Shortcuts: WD:WPSOAP, WD:SOAP

Wikidata:Tüm resimlerin VikiProje toplamı

From Wikidata
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Wikidata:WikiProject sum of all paintings and the translation is 100% complete.
Other languages:
Bahasa Indonesia • ‎Deutsch • ‎English • ‎Nederlands • ‎Türkçe • ‎català • ‎dansk • ‎español • ‎euskara • ‎français • ‎italiano • ‎polski • ‎suomi • ‎svenska • ‎русский • ‎українська • ‎հայերեն • ‎اردو • ‎العربية • ‎日本語
WikidataCon Award 2019
Collage van schilderijen in blauw.png
Resim ekle! Ayrıca bu videoyu Shonagon'dan bakınız

Tüm resimlerin VikiProje toplamı, her önemli resim için bir öğe almak için bir VikiProje'dir. *

Arka plan

Vikipedi'de büyük miktarda işi tamamlanabilecek daha küçük parçalara bölme konusunda çok fazla deneyime sahibiz. Bunun örnekleri, Hollanda Vikipedi'deki yel değirmeni projesi ve Wiki Loves Monuments (Q1353202) için oluşturulan birçok tarihi bina listesidir. Resimler için aynı stratejiyi kullanabiliriz: İşlenebilen daha küçük parçalara ayırırız ve daha sonra bağlantılı açık verilerle tüm resimlerin toplamını kutlamak için Vikiveri'yi kullanabiliriz!

Kapsam

Yapacak çok işimiz var, lütfen bize katılın!

Hepsi veya her şey çok geniş ve sınırı yok. Bu sınır, verilerin işlenmesini idare edebilmektir - kendimizi bunalmayalım (henüz). Kapsam her zaman genişletilebilir - gelecekte tüm heykellerin, çizimlerin toplamına sahip olacağız, resmi elde edeceksiniz! Bu projenin kapsamı dikkate değer resimlerdir. Bu seçeneklerden biri doğruysa resim dikkate değer kabul edilir:

 • Resim, müze, kütüphane, arşivin önemli bir koleksiyonundadır (örneğin Metropolitan Sanat Müzesi'nde bir resim)
 • Resim dikkate değer bir sanatçı tarafından yapılır (örneğin özel bir koleksiyondaki Van Gogh resmi)

İpuçları

 • Kapsamdaki resimler, dikkate değer bir GLAM (Q1030034) koleksiyonunda oldukları için dikkat çeken Vikipedi'deki noterlik kurallarına uygundur, önemli ressamlar tarafından boyanmıştır ve/veya genellikle bunlar hakkında yazılmış ikincil güvenilir kaynak belgelerine sahiptir.
 • GKAM bir kısaltmadır ve galeriler, kütüphane, arşivleri ve müzeleri kullanımları anlamına gelir, ancak daha geniş anlamda kamuoyunu da içerir kale, belediye binası, idari bina veya kilise, manastır, tapınak vb. dini tablolar gibi resimler, duvar resimleri ve diğer sanat eserlerini tutabilecek binalar.
 • Her bir resim girişine veri eklerken öğe yapısı yönergelerini kullanın. Bunu bir koleksiyon yönetimi bilgi veritabanı gibi düşünün.
 • Var olmayan bir öğeyle (yani ressam, orta, koleksiyoncu) karşılaşırsanız, lütfen Vikiveri'de oluşturun. (Kırmızı bağlantıyı tıklayın :) )

Meta veri!

Tüm kurumların bir tür meta verisi vardır - bu veriler bu projeden en iyi şekilde yararlanmak için çok önemlidir. Hayalimiz, tüm GKAM'lerin koleksiyon meta verilerini Creative Commons Zero (CC0) altında açmasıdır. Bu, otomatik süreçleri kullanarak verileri kolayca Vikiveri'ye yüklememizi sağlar ve bize zaman kazandırır ve projenin diğer bölümlerine odaklanma gücünden tasarruf eder. Ayrıca, Rijksmuseum (Q190804) gibi bu verileri yayınlayan GLAM'ların verilerinin zaten Vikiveri'de olduğu anlamına gelir. Verilerinizi neden CC0 açmanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi buraya edinebilirsiniz. Şu anda, sadece küçük bir grup kurum bunu yaptı.

Ancak verilerim CC-BY-SA lisansı altında yayınlandı! Otomatik kitle içe aktarma yoluyla kullanamayız çünkü Vikiveri lisansıyla uyumlu değildir. Bu veriler için kısıtlayıcı bir lisanstır ve ücretsiz, yeniden kullanılabilir veriler sağlama görevimize aykırıdır.

ABD'deki veri tabanlarındaki veriler için 2D sanat eserlerinin reprodüksiyonları ile benzer bir telif hakkı durumumuz vardır: Bu (muhtemelen) kamu malıdır. Wikimedia Vakfı'nın veritabanı haklarının yasal sorununa ilişkin ön perspektifine bakın. Yasal açıdan bakıldığında, tıpkı eski resimlerin çoğaltımlarını kopyalayabildiğimiz gibi, ABD'deki bir müzeden veri kopyalamak muhtemelen güvenlidir. Kopyalama kopyalarında olduğu gibi, bunu GKAM ile birlikte onların bilgisi ve rızası olmadan yapmayı tercih ederiz. Ayrıca bakınız vaka çalışmalarına bu genel bakış GLAM'lerle birlikte çalışma.

Meta verilerimizi yayınlamadık, ancak bazı koleksiyonlarımız çevrimiçi - Harika! Sonra yavaş yavaş elinizi Vikiveri üzerine koymak için çalışabiliriz. Lütfen bunu aşağıda ülkelere göre listeleyin ve verilerinizi Vikiveri'ye manüel olarak ekleyerek bize yardımcı olun. Bu uzun bir süreç, ama işinizi temsil etmekten daha iyi.

Çalış

Tüm tablolar için veri almak ve bu verileri almak ve öğeleri iyileştirmek çok iştir. Bunu yönetilebilir kılmak için tüm resimleri daha küçük bölümlerde collection (P195) bölümliyoruz. Bu şekilde insanlar bir koleksiyona odaklanabilir, belirli bir standarda ulaşabilir ve sonra başka bir koleksiyona geçebilir. Bunun çalışması için her resmin collection (P195) olması gerekir.

İşte size yardım etmeye başlamanın birkaç yolu!

Bu listeleri sıfıra indirmeye yardımcı olun

Vikiveri'den zaten resim var. Bu resimlere bilgi ekleyerek yardımcı olabilirsiniz.

İşte size yardımcı olabileceğiniz diğer listeler:

Notlar: Vikiveri'de private collection (Q768717) geçerli bir collection (P195) ve özel koleksiyonlardaki resimler bu şekilde etiketlenmelidir. Bunların ara sıra stok numarası olmayacaktır. Koleksiyonun herhangi bir envanter numarası kullanmadığından kesinlikle eminseniz, inventory number (P217)'ye "değer yok" yılanıyla verebilirsiniz. Wikimedia müşterileri, sanat eseri "orta" alanında "tuval üzerine yağlıboya" ve "panel üzerine yağlıboya"'yı tanır. Vikiveri'de, material used (P186) iki öğe ile doldurulmalıdır; oil paint (Q296955) ve ayrıca canvas (Q4259259) veya "panel" depicts (P180) bir şehir manzarasıysa belirli binalara veya portre ise insanlara atıfta bulunabilir, ancak aynı zamanda "orman" veya "soyut sanat" gibi daha az spesifik bir şey de olabilir. Tipik türler landscape art (Q191163) veya portrait (Q134307).

Hak talep etmeyen kalemler


Ülke tarafından üzerinde çalışılması gereken koleksiyonlar ekleyin

bazı koleksiyonlara buradan göz atabilirsiniz Wikidata:WikiProject sum of all paintings/Collection

Aynı zamanda ülkeye dayalı ve daha sonra o ülke içindeki kurumlara ayrılan şeyler üzerinde çalışıyoruz. Lütfen kurumsal verilerinizi buraya ekleyin. Sayfanız kırmızı bir bağlantıysa kopyalayıp başka bir sayfadan yapıştırın ve işaretlemeyi gerektiği gibi değiştirin.

Ülkeler:

Bireysel koleksiyonlarla ilgili notlar tutmak mümkündür, koleksiyonların tam listesine buradan bakın: Wikidata:WikiProject sum of all paintings/Collection.

Vikiveri'deki resimleri tanımlamak için öğe yapısı

Resimler uygun şekilde tanımlanmalıdır. Özelliklerin tam listesini bulmak için Wikidata:WikiProject Visual arts/Item structure sayfasına bakın. Burada resimler için bazı önemli olanları vurgulayacağız. Buradaki her resmin iki ifadesi olmalı:

Ve iyi bir başlangıç resim yapmak için aşağıdaki ifadeleri ekleyin:

Property Data type description required
creator (P170) Item maker of this creative work or other object (where no more specific property exists). Paintings with unknown painters, use "anonymous" (Q4233718) as value. yes
inception (P571) Point in time date or point in time when the subject came into existence as defined yes
inventory number (P217) String identifier for a physical object or a set of physical objects in a collection yes
material used (P186) Item material the subject is made of or derived from yes
location (P276) Item location of the item, physical object or event is within. In case of an administrative entity use P131. In case of a distinct terrain feature use P706. yes

Sorular, sorunlar mı var? Sadece tartışma sayfasına sorun ("Tartışma"'yı tıklayın) veya #glamwiki hashtag'i ile bir tweet gönderin.

Ressamlar ekle (yaratıcılar olarak da bilinir)

bazı içerik oluşturuculara buradan göz atabilirsiniz Wikidata:WikiProject sum of all paintings/Creator
Tüm ressamlar

Resimleri yaratıcılarıyla ilişkilendirmek için, bu ressamlar hakkında öğelerimiz var. Eksik ressamların yaratılmasına yardımcı olabilirsiniz. Oluşturulacak ressamları bulmak için iyi kaynaklar:

Mevcut öğeleri bu yetki kontrolü veritabanlarıyla eşleştirmek için Mix'n'Match'i de kullanabilirsiniz.

Bu kaynaklar genellikle yeni bir öğe oluşturmak için yeterli bilgi içerir:


Katalog ekle

bazı kataloglara buradan göz atabilirsiniz Wikidata:WikiProject sum of all paintings/Catalog
Commons Artwork şablonunu Wikidata ile eşleme (veya bakış açınıza bağlı olarak başka bir yolla)

Kataloglar, eskiden halka açık koleksiyonlarda bulunan, hırsızlık veya kazaya kayboldu, alışılmadık yüksek fiyatlara satıldı (henüz ödenen fiyatlar hakkında veri ekleyemiyoruz) veya başka bir nedenden dolayı dikkat çeken tabloları belgeliyor. Eski kataloglar, resimlerin sahip, atıf veya konuma göre provenansının izlenmesine yardımcı olur. Kataloglar için öğeler ekleyebilir ve bir tabloya bir katalog numarası ekleyebilir veya tüm katalogları modelleyebilirsiniz. Kataloglarda kullanılan sanat eserlerinin sayısı açık veridir. Daha eski resimler için bunları doldurabiliriz. Yayıncı veya kurum tarafından listelenen kataloglar için bkz. c:Category:Catalogs of art by institutions.

 • Katalog numarası için catalog code (P528) özelliğini kullanın
 • Katalog için catalog (P972) niteleyicisini kullanın (katalog mevcut değilse bunun için bir öğe oluşturun)

Çalıştığınız ressam için "tanınmış" sanat tarihçisini bulmaya çalışın. Sanat tarihçisi yoksa, onlar için bir öğe oluşturun, ancak önce Dictionary of Art Historians (Q17166797) kullanarak adı kontrol edin.

Komple kataloglar

Eksik kataloglar

17. yüzyıl Hollanda resimlerine ilgi duyuyorsanız, lütfen II. Dünya Savaşı bölünmesinden önce öne çıkan 17. yüzyıl Hollanda resimlerinin derlenmiş bir listesi olan alt projeye Wikidata:WikiProject sum of all paintings/Hofstede de Groot yardımcı olmayı düşünün. Birçok büyük Avrupa sanat koleksiyonu.


Bir ressam için tüm meta verileri geliştirin

Binlerce resmi içe aktardıktan sonra, buradaki verilerimizin her zaman olabildiğince temiz olmadığını fark ediyoruz. Bazen resimlerin oluşturulma tarihleri eksiktir, atıflar tamamen doğru değildir, vb.

Bunu temizlemeye yardımcı olmanın bir yolu, tek bir ressamın çalışmasına odaklanmak, burada Vikiveri'de zaten sahip olduğumuz tüm resimlerinin doğruluğunu ve eksiksizliğini kontrol etmek ve iyileştirmektir.

İşte en fazla Vikipedi site bağlantısına ve Vikiveri'de en az 10 resme sahip 100 ressamın bir listesi. Birini seçin ve onun oeuvre üzerinde çalıştığınızı belirtin!

Yaratıcılar

Her ressamı yaratıcısıyla (ressam) bağlamak ve yaratıcı öğelerinin kalitesini artırmak istiyoruz. Bunları takip etmek için galeri başına galeriler oluşturduk ve eksik içerik oluşturuculara genel bakış var. en iyi içerik oluşturucular sayfası çeşitli kriterlere göre en önemli içerik oluşturuculara genel bir bakış sunar.

Hangi öğelerin iyileştirilmesi gerektiğini bulmak için birkaç raporumuz var:

Yardım

Beceri setinize ve ne yapmak istediğinize bağlı olarak size yardımcı olabileceğiniz farklı yollar var. Üç adımda basitleştirildi:

 1. Verileri alın
 2. Verileri yükleyin
 3. Verileri seç

Siz

Bölümler nasıl yardımcı olabilir

 • Bölüm gönüllüleri veya personeli, müzelere ulaşma tarafından resimlere ilişkin meta verilerini kamu malı olarak yayınlamalarını sağlamak için yardımcı olabilirler (CC0). Müzelerle halihazırda temaslarınız olabilir ve bu onlarla yapılacak bir sonraki proje olabilir. Sanat eserlerinin görüntülerine değil meta verilere odaklandığımız için çağdaş sanat müzeleriyle birlikte çalışabiliriz (çoğunlukla telif hakkı kısıtlamaları nedeniyle diğer projeler için sınır dışı). Zamanla burada Vikiveri'ye katkıda bulunan diğer müzelere ve bunun nasıl çalıştığına dair vaka çalışmaları yapacağız. Gemiye bir müze almak için bunu ekstra bir itme olarak kullanabilirsiniz.
 • Vikiveri'deki resim içeriğini düzenlemek için gönüllüleri bir araya getiren etkinliklere ev sahipliği yapın.

GKAM personeli nasıl yardımcı olabilir

 • Personelinizle CC0 lisansı altında meta verilerinizi açma hakkında konuşun. O zaman konuşma sayfasından veya Twitter #glamwiki hashtaginden bizimle iletişime geçin ve bize açtığınızı söyleyin. Sizinle birlikte düzgün bir şekilde beyan edildiğinden ve erişilebilir olduğundan emin olmak için çalışacağız ve ardından verilerinizi Vkiveri'ye yüklemeye başlayacağız! Daha fazla bilgi buraya edini.
 • Elle Vkiveri'de boyama verisi eklemeyi ve Vikipedi'ye içerik boyama işlemini destekleyecek etkinliklere sahip olun!

Tüm Başlıkların Toplamı: Eğer bir koleksiyon İngilizce konuşmayan bir ülkede bulunuyorsa, koleksiyondaki birçok resim için uygun yerel başlıklara sahip olmama şansımız vardır. Koleksiyonunuzdaki envanter numarasına göre dizine alınan ressam başına başlıkların bir listesini verebilirseniz, bu bilgileri Vikiveri'deki mevcut öğelere ekleyebiliriz.

Tüm Portrelerin Toplamı: Önemli portre ressamları için, çoğu zaman bakıcı Vikipedi'de bilinmiyor. Koleksiyonunuzdaki portrelerde oturanlar tanımladıysanız veya bir fotoğraf veya heykel veya önceden var olan başka bir çalışmaya dayanarak bir portre yapılıp yapılmadığını biliyorsanız, bize bildirin!

Bot operatörü

Veri setlerini Vikiveri'ye aktarmak için bot operatörlerine ihtiyacımız var. Mevcut içe aktarma botlarının tümü Pywikibot'a dayanmaktadır, bu nedenle bu veya Python hakkında bazı bilgiler bir profesyoneldir. Veri kümesini anlamanız da önemlidir, her şey İngilizce değildir!

İçe aktarmaya hazır

Bir bot tarafından içe aktarılabilecek birkaç güzel CC0 lisanslı koleksiyon bulduk.


Katılımcılar

GLAM-WIKI 2013 attendees cropped.png


[+ Add yourself to the list]

The participants listed below can be notified using the following template in discussions:

{{Ping project|sum of all paintings}}

Bu veriler nasıl kullanılıyor

Resimlerle ilgili tüm bu verilere sahip olmak, her türlü yaratıcı yeniden kullanımı açar. Bazı örnekler:

Yapılacaklar listesi

Bu sayfaya hala eklenecek şeylerin yapılacaklar listesi, genişletin!

Raporlar

Gezinti