Wikidata:Main Page/Content/mk

From Wikidata
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Wikidata:Main Page/Content and the translation is 100% complete.
Other languages:
Afrikaans • ‎Alemannisch • ‎Bahasa Indonesia • ‎Bahasa Melayu • ‎British English • ‎Chi-Chewa • ‎Cymraeg • ‎Deutsch • ‎Deutsch (Sie-Form)‎ • ‎English • ‎Esperanto • ‎Frysk • ‎Gaeilge • ‎Hawaiʻi • ‎Ido • ‎Igbo • ‎Jawa • ‎Limburgs • ‎Lingua Franca Nova • ‎Lëtzebuergesch • ‎Mirandés • ‎Nederlands • ‎Nedersaksies • ‎Scots • ‎SiSwati • ‎Sunda • ‎Tagalog • ‎Tiếng Việt • ‎Türkçe • ‎Volapük • ‎asturianu • ‎azərbaycanca • ‎català • ‎dansk • ‎eesti • ‎español • ‎español de América Latina • ‎euskara • ‎français • ‎føroyskt • ‎galego • ‎interlingua • ‎italiano • ‎kurdî • ‎kurdî (latînî)‎ • ‎la .lojban. • ‎latviešu • ‎lietuvių • ‎magyar • ‎norsk bokmål • ‎norsk nynorsk • ‎occitan • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎română • ‎sardu • ‎shqip • ‎sicilianu • ‎slovenčina • ‎slovenščina • ‎srpskohrvatski / српскохрватски • ‎suomi • ‎svenska • ‎vèneto • ‎Ænglisc • ‎íslenska • ‎čeština • ‎Ελληνικά • ‎башҡортса • ‎беларуская (тарашкевіца)‎ • ‎български • ‎македонски • ‎русский • ‎саха тыла • ‎српски / srpski • ‎тоҷикӣ • ‎українська • ‎қазақша • ‎հայերեն • ‎ייִדיש • ‎עברית • ‎اردو • ‎العربية • ‎روچ کپتین بلوچی • ‎سنڌي • ‎فارسی • ‎مصرى • ‎پښتو • ‎کوردی • ‎नेपाली • ‎मराठी • ‎हिन्दी • ‎বাংলা • ‎ਪੰਜਾਬੀ • ‎ગુજરાતી • ‎தமிழ் • ‎తెలుగు • ‎ಕನ್ನಡ • ‎മലയാളം • ‎සිංහල • ‎ไทย • ‎ဖၠုံလိက် • ‎ქართული • ‎አማርኛ • ‎ᱥᱟᱱᱛᱟᱲᱤ • ‎中文 • ‎吴语 • ‎文言 • ‎日本語 • ‎粵語 • ‎ꯃꯤꯇꯩ ꯂꯣꯟ • ‎조선말 • ‎한국어
Wikidata nodes in white.svg

Добре дојдовте на Википодатоци

слободната база на знаења со 86.841.862 податочни предмети што секој може да ја уредува.

ВоведРазговор за проектотПортал на заеедницатаПомош

Want to help translate? Translate the missing messages.
Добре дојдовте!
Википодатоци е слободна и отворена база на знаења што може да се чита и уредува и од луѓе и од машини.

Служи како централно складиште на структурираните податоци од збратимените Викимедиини проекти како што се Википедија, Википатување, Викиизвор и други.

Википодатоци пружа поддршка на многу други мрежни места и ќе нуди услуги не само на Википедиините проекти! Неговите содржини ќе бидат достапни под слободна лиценца и ќе се извезуваат во стандарцни формати, со можност за меѓусебно поврзување со други податочни збирови на семрежјето.
Вклучете се
За Википодатоците

Придонесувајте

Запознајте ја заедницата

Употреба на податоците

Повеќе...
Новости
  • 2020-05-21 The ninety-five millionth item, about the article "Diagnostik der Nasenklappenstenose mittels eines Nasenklappendilatators durch die anteriore Rhinomanometrie", published in 2010, is created.
  • 2020-05-18: Lexeme L300000, for the Lojban (Q36350) word '.ei', expressing obligation, is created.
  • 10 април 2020: Создаден 90-милионитиот предмет, за галаксијата „ZFOURGE UDS 19909“.
  • 28 март 2020: создаден предметот Q88888888 за ѕвездата „PB 1934“.
  • 21 март 2020: создадено осумилјадитото својство „електронска конфигурација“.
  • 17 февруари 2020: создадена лексемата L250000 за словачкиот збор riadenie („раководство“).
  • 13 февруари 2020: создаден 85-милионитиот предмет за написот Determining knowledge and behaviour change after nutrition screening among older adults („Утврдување на промена во сознанијата и поведението по проверката во исхраната на постарите возрасни лица“) објавен во 2010 г.

Дуги новости... (уреди (на англиски))

Дознајте за податоците
Нови сте во чудесниот свет на податоците? Развивајте и подобрете ги вашите познавања на податоците преку содржините, предвидени за да ве воведат во основите за многу кусо време.
Откривајте
Иновативни прилози и учество од заедницата на Википодатоци

Избран википроект:
Википроект „Имиња“.

Juliet - Philip H. Calderon.jpg

„Што има во едно име?“ — прашала Шекспировата Јулија.
Одговорот: на многу збогатени податоци им требаат структура и нови својства. Но, благодарение на сè пообемните кориснички придонеси и работата на нов википроект, Википодатоците се подобруваат во поддршката на податоци за имиња и така можат да ви кажат дека Јулија е позната и како Јулика, Џулија, Хулија, Лијана, Улјана...

Повеќе:

Знаете интересен проект или истражување што се води користејќи ги Википодатоците? Можете да ги предложите како содржина за истакнување на оваа Главна страница тука!
Wikimedia-logo.svg


 Википедија – енциклопедија     Викиречник – речник и толковник     Викикниги – учебници, прирачници и готвачи     Викивести – Новости     Викицитат – Збирка на цитати     Викиизвор – библиотека     Викиуниверзитет – учебни материјали и активности     Википатување – туристички прирачници    Викивидови – Именик на видови     Ризница – складиште на мултимедијални содржини     Инкубатор – нови јазични верзии     Мета-вики – усогласување на Викимедиините проекти     МедијаВики – програмска документација