می‌خواهیم یک خصوصیت باشد ولی دیگری نباشد مثلا: آیتم‌هایی که p31=Q5 (یعنی آیتم در مورد انسان) باشد و p21 در آیتم نباشد (یعنی جنسیت آیتم مشخص نشده باشد) باید گزینهٔ claim[p31=Q5] and noclaim[21] را تنظیم کنیم.

نکتهٔ ۴

شرط درون WDQ نباید با noclaim شروع شود باید حتما claim پیش از آن باشد مانند مثال بالا

نکتهٔ ۵

برای کار کردن با رده برای جلوگیری از خطا در تشخیص آیتم‌ها بهتر است عدد 12 در بالای ابزار را به 2 یا 3 تغییر دهیم تا رده‌های فرزند خیلی پائین را بررسی نکند چون معمولا رده‌های فرزند خیلی پائین اگر رده‌بندی خطایی داشته باشد آیتم‌های اشتباهی پیشنهاد می‌دهند.

به عنوان مثال برای fa:باشگاه فوتبال آذر کوثر تبریز می شود همزمان چندین خطوصیت بیافزائید مانند

p31:Q476028 یک:باشگاه فوتبال
p17:Q794 کشور > ایران
نکتهٔ ۶

گاهی عدد جلوی category depth را باید صفر قرار دهید تا به زیر رده نرود و فقط مقالات موجود در همان ردهٔ اصلی را فهرست کند. مثلا برای کار کردن بر روی مقالات باشگاه‌های ایران از fa:رده:باشگاه‌های فوتبال ایران استفاده می‌کنیم ولی اگر عمق رده بیشتر از صفر باشد آیتم‌ها دیگر باشگاه نیستند و ممکن است انسان یا فهرست هم در آن باشد.

نکتهٔ ۷

برای افزودن خصوصیت باید از خصوصیت‌های کلی و خالص استفاده کنید به عنوان مثال:

 • علی کریمی
  • پیشه:بازیکن فوتبال✓ 
  • کشور شهروند:ایران✓ 
اگر برای آیتم علی کریمی موارد زیر باشد اشتباه است. در مثال زیر بازیکن فوتبال ایران ترکیب پیشه و ملیت است که درست نیست باید خصوصیت‌ها خالص باشند و به عنوان مثال در مقابل پیشه فقط پیشه و در مقابل ملیت فقط ملیت باشد.
 • علی کریمی
  • پیشه:بازیکن فوتبال ایران  
  • کشور شهروند:ایران✓ 
شروع به کار

برای شروع می‌توانید مقالات فهرست شده در fa:کاربر:NoclaimsBot/List/0 که هیچ خصوصیتی ندارند را به صورت دسته‌ای خصوصیت دهید مثلا آنهایی که در مورد خودرو هستند را انتخاب کنید و براساس رده‌شان یا بر اساس Q آنها در Manual item list در ابزار autolist2 فهرستشان کنید. برای بدست آوردن Q می‌توانید از ابزار اطلاعات پیوند در ویکی‌فا استفاده کنید.

نکتهٔ ۸

برای یافتن مثال‌های خوب برای افزودن خصوصیت به آیتم سعی کنید آیتم‌هایی را بیابید که برای آلمانی‌ها مهم است .آنها خیلی حرفه‌ای روی آیتم‌ها کار می‌کنند مثلا آیتم fa:آنگلا مرکل را با fa:باراک اوباما و اهالی ایران مقایسه کنید.

نمونه[edit]

-"P21:Q44148"
"P21:Q6581097"
"P31:Q33506"
"P407:Q9168"
"P31:Q5"

کوئری ۱[edit]

ابزار جدید[edit]

Here is the query and here is the tool. Open Notepad (Q274098) and copy the result to remove links, then copy this result to Microsoft Word (Q11261). Use find & replace (regex) with expressions [0-9]@.?(Q[0-9]@) → (Q[0-9]@)([!0-9])\2^tP190^t\1\3. Then move the text to the tool. You can start. Maybe the user could set a source like stated in (P248) and add it to the replace string – \2^tP190^t\1^tS248^t\1\3.

کوئری ۲[edit]

دریافت لینک به ویکی‌فا[edit]

Alternate route:
✓ Done