Shortcuts: WD:VAND, WD:VD

Вікідані:Вандалізм

From Wikidata
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Wikidata:Vandalism and the translation is 100% complete.

Вандалізм є свідомою спробою зіпсувати або скомпрометувати цілісність Вікіданих. На щастя, вандалізм досить легко виявити і відкотити. Вандалізм суворо заборонений і може призвести до блокування, якщо повториться.

Що є вандалізмом?

Є кілька типів вандалізму:

Стирання
Видалення більшості або всієї правомірної інформації. Слід бути обережними, реагуючи на стирання, оскільки воно може бути добросовісним, ​​якщо використовується для видалення неправомірної інформації. Стирання є більш серйозною проблемою в просторах імен, що не належать до елементів, оскільки елементи важко очистити.
Граффіті
Додавання на сторінку висловлювань таких як "Привіт", дурниць, нецензурної лайки, образ тощо.
Обман
Свідоме додавання некоректних даних до записів або фальсифікація існуючих даних з метою завдати шкоди
Вандалізм переносу сторінок
Перейменування сторінки на безглузду або образливу назву. Тільки автопідтверджені користувачі можуть це робити. У Вікіданих це менше зло, ніж у інших проєктах, оскільки неможливо переміщати сторінки в просторі імен статей (тобто елементів).
Підлий вандалізм
Будь-який вандалізм, не очевидний одразу, наприклад, незначна зміна посилань або тверджень.
Вандалізм шаблонів
Вандалізм шаблонів будь-яким способом, описаним вище. Шаблони можуть з'являтися на тисячах сторінок, тому цей вандалізм суттєвий. Однак багато шаблонів захищено з цієї причини.
Та інше...
Є безліч інших способів, якими вандали можуть скомпрометувати проєкт.

Що не є вандалізмом?

Взагалі, будь-яка добросовісна спроба поліпшити Вікідані не є вандалізмом. Тестові редагування, наприклад, виявляють редактора, який намагається навчитися робити внесок у проєкт, і слід направляти користувача до відповідного місця для проведення тестів, такого як Wikidata Sandbox (Q4115189). Хоча досвідченіші редактори намагаються зробити позитивний внесок у проєкт, вони можуть внести хибні дані, помилково вважаючи їх вірними, або, можливо, вони просто зробили неправильну транскрипцію. Цих користувачів треба заохотити до розмови, щоб спробувати вирішити проблему, або можна за можливості просто виправити дані. Це не вандалізм, а людська помилка. Деяким людям просто не вистачає знань, щоб брати участь у подібному проєкті; цю ситуацію вирішити складніше, але це не вандалізм.

Зазвичай усе зводиться до наміру—чи був намір нашкодити проєкту чи допомогти йому? Редактори та адміністратори мусять застосовувати здоровий глузд, щоб визначити, що є або не є вандалізмом.

Боротьба з вандалізмом

Основний процес боротьби з вандалізмом:

  1. Перший крок до боротьби з вандалізмом—це його знайти. Патрулювання журналів останніх змін, нових сторінок, і моніторинг списку спостереження на підозрілі правки—три основні кроки, які може зробити будь-який редактор, щоб визначити вандалізм.
  2. Після виявлення вандалізму редактори можуть за допомогою кнопок "скасувати" або "відновити" змінити сторінку на останню невандалізовану версію. Потім зміну слід позначити як патрульовану ([Позначити цю сторінку як патрульовану]).
  3. Використання кнопки "відкіт", яка має майже такий самий ефект, як кнопка "скасувати", але видаляє скасовані редагування з останніх непатрульованих змін. Відкіт надається лише адміністраторам, відкочувачам, стюардам, глобальним адміністраторам та глобальним відкочувачам. Права на відкіт можна попросити тут.
  4. Після того, як вандалізм усунений, можна залишити на сторінці обговорення вандала попередження, щоб повідомити, що така поведінка не бажана, і закликати внести свій внесок у більш позитивний спосіб.
  5. Якщо вандал продовжує шкодити проєкту, адміністратор може блокувати вандала. Не-адміністратори можуть повідомити WD:AN про завзятий вандалізм. Блокування робиться для захисту проєкту від подальшої шкоди. Відомих довготривалих вандалів та вандалів, що чинять шкоду з високою швидкостю редагування можна заблокувати без попередження.
  6. Якщо сторінку псують кілька постійних вандалів, вона може бути напівзахищена (що перешкоджає редагуванню всіма редакторами, які не підтверджені автоматично) або повністю захищена (що перешкоджає редагуванню всім редакторам, які не є адміністраторами). Захист сторінки здійснюється адміністратором згідно з правилами захисту сторінок.

Чого не слід робити

Як правило, не треба робити запит на видалення елемента просто тому, що його зіпсували вандали. Вандалізм можна легко усунути, відновивши елемент до попереднього, неушкодженого стану. (Звісно, якщо предмет був створений з нуля вандалом, видалення зазвичай є відповідним засобом. Перевірте історію елемента.)

Не годуйте тролів. Більшість вандалів шкодять, оскільки вважають, що це весело. Вони отримують ще більше задоволення, якщо розлючені учасники Вікіданих штурмують їхню сторінку розмов, читаючи лекції про помилки у їх поведінці. Зберігайте спокій, і якщо схоже, що вандал не зацікавлений у конструктивному внеску, повідомте адміністратора, щоб його можна було заблокувати.

Див. також