Wikidata:Reimagining Wikidata from the margins/uk

From Wikidata
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Wikidata:Reimagining Wikidata from the margins and the translation is 50% complete.
"Reimagining Wikidata"
Переосмислення Вікіданих з полів

⚙️ Огляд

📗 Як взяти участь?

💠 Точки відліку

⌛ Хронологія

📆 WikidataCon 2021


За останні дев'ять років екосистема Вікіданих стрімко зростала, збільшуючи обсяг даних, кількість дописувачів та повторне використання даних різними зацікавленими сторонами. Хоча проект передбачає структурувати суму всіх людських знань для обслуговування інших платформ Вікімедіа та зовнішніх проектів, нам все ще не вистачає Глобального Півдня та інших маргіналізованих спільнот Півночі - як у даних, так і в дописувачах.

Нинішня зосередженість Вікіданих на Європі та Північній Америці може ввести в оману щодо того, як теми, що стосуються спільнот з периферії, представлені в проекті, які джерела для цього використовуються, або навіть чи існують вони, чи стають видимими. Це є проблемою, особливо з огляду на те, що сьогодні лише на Глобальний Південь припадає майже 80% населення світу з доступом до Інтернету[1], але поки що ми не бачимо такої ж пропорції у Вікіданих.

Інфраструктура, контент та спільнота Вікіданих можуть бути використані для кращого розуміння та представлення різноманіття людських знань! Нам потрібно разом поміркувати і зрозуміти, як змінити цей сценарій і гідно представити Вікідані.

Переосмислення Вікіданих з узбіччя - це процес, який передує WikidataCon 2021 і який потенційно продовжиться після конференції у жовтні. Це запрошення до спільнот та окремих осіб з недостатньо представлених груп (а також добрих союзників!), щоб ми могли краще зрозуміти та уявити можливі шляхи для нашої значущої та уповноваженої агенції у широкій екосистемі Вікіданих!

Цілі

  • Розпочати дебати серед широкого кола спільнот Глобального Півдня та інших вразливих верств населення
  • Сприяти зміцненню зв'язків між громадами, що перебувають у схожих умовах
  • Визначити конкретні та загальні проблеми/виклики/потреби/очікування цих спільнот щодо Вікіданих
  • Спільно розробити стратегію децентрації Вікіданих від нинішньої орієнтації на Північну Америку та Європу
  • Сформувати документ/маніфест
  • Інтегрувати в програму конференції перспективи децентралізації та голос Глобального Півдня

Як це працюватиме?

When Wiki Movimento Brasil was invited to co-organize WikidataCon 2021 with Wikimedia Deutschland, we decided that we wanted to draw the attention of the global community to the experiences, possibilities, challenges and expectations of contributors that come from a marginalized context. Цьогорічна тема - “Стале майбутнє Вікіданих” - рухається в тому ж напрямку.

Таким чином, ми очолимо процес, що передуватиме самій конференції, який базуватиметься, головним чином, на спілкуванні та обговоренні з людьми з цього маргіналізованого контексту. З червня по серпень відбудеться серія розмов. We’ll connect with local groups spread around the world to understand and collaborate on their Wikidata issues. The organization team of WikidataCon will also design activities before the conference itself to leverage capacity building and analytical discussions in some underrepresented communities. Some of the topics that are expected to be covered in the process can be as broad as:

  • Data and internet access: regional implications for contributing to Wikidata (mobile access)
  • Language diversity through data modeling lenses
  • Communication and engagement with the broad community
  • Citations, scholarly work and libraries
  • GLAM partnerships and processes
  • Education projects with Wikidata

After the activities, we'll summarize the discussions in a document to be presented to the community after WikidataCon 2021, envisioning possible ways to further integrate data and volunteers from marginalized communities on Wikidata.

There’s no closed roadmap for solving diversity and knowledge equity on Wikidata. That’s why Reimagining Wikidata from the margins is experimental, flexible in its approach and open for collaboration!

Check out the How to participate? section to better understand the process.

Acknowledgement

You can find more pivotal ideas for this process inspired in previous discussions led by Whose Knowledge? here and here. A special thanks to them, especially for supporting the conception of the project name.

Organizers

  1. "Internet World Stats".