Wikidata:Výzva 63 000

From Wikidata
Jump to navigation Jump to search

Výzva 63 000 je česká kampaň, jejímž cílem je ručně projít cca 63 000 autoritních záznamů v databázi Czech National Authority Database (Q13550863) a ověřit, zda je daný záznam v Bázi autorit identický s navrženou položkou ve Wikidatech (zda se týkají té samé osoby). Cílem je zvýšit míru synchronizace mezi Wikidaty a Bází Národních autorit, nejvýznamnější českou personální databází. Čím více osob propojíme, tím budeme blíž světu, v němž jsou knihovnické katalogy dostupné všem a ve formě propojených dat. Je to součást naší dlouhodobé spolupráce s Národní knihovnou a zapojit se může každý, kdo rozumí základním principům Wikidat.

 • Soutěž trvá od 30. 11. – 31. 12. 2020.
 • Podle statistiky počtu propojení zvolíme tři vítěze (výjma organizátorů - Vojtěch Dostál a Michal Josef Špaček) a odměníme je drobnými dárky
 • Ve čtvrtek 3.12.2020 od 17h do 19h budeme editovat společně online (https://meet.google.com/vio-rnhh-rrk), takže pokud potřebujete pomoct, chcete se něco dozvědět, nebo si jenom popovídat o Wikidatech, jste vítání.

Vyhodnocení soutěže[edit]

Vyhodnocení nejlepších tří soutěžících je takové:

 1. User:Ben Skála: 406
 2. User:Jedudedek: 402
 3. User:Sapfan: 334

Čistě v prosinci bylo propojeno 3653 záznamů. Vzhledem k nepřesnosti v stahování statistik bylo dalších 128 propojeno v listopadu a je zahrnuto v soutěži. Zároveň bylo 9 položek dříve propojených rozpojeno. Z cca 63000 (zaznamenáno na začátku 62532) položek k propojení jsme se dostali na cca 49284 položek. To znamená, že z 13248 celkově zpracovaných jsme propojili 3781, což je 28.64% úspěšnost. Podrobnější statistiky jsou zde.

Jak na to[edit]

Kontrola probíhá v nástroji Mix'n'Match, a to na seznamu navržených identit mezi Národními autoritami a Wikidaty. To znamená, že algoritmus vyhodnotil, že dané osoby si mohou odpovídat, ale není to jisté a musí nastoupit ruční kontrola.

Do nástroje je potřeba se přihlásit (tlačítko „Přihlásit“ nebo „Log in“ v hlavičce) vašimi přihlašovacími údaji do účtu Wikimedia. U každého návrhu je potřeba otevřít záznam v Národní knihovně a jemu přiřazenou položku ve Wikidatech a podle různých náznaků určit, zda se pravděpodobně jedná o totožné osoby.

Na co se dívat:

 1. shoda jmen obou záznamů
 2. shoda dat narození a úmrtí daných záznamů
 3. podrobnosti v záznamů v Bázi autorit (např. povolání, místo působení)
 4. publikace dané osoby v Souborném katalogu (kliknutím na jméno osoby v záznamu v Bázi autorit)
 5. informace o dané osobě v jiných externích databázích, na které Wikidata položka již odkazuje, případně položky, které na danou položku odkazují (prostřednictvím tlačítka Odkazuje sem)

Pokud se týkají stejných osob -> stiskněte tlačítko Potvrdit
Pokud se týkají jiných osob, nebo se to nedá určit -> stiskněte tlačítko Odstranit

Zamluvte si odkaz[edit]

Aby si vzájemně editoři nepřekáželi pod rukama, zapište se (čtyřmi vlnovkami - podpisem) k jednomu z odkazů, který budete procházet. S každou aktualizací daného odkazu se vám seznam obnoví a objeví se v něm nové, dosud nezkontrolované záznamy:

Stačí, když si zamluvíte jeden z těchto odkazů. Vždy, když projdete záznamy na první stránce, můžete stránku obnovit, čímž si načtete další návrhy.

Doporučujeme: Na Svou stránku common.js si vložte tato udělátka:
importScript( 'User:Magnus_Manske/mixnmatch_gadget.js' );
importScript( 'User:Bargioni/moreIdentifiers.js' );
První nabízí další návrhy k propojení z nástroje Mix'n'Match v záhlaví stránky, druhé udělátko umožňuje hromadné vložení různých knihovnických identifikátorů podle kódu VIAF, je-li již v položce vyplněn.

Časté otázky[edit]

 • Z dat v Bázi autoritních dat se nedá poznat, zda záznamy patří stejné osobě - takový záznam radši zamítněte, ať ho nemusí procházet další a další editoři. Časem třeba přibude v jedné z databází informace, která spárování umožní jiným způsobem.
 • Nenačítají se mi popisky položek ve Wikidatech (chyba typu "cannot load description") - to se stává, když Wikidata nestíhají. Pomůže pár minut počkat a znovu načíst stránku, případně zkusit změnit jazyk na angličtinu a zpět vrátit na češtinu.
 • Záznamy, u kterých kliknu na Potvrdit, se mi ve Wikidatech neukládají - např. jen celý záznam v katalogu zešedne. Pravděpodobně nejste přihlášen/a nebo máte jiné technické problémy.
 • Záznamy si odpovídají, ale položka ve Wikidatech už jeden odkaz na Národní autority měla (a Národní autority tedy mají v databázi duplicitu). - Položky stejně propojte, Národní knihovna duplicity ve Wikidatech registruje a opravuje je na své straně.
 • Záznamy si odpovídají, ale položka ve Wikidatech už má odkaz na záznam Národních autorit týkající se jiného pseudonymu dané osoby - Položky stejně propojte, Národní autority vytváří pro každý pseudonym vlastní záznam, ale Wikidata je seskupují do jedné položky.
 • Řádek je automaticky propojen s více záznamy (na řádku se zobrazuje rolovací menu s uvedeným počtem návrhů) - Můžete si prohlédnout všechny záznamy, které v rolovací nabídce jsou, a vybrat ten správný.