Shortcut: WD:ITEMS, w.wiki/Q

Help:Elementy

From Wikidata
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Help:Items and the translation is 76% complete.
Outdated translations are marked like this.

Witaj w Wikidanych! Cieszymy się, że tu jesteś i chcesz się dowiedzieć więcej o edytowaniu. Jak zapewne wiesz, Wikidane są wolną bazą wiedzy, którą każdy może zmieniać. Jeśli masz konstruktywny pomysł, po prostu go zrealizuj. Kliknij na przewodnik po prawej lub kontynuuj czytanie, aby zacząć!

Zrozumienie elementów

Elementy i ich dane są ze sobą połączone

W Wikidanych elementy są używane do reprezentacji wszystkich „rzeczy” w ludzkiej wiedzy, w tym tematów, pojęć i przedmiotów. Na przykład „Letnie Igrzyska Olimpijskie 1988”, „miłość”, „Elvis Presley” i „goryl” - wszystkie są elementami w Wikidanych.

Ci, którzy są zaznajomieni z Wikipedią, mogą myśleć o elementach tak, jak o artykułach Wikipedii. Podczas gdy elementy i artykuły służą do przechowywania informacji o różnych koncepcjach czy tematach ludzkiej wiedzy, ważne jest, aby nie myśleć o Wikidanych wyłącznie jako o bazie wiedzy dla artykułów Wikipedii. Wikidane są bardziej podobne do Wikimedia Commons - repozytorium plików, tak ja Wikipedia jest repozytorium artykułów. Wikidane stanowią scentralizowane miejsce dostępu do strukturalnych danych dla wszystkich projektów Wikimedia, które można używać także na stronach zewnętrznych.

Istnieje kilka ważnych cech elementów, które przyczyniły się do sukcesu Wikidanych:

Ważne

Elementy Wikidanych są użyteczne. Zazwyczaj oznacza to, że posiadają co najmniej jedną odpowiadającą im stronę w projektach Wikimedia takich jak: Wikipedia, Wikipodróże, Wikiźródła, Wikicytaty lub Wikimedia Commons. Jednak, są pewne wyjątki od tej reguły.

Unikalny

Elementy mogą być oznaczane jako === UNIKALNE ===. Każdy z nich powinien reprezentować jasno identyfikowalny koncept lub obiekt lub ich instancję. Na przykład, w Wikidata można mieć element dla koncepcji planet (Q634) i instancję dla planety Earth (Q2).

Zalinkowany

Elementy mogą linkować się nawzajem. Każdy z nich ma unikalny identyfikator (zaczynający się na Q) i własną stronę w głównej przestrzeni nazw Wikidata. Na przykład: 1988 Summer Olympics (Q8470), love (Q316), Elvis Presley (Q303) i Gorilla (Q36611) mają odpowiadające nazwą strony. Te strony są przy dodawaniu, edytowaniu, utrzymaniu, głównie w postaci statements. Strony mogą akceptować elementy linkujące się nawzajem, więc i wszystkie elementy na Wikidata mogą być ze sobą połączone.

Pages also allow items to be linked together so that all the data on Wikidata can be interconnected. A link to another page is usually added as a "property" by clicking on "edit" in the "statements" section. If no appropriate property is listed yet, it can be added by clicking on "+ add" on the bottom of the "statements" section. See: #Adding to an existing item page.

Typical properties to link one item to another:

Outside of item pages links to items can usually be placed by adding the prefix "Q|" to the item number and enclosing it in curly brackets, e.g.: {{Q|8470}}1988 Summer Olympics (Q8470)

Tworzenie nowego elementu

Stwórz nowy element wybierając "Create a new Item" w menu po lewej.
Wpisz nazwę oraz opis nowego elementu.
Edytuj element "Marie Curie"
Wikimedia Screenshot - dodawanie linku

Step-by-step guides to the basics of editing Wikidata items: Wikidata:Tours

Zanim utworzysz stronę dla elementu dobrym pomysłem jest sprawdzenie czy Wikidane nie zawierają już strony jemu poświęconej. Najlepszym sposobem jest użycie wyszukiwania elementów według tytułu. Link do tego wyszukiwania znajduje się na pasku po lewej stronie ekranu. Domyślnie jest on piąty od góry i zatytułowany "Item by title". Na stronie tej znajdują się dwa pola. W lewym, oznaczonym "Site:", należy podać język Wikipedii, w której znajduje się szukany artykuł. Kiedy zaczniesz pisać poniżej pola, pojawi się lista pomocna w odnalezieniu języka. W drugim polu, oznaczonym "Page:", musisz podać tytuł strony, dokładnie tak samo jak wyświetla się on dużymi literami na górze strony w Wikipedii. Jeśli Wikidane mają już stronę opisującą ten element, wyszukiwarka przeniesie Cię na nią.

Pozycja po stronie "tytuł" wyszukiwania ma dwa pola wprowadzania zaprojektowane dla wyszukiwania które są przeznaczone do poszukiwania elementów, które mają już strony na stronie Wikimedia i mogą być w systemie Wikidata. Pole po lewej, które pokazuje Site: jest tam, gdzie podasz język tej strony odpowiadający elementowi, który chcesz dodać. Najwięcej stron Wikimedia ma równoważne wersje w różnych językach, które są reprezentowane przez kod w formacie: angielski: en, francuski: fr. Ten kod może być znaleziony w URL. Więc np. en.wikipedia.org, czy en.wiktionary.org pokazują angielską wersję, a fr.wiktionary.org i fr.wikipedia.org - francuską. Screenshot pokazujący gdzie znaleźć kod języka, jest: tu.

W następnym polu „Page:”, musisz dokładnie wprowadzić tytuł strony, który pojawi się na górze strony Wikimedia. Jest to ważne dla otrzymania właściwego elementu, ponieważ może istnieć wiele elementów z tą samą etykietą w Wikidanych. Na przykład: jeśli chcesz wiedzieć, gdzie jest strona dla kapitału (pojęcie odnoszące się do aktywów niefinansowych), musisz znaleźć „Kapitał (ekonomia)” - tytuł strony w Wikipedii - a nie „kapitał” Strona ujednoznaczniająca.

Kiedy Wikidane mają już stronę o tym elemencie, podczas szukania zostaniesz przeniesiony do tej strony.

Jeśli brakuje jakiegoś elementu, możesz go utworzyć. Można to zrobić klikając albo na link na dole strony wyszukiwania elementu według tytułu, albo na "Create a new Item" na pasku z lewej strony. Domyślnie znajduje się on na czwartej pozycji od góry. Każdy z tych linków zaprowadzi Cię do strony, która poprosi Cię o nadanie nowemu wpisowi etykiety oraz opisu. Jeśli przechodzisz z wyszukiwania elementu według tytułu, interfejs wypełni za Ciebie również dwa pola podane w wyszukiwaniu. Jeśli używasz linku "Utwórz nowy element", nie przejmuj się, że te pola są puste. Wypełnij wszystkie pola i kliknij "Create", gdy już skończysz. (aby dowiedzieć się więcej zobacz stronę 3 przewodnika "Jak edytować Wikidane")

Dodawanie do istniejącej strony

Poza etykietą i opisem, dwa pozostałe elementy strony, które powinny być wypełnione, to aliasy oraz linki interwiki.

Etykietka jest najczęstszym znanym elementem. Etykietki zostały dodane do prawego pola tekstowego na stronie elementu. Po angielsku, pole tekstowe będzie czytać "Label". Kliknij w box, wpisz etykietkę i "publish". Opis to krótka fraza stworzona dla stron ujednoznaczniających. Opisy dodaje się tak samo jak etykietki, po prawej poniżej etykietki w polu "Description". Zobacz Pomoc:Etykietki i Pomoc: Opisy, aby zobaczyć więcej.

Możesz dodać aliasy klikając przycisk „[edit]” w wierszu, który zaczyna się od „⧼Wikibase-aliases-label⧽”. Wiersz podświetli się na jasnoniebieski kolor oraz pojawi się białe pole. Podczas wpisywanie aliasu do tego pola pojawi się kolejne. Dodawaj aliasy, dopóki nie będzie już innych nazw, wtedy kliknij „[save]”. Przeczytaj Help:Aliasy, aby uzyskać więcej informacji.

Aby dodać link, przejdź do sekcji strony poniżej dużego nagłówka "Sitelinks" i kliknij przycisk "[add]" w pustym wierszu. Pojawią się dwa puste pola, jedno z nich oznaczone "wiki" a drugie "page". Lewe pole, które oznaczone jest "wiki", jest przeznaczone na język Wikipedii w której pojawia się artykuł. W prawe pole, "page", trzeba wpisać tytuł artykułu tak, jak wyświetla się on dużymi literami na górze strony w Wikipedii. Każde z pól, gdy, w nim piszesz, rozwija listę pomagającą je wypełnić. Kiedy wypełnisz obydwa pola, kliknij "[save]". (aby dowiedzieć się więcej zobacz stronę 4 przewodnika "Jak edytować Wikidata")

Please note: When clicking on any "edit" or "+ add" before the page has fully loaded you might be taken to a separate page with a special interface. This will also let you make the intended changes but it is more difficult to use. If the page does not appear as depicted on the images to the right after clicking "edit" or "+ add" you might want go back, wait for the browser to finish loading the page (usually there is an indication on top of the browser's tab) and then click "edit" or "+ add" again.

Przykłady pól są wypełnione dla elementu Marie Curie (Q7186)

Language Item Label Description Aliases Link do strony Wikipedii
angielski (en) Q7186 Marie Curie Polish and French physicist and chemist (1867–1934) Maria Salomea Skłodowska; Marie Skłodowska-Curie Marie Curie
francuski (fr) Q7186 Marie Curie physicienne et chimiste polonaise et française Maria Salomea Skłodowska herb Dołęga; Maria Skłodowska-Curie; Marie Sklodowska-Curie; Maria Skłodowska Marie Curie
polski (pl) Q7186 Maria Skłodowska-Curie polsko-francuska uczona, noblistka z fizyki i chemii Maria Curie-Skłodowska; Marie Curie; Maria Skłodowska Maria Skłodowska-Curie


Edytowanie strony elementu

Jak powstaje strona elementu

Wszystkie cztery pola: etykieta, opis, aliasy i linki interwiki są edytowalne. Aby zmienić istniejący wpis, kliknij przycisk "[edit]" w odpowiedniej linii i wpisz nowe lub uaktualnione informacje, a następnie kliknij "[save]". Jeśli alias lub link interwiki jest niepoprawny, możesz go usunąć. Aby to zrobić, najpierw kliknij przycisk "[edit]" w odpowiedniej linii, a potem niebieski X w polu z aliasem, który chcesz usunąć lub przycisk "[remove]" przy linku interwiki, który chcesz usunąć. Następnie kliknij "[save]". Wpis natychmiast zniknie i zostanie usunięty z bazy danych.

Dokumentacja dla elementów

Szablon {{Item documentation}} zawiera dokumentację elementów. Można go dodać na stronie dyskusji elementu. Zobacz przykład Talk:Q56061 dla administrative territorial entity (Q56061).

Usuwanie strony elementu

Tylko administratorzy mogą usuwać elementy. Usunięcia są dokonywane przez Wikidata:Requests for deletions. Prosimy dodawać krótki opis powodu.

Zobacz też

Wikidata:Sandbox -- To jest brudnopis do testowania zmian elementów.

Aby zapoznać się z powiązanymi stronami pomocy, zobacz:

  • Help:Etykieta - czym są etykiety i jakie reguły ich dotyczą
  • Help:Opis - czym są opisy i jakie reguły ich dotyczą
  • Help:Aliasy - czym są aliasy i jakie reguły ich dotyczą
  • Help:Deklaracje - czym są deklaracje i jakie reguły ich dotyczą
  • Help:Linki interwiki - czym są linki interwiki i jakie reguły ich dotyczą
  • Help:Merge, which explains how to merge items (in case interwiki links to Wikipedia articles in different languages but on the same subject exist on more than one Wikidata page)

Aby uzyskać dodatkowe informacje i wskazówki, zobacz:

  • Chat, do omówienia wszystkich aspektów Wikidanych
  • Wikidata:Glossary, słowniczek terminów używanych na tej i innych stronach pomocy
  • Help:FAQ, często zadawane pytania i odpowiedzi na pytania społeczności Wikidanych
  • Help:Contents, portal pomocy zawierający całą dokumentację dostępną dla Wikidanych