Help:Description/fa

From Wikidata
Jump to: navigation, search

محمد خواجه احمدی فرزند علی زاده ۶ خرداد ۱۳۷۰ برابر با ۲۷ مه ۱۹۹۱ کشور ایران شهر شیراز دوران کودکی را به دلیل شغل پدر در منطقه نظامی و خانه های مسکونی ویژه نیروهای مسلح گذراندم پس از بازنشستگی پدرم به شهر کازرون نقل مکان کردیم و دوران راهنمایی و دبیرستان را در آنجا سپری کردم پدرم دو همسر دارد و من ۵ برادر ناتنی دارم و دو خواهر ناتنی و۴ خواهر تنی دارم دوران دبیرستان را به سختی گذراندم و بدلیل مشکلات فراوان و علاقه به فوتبال راهی شهر بوشهر شدم و از مدرسه فرار کردم و نتوانستم دیپلم خود را بگیرم پس از وارد شدن به حرفه فوتبال رباط صلیبی زانوی سمت چپ خود را از دست دادم و به دلیل وضعیت مالی ضعیف قادر به ادامه فوتبال نبودم تصمیم به ادامه تحصیل مجدد پس از دو سال دوری از درس و مدرسه گرفتم و طی یک سال دیپلم و پیش دانشگاهی را با معدل ۹.۷۸ به پایان رساندم و وارد دانشگاه پیام نور در رشته حسابداری شدم هم زمان با تحصیل در دانشگاه در کارگاه جوشکاری

مشغول به کار بودم و هزینه تحصیل را فراهم میکردم پس از گذراندن ۵ ترم و کسب دو مشروطی از دانشگاه انصراف دادم و نتوانستم با موفقیت دانشگاه را به پایان برسانم

مشغول به کار جوشکاری بودم که دانشگاه علوم پزشکی و درمان استان فارس آگهی استخدام نیروی کار داده بود و ثبت نام کردم در این آزمون تعداد ۷۰۰۰ نفر شرکت کننده ثبت نام کرده بودند که توانستم در شهر خودم نمره قبولی را کسب کنم و به عنوان بهورز مشغول به کار شوم و پایان شغل جوشکاری را رقم بزنم پس از قبولی به مدت دو سال دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز بودم و دوران آموزشی را با حقوق سه ماه ۶۰۰ هزارتومن به سختی گذراندم اکنون دوران آموزشی به پایان رسید و مشغول به کار هستم و در کنار کار در رشته روانشناسی بالینی تحصیل میکنم و در هدفم برای آینده مربی فوتبال شدن میباشد.

روش نوشتن توضیحات[edit]

طول[edit]

توضیحات، جمله نیستند بلکه توضیح مختصری هستند راجع به آیتم. در بیشتر موارد طول دو تا دوازده واژه برای توضیحات یک آیتم بس است. توضیحات یک کلمه‌ای ممکن است گنگ باشند و بهتر است چنین توضیحاتی را ننویسید. معمولا وقتی توضیحات به خط دوم کشیده می‌شود نشاندهنده این است که توضیحات تان طولانی است. اگر توضیحات به خط سوم کشیده شود، بیش از حد طولانی است.

از نوشتن چه چیزهایی بایست در توضیحات پرهیز کنیم[edit]

از نوشتن چیزهایی که احتمال عوض شدنشان وجود دارد می‌بایست در توضیحات پرهیز کنیم. واژه‌ها و عبارت‌هایی مثل "کنونی"، "در حال حاضر"، "احتمالی"، "سال آینده" مسلما تغییرپذیر هستند. فرض کنید می‌خواهید برای "رضا روستاآزاد" توضیحات بنویسید. بهتر است بنویسید "دهمین رئیس دانشگاه صنعتی شریف" به جای اینکه بنویسید: "رئیس کنونی دانشگاه صنعتی شریف". اگرچه هر دو نوع توضیحات درست است ولی اگر توضیحات نوع دوم را بنویسید وقتی رئیس دانشگاه عوض شود، مجبور نیستید دوباره توضیحات را تغییر دهید. در مورد ورزشکاران نیز به دلیل ماهیت تغییرپذیری توصیه نمی‌شود اسم باشگاه کنونی ورزشکار را در توضیحات بیاورید. اگر می‌خواهید توضیحات " محمدرضا خلعتبری" را بنویسید، توجه داشته باشید که به دلیل ماهیت تغییرپذیری باشگاهی که بازیکن در آن بازی می‌کند بهتر است بنویسید "بازیکن تیم ملی ایران" به جای اینکه بنویسید "بازیکن باشگاه سپاهان".

نکته مهمی که باید مدنظر قرار دهید این است که از نوشتن ادعاهای بحث برانگیز در توضیحات خودداری کنید. مثلا در توضیحات "کشمیر" بنویسید "منطقه‌ای در آسیای میانه" به حای اینکه بنویسید "منطقه‌ای در پاکستان" یا "منطقه‌ای در هندوستان". مطمئن باشید وقتی ویکی‌داده کاملا توسعه پیدا کند، در زیر هر آیتم اطلاعات بسیار زیادی اضافه خواهد شد که توضیحات فقط بخش ناچیزی از آن خواهد بود.

قاعده‌های کلی[edit]

  • برای یک شخص: "معرفی بوسیله پیشه‌ای که بدان مشغول است" یا "کشور وی" مثال: فیزیک دان ایرانی، بازیکن بازنشسته و مربی فوتبال ایرانی
  • برای یک مکان: "نوع مکان" در "فلان منطقه" در "فلان کشور" مثال: شهری در کناره دریای کاسپین در ایران، دیواری تاریخی در چین
  • برای یک موجود زنده: "نوع موجود" بومی "فلان منطقه" یا "نوع موجود" که جزو "فلان بخش از رده بندی" است مثال جانوری اهلی از خانواده گربه سانان، درختی برگ ریز بومی ژاپن
  • برای اثرهای هنری یا رسانه‌ای: "نوع رسانه" ساخته "فلان شخص یا گروه"، "سبک" خاصی از " فلان نوع رسانه" مثال: بازی مبارزه‌ای ساخت نامکو، رمانی کوتاه نوشته صادق هدایت
  • برای آیتم‌های مجموعه‌ای: قسمت فلان از "فلان مجموعه"

قاعده‌های بالا فقط بعضی از قاعده‌هایی هستند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و شما مجبور نیستید فقط از این قاعده‌ها استفاده کنید.

یک[edit]

قاعده دستوری که باید به آن همیشه توجه کنید این است که برای توصیف کردن اسم‌های "شناس" یا "ناشناس" لازم نیست در توضیحات همیشه از واژه "یک" یا پسوند ناشناس "-ی" استفاده کنید. مثلا نیازی نیست در توضیحات آیتم "محمود حسابی" بنویسید: فیزیک دانی ایرانی، نوشتن "فیزیک دان ایرانی" خود گویای مطلب خواهد بود.

نکته‌های نگارشی[edit]

توضیحات جمله‌های کامل نیستند، نباید در انتهای توضیحات تان نقطه بگذارید. در توضیحات می‌توانید از ویرگول استفاده کنید ولی از نقطه به هیچ وجه.

استفادهٔ نادرست از ویرگول جای «و» و «یا»

یکی از کاربردهای ویرگول در انگلیسی جایگزینی و و یا و با و... است (کامای سریالی یا کامای آکسفورد). مثلا اگر سه چیز در انگلیسی پیوسته پشت هم بیاید، میان جزو نخست و دوم ویرگول و میان دومی و سومی و می‌گذارند. ولی در زبان پارسی این کار غلط است.

در انگلیسی می‌نویسند: هوای شهرهای تهران، مشهد، سمنان، گرگان و شاهرود امروز آفتابی است.

ولی در پارسی یکی از این دو حالت درست است:

هوای شهرهای تهران، مشهد، سمنان، گرگان، شاهرود امروز آفتابی است.

هوای شهرهای تهران و مشهد و سمنان و گرگان و شاهرود امروز آفتابی است.

بنابراین در پارسی در یک عبارت یا فقط از ویرگول استفاده می‌کنیم یا فقط از حرف ربط "و".

مثال۱: سنگ، کاغذ، قیچی

مثال۲: شمع و گل و پروانه

مثال ۳:

نام آیتم: یوکو اونو

توضیحات: هنرمند و نویسنده و فعال حقوق بشر ژاپنی تبار

یکی دیگر از قواعد نگارشی در زبان پارسی که گاهی اوقات مترجمان با بی اعتنایی از کنار آن رد می‌شوند استفاده از ویرگول برای مشخص کردن نام شهرها، کشورها، کلا مکان هاست.

مثال:

نام آیتم:میامی

توضیحات (نادرست): شهری در جنوب فلوریدا، ایالات متحده

توضیحات (درست): شهری در جنوب ایالت فلوریدا در ایالات متحده

نام مکان باید در آخر توضیحات آورده شود[edit]

توضیحات باید با اطلاعات جزئی شروع شود و به اطلاعات کلی تر ختم شود به گونه‌ای که اسم مکان در آخر توضیحات آورده شود. مثال۱:

نام آیتم: هامبورگ

توضیحات: دومین شهر بزرگ آلمان

مثال۲:

نام آیتم: تئاتر شهر

توضیحات:‍ بزرگترین مجموعه نمایش تئاتر ایران در تهران

آیتم‌هایی که مقاله نیستند[edit]

در ویکی دیتا، آیتم‌هایی هستند دارای میان ویکی برای صفحه‌هایی که مقاله نیستند شامل صفحه‌های ابهام زدایی، رده‌ها، درگاه‌ها، الگوها. اگر یک آیتم فقط برای استفاده ویکی پدیا باشد، در توضیحات باید واژه ویکی پدیا ذکر شود. این کار به کاربران اجازه می‌دهد در یک نگاه بدانند با محتوایی دانشنامه‌ای سروکار ندارند.

مثال:

نام آیتم: انفجار بزرگ

توضیحات: صفحات ابهام زدایی ویکی پدیا

این آیتم برای چیزهایی بکار می‌رود که در ویکی پدیا با نام انفجار بزرگ آمده‌اند. </duv>